Przegląd blatów kuchennych - blaty kamienne

Przegląd blatów kuchennych - blaty kamienne

Blat odgrywa bardzo ważną rolę w każdej kuchni. Blat jest wizytówką mebli, ale ma także wpływ na organizację całej przestrzeń roboczej. Od jego wykonania i jakości materiału zależy funkcjonalność tej najważniejszego pomieszczenia w domu - nowoczesnej kuchni, bądź tradycyjnej kuchni. Czym się różnią blaty z naturalnych kamieni od tych wykonanych z konglomeratu lub spieków kwarcowych? Co wybrać, by cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem przez lata oraz na co zwrócić uwagę? Czytaj dalej

 

Kamień to surowiec  używany w budownictwie, który ceniony jest, podobnie jak drewno, za swoją wyjątkowo urodę, niepowtarzalność, a także naturalne pochodzenie. Nowoczesne kuchnie są miejscem w którym ten materiał z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie.  To właśnie te cechy są inspiracją dla stylu nowoczesnego. Z tego też powodu blaty wyglądające jak fragment skały, są idealnym rozwiązaniem do kuchni — odnajdą się niemal w każdym stylu, pasują do wnętrz małych i dużych. Ich potencjał wciąż się rozwija, a z racji coraz to nowszej technologii nikogo już nie dziwią frezowane w blatach odpływy, czy idealnie dopasowane otwory. Głównie za sprawą swojej niepowtarzalności , ponieważ  struktura każdego fragmentu skały jest odmienna, nie ma dwóch takich samych egzemplarzy,  kamienne blaty kuchenne cieszą się rosnącym uznaniem wśród projektantów wnętrz oraz architektów wnętrz. Nie można oczywiście pominąć kwestii związanych z wytrzymałością i solidnością wyrobów kamieniarskich dzięki czemu można je użytkować latami bez wyraźnych oznak zużycia, ale to właśnie wyjątkowy wygląd można uznać za jego największy atut.

 

Przegląd blatów kuchennych - blaty kamienne

 

 Meble kuchenne na wymiar są coraz bardziej różnorodne, ich wygląd zaskakuje, a detale często stanowią główny punkt aranżacji. Nie można więc przy projektowaniu wnętrza pominąć tak ważnej części, jak blaty. To one rzutują na ogólny wygląd kuchni, są niejako elementem pierwszoplanowym. Doskonałą propozycję stanowią materiały trwałe i eleganckie jak kamień. Jego ponadczasowy wygląd doskonale komponuje się z materiałami powszechnie wykorzystywanymi w kuchni — stal, szkło oraz drewno. Dodatkowo za sprawą kamienia naturalnego idealnie wpiszemy się w najnowsze trendy wzornicze czerpiące pełną garścią inspiracje ze świata przyrody. Blaty kuchenne występują w wielu wybarwieniach i fakturach, dzięki czemu każdy może wybrać model idealnie pasujący do danego wnętrza. W kuchni sprawdzają się kamienie odporne na działanie wody oraz kwasy pochodzące z żywności. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie kamienie naturalne wymagają impregnacji, gdyż w mniejszym lub większym stopniu absorbują ciecze. Jeśli chodzi o blaty kuchenne faworytem jest granit. Pozostałe odmiany możemy stosować w kuchni, natomiast trzeba pamiętać o ich ograniczeniach i delikatności – nie zawsze sprawdzą się jako blaty kuchenne. Przykładem może być marmur, który cieszy się dużym uznaniem, zachwyca bogactwem kolorów, ale jednak w warunkach kuchennych musimy pamiętać o delikatności tej skały — źle znosi kontakt z chlorem oraz odczynnikami kwaśnymi, których na blacie nie brakuje.

 

Przegląd blatów kuchennych - blaty kamienne

 

Czytaj również: Przestrzeń pod zlewem - jak ją dobrze zagospodarować?

 

Podobnie jest z ciepłym wizualnie trawertynem, czy onyksem częściowo przepuszczającym światło, które idealnie sprawdzają się jako kamienne elementy dekoracyjne. Jeśli blaty zostały wykonane z naturalnego kamienia to mamy pewność, że są odporne na wysokie temperatury, co jest ważną kwestią użytkową tego surowca. Dobrze dobrane kamienne blaty są łatwe do utrzymania w czystości. Zazwyczaj wystarczy przetarcie mokrą ściereczką. Takie blaty mogą nam służyć nawet przez całe życie, gdyż są bardzo wytrzymałe i nie ulegają zniszczeniu. Do tego mogą też mieć różne formy i kształty, w tym zakresie praktycznie nie ma ograniczeń. Możliwe jest wykonanie elementów frezowanych na krawędziach oraz na płaszczyźnie blatu, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność strefy roboczej.

 

Spiek kwarcowy to jeden ze sposobów na uzyskanie efektu prawdziwego kamienia bez niegodności związanych z jego montażem.  Spiek kwarcowy – co to właściwie jest? Spiek To bardzo cienkie płyty o dużych wymiarach. Są produkowane ze zmielonych skał granitowych z dodatkiem glinek, topników skaleniowych i barwników. Na spodzie mogą mieć siatkę wzmacniającą. Te płyty mają barwioną powierzchnię, często z efektem metalicznym. Wzory nawiązują do łupków, mik, piaskowców i granitów. Płyty ze spieków kwarcowych są bardzo twarde, mocne, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Można je stosować w każdym pomieszczeniu do wykonywania okładzin ścian, obudowywania kominków, parapetów, i są idealnym materiałem który sprawdzi się jako blat kuchenny. Spiek kwarcowy jest także wykorzystywany do wykańczania mebli, na przykład w zabudowach kuchennych. Spieki kwarcowe są odporne na wilgoć i wodę, dzięki temu sprawdzają się idealnie w kuchni nawet bardzo intensywnie użytkowanej. Istotnym elementem spieków są łączenia które muszą być profesjonalnie wykończone. Dzięki temu nie tracą swoich walorów estetycznych. Spieki znajdą również zastosowanie w wykańczaniu i dekoracji domu. Nad zastosowaniem spieków warto zastanowić się już na etapie projektowania domu szkieletowego lub tradycyjnego bądź mieszkania.

 

Czytaj również: Kuchenna wyspa estetyczne połączenie kuchni z salonem

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19184 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 321

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >