Rośnie zainteresowanie powierzchniami biurowymi

Rośnie zainteresowanie powierzchniami biurowymi

CBRE, największa na świecie firma doradcza działająca na rynku nieruchomości komercyjnych, ogłosiła wyniki badań za pierwsze półrocze 2013.

 

Popyt na warszawskim rynku nieruchomości biurowych wzrósł o 12% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniósł 334.000 mkw. Także dział powierzchni biurowych CBRE uzyskał największy w swojej historii 25% udział w rynku warszawskim (udział we wszystkich przeprowadzonych transakcjach pośrednictwa w wynajmie powierzchni biurowych) i po raz pierwszy uzyskał pozycję lidera.

 

Największe transakcje najmu przeprowadzone przez firmę CBRE w Warszawie to m.in. wynajęcie 13.000 mkw. dla Urzędu Rejestracji Leków w Ochota Office Park, 4.300 mkw. dla Grupy Żywiec w Konstruktorska Business Center oraz 2.200 mkw. dla firmy Ipsos w budynku Ambassador.

 

 

„Sytuacja rynkowa w Warszawie nadal zmienia się powoli na korzyść najemców. Wprawdzie popyt wydaje się być wciąż na stabilnym, silnym poziomie, jednak nowa podaż powierzchni powoduje, iż przewiduje się dalszy wzrost stopy pustostanów w mieście. To wymusza na deweloperach większą elastyczność w zakresie oferowanych stawek czynszu oraz pakietów zachęt finansowych.” – powiedział Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

 

Czytaj również: Przeszklone wnętrza wpływają dobroczynnie na umysł i zdrowie 

 

„Zauważalny jest także trend krótkoterminowego przedłużania umów przez firmy zlokalizowane w centrum stolicy oraz relokowanie się na jego obrzeża. Nadal priorytetem dla wielu firm jest poszukiwanie oszczędności związane z niepewnością co do najbliższej sytuacji ekonomicznej w Polsce.” – dodaje Joanna Kalinowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych CBRE.

 

 

Firma CBRE zauważa także pozytywny trend poszukiwania oraz wynajmowania nowoczesnej powierzchni biurowej przez firmy państwowe. W pierwszej połowie 2013r. firmy z sektora publicznego wynajęły ponad 21.000 mkw., 7% całkowitej powierzchni wynajętej. Joanna Kalinowska twierdzi, że przez ostatnie lata został wypracowany system kompromisów zarówno ze strony właścicieli budynków, jak i firm państwowych, w związku z czym możliwe jest podpisywanie korzystnych dla obu stron umów.

 

Czytaj również: Najlepszy czas na kredyt 

 

Rośnie także popyt na powierzchnię biurową w regionach – w pierwszym półroczu 2013 roku na ośmiu największych rynkach biurowych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Szczecin, Lublin) wynajęto łącznie 190.000 mkw., 2% więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

 

 

Dział Reprezentacji Najemców firmy CBRE był bardzo aktywny również poza Warszawą, finalizując jedne z największych umów najmu – były to między innymi transakcje zawarte przez  Dialog we Wrocławiu, Acxiom w Trójmieście czy Genpact w Szczecinie.

 

Czytaj również: Wzrost sprzedaży mieszkań w Poznaniu 

 

„Coraz większa liczba klientów-najemców obdarza nas zaufaniem w związku z dużą wiedzą i doświadczeniem naszego zespołu na rynku nieruchomości w Polsce. Nasza rozbudowana oferta usług zarówno dla małych podmiotów, jak i dla wielkich międzynarodowych korporacji oraz tak duży udział w rynku transakcji najmu, pozwala nam kształtować warunki umów dla naszych klientów i uzyskiwać dla nich najlepsze możliwe rozwiązania. Firma CBRE posiada również specjalne narzędzia wspomagające procesy decyzyjne Klientów.” – dodał Daniel Bienias, Dyrektor działu reprezentacji najemców i usług BPO w CBRE.

 

2013-08-12
Źródło: Questia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 412 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • Parapety granitowe Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... A parapet betonowy https://limestore.pl/217-parapety-betono we ? Też bardzo mocny, a wydaje mi się, że ciut tańszy i ładniejszy. A Wy jakie macie na ten temat zd...
  • Opony na lato Liczba postów: 246 Grupa: Trudne tema... Jestem za tym, by mieć dwa rodzaje opon. Całoroczne są do wszystkiego, czyli do niczego.
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 1083 Grupa: Trudne tema... Tematykę zakupu nowych lub używanych samochodów poruszono tutaj na blogu http://samochodbezwypadkowy.pl/2017/09/0 4/samochody-uzywane-czy-nowe-gdzie-takie -kupic/...
  • Ciąża i przygotowanie Liczba postów: 66 Grupa: Trudne tema... Witam wszystkie osoby zainteresowane tematem. Moim zdaniem obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem są e-konsultacje, dlatego ze swojej strony polecam Wam sprawdzić h...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17329 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >