Styl prowansalski w sypialni  - kilka inspiracji jak wybrać meble i dodatki

Styl prowansalski w sypialni - kilka inspiracji jak wybrać meble i dodatki

Prowansja kojarzy się z beztroskim latem, lawendą, słonecznymi porankami i sielskim życiem. Trudno się dziwić, że obrazy, które przywołujemy na myśl o terenach w południowo-wschodniej Francji, wpływają na nas relaksująco. I właśnie dlatego warto wykorzystać elementy stylu prowansalskiego podczas metamorfozy sypialni. Czytaj dalej

 

Rajska Prowansja to kraina położona na południu Francji. Jest nie tylko znanym regionem przemysłowo-rolniczym, ale również wypoczynkowym – wystarczy wspomnieć chociażby o znanym na całym świecie Lazurowym Wybrzeżu. Kojarzona z polami lawendy i Słońcem może posłużyć za inspirację podczas aranżowania wnętrz naszych mieszkań. Ze względu na beztroskę oraz relaksujący klimat, styl prowansalski świetnie sprawdzi się w sypialni. Jakie kolory najlepiej oddadzą ducha Prowansji? I czego nie powinno zabraknąć we wnętrzu inspirowanym sielską okolicą Lazurowego Wybrzeża?


Styl prowansalski w sypialni - kilka inspiracji jak wybrać meble i dodatki

 

Kolory – stonowane czy żywe?

Błękit, biel, delikatny fiolet, kolor piaskowca i jasnej, stonowanej zieleni – to tylko kilka kolorystycznych inspiracji utrzymanych w duchu Prowansji. Te pogodne, pastelowe odcienie świetnie sprawdzą się w sypialni. Planując malowanie ścian zwróćmy jednak uwagę na to, jak dużo naturalnego światła dociera do pomieszczenia – pozwoli nam to podjąć ostateczną decyzję dotyczącą kolory. W końcu nie chcemy, aby wnętrze sypialni było zbyt ciemne. Co więcej, jeżeli nasza sypialnia nie jest dużym pomieszczeniem, unikajmy ciepłych kolorów. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się tzw. chłodne odcienie – biel, błękit, blada zieleń. Dzięki nim uda nam się optycznie powiększyć sypialnię.


Styl prowansalski w sypialni - kilka inspiracji jak wybrać meble i dodatki

 

Meble w prowansalskim stylu

Wyposażenie, które doskonale sprawdzi się w prowansalskiej sypialni to z jednej strony meble inspirowane dawnym stylem, delikatnie zdobione, a z drugiej strony meble charakteryzujące się stylową prostotą. Jak pogodzić ze sobą te dwie pozornie sprzeczne wytyczne? To nie takie trudne. Mniejsze meble w sypialni, np. stoliki nocne, stoliki pomocnicze, niewielkie komody mogą być tymi elementami aranżacji, które swoim designem będą nawiązywały do antyków. Co ważne – postarajmy się, aby kolor i wykończenie stylizowanych mebli były identyczne. Jeżeli chodzi o stylowe meble o prostej konstrukcji, warto w tym miejscu zwrócić uwagę przede wszystkim na łóżko: - Łóżko, które świetnie sprawdzi się w prowansalskiej sypialni to przede wszystkim mebel z tapicerską utrzymaną w jasnych, pastelowych kolorach. Jeżeli chodzi o wezgłowie – warto zdecydować się na uniwersalny, prosty zagłówek pozbawiony zdobień. Dzięki temu uda nam się oddać bezpretensjonalność prowansalskiej koncepcji aranżacyjnej – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

 

Czytaj również: Jak zaaranżować ścianę w sypialni, aby współgrała z wyglądem łóżka?


Styl prowansalski w sypialni - kilka inspiracji jak wybrać meble i dodatki

 

Sielskie dodatki

Dodatki pozwolą nam wprowadzić do wnętrza sypialni jeszcze więcej akcentów inspirowanych krainą z południowo-wschodniej Francji. Jakie akcesoria wybrać? Mogą to być dodatkowe tkaniny – dywan o strukturze plecionki lub zasłony. Bardzo dobrze sprawdzą się również niewielkie ceramiczne naczynia, np. wazony. Warto pamiętać też o tym, co najbardziej oddaje sielski charakter Prowansji – roślinach. Ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie w sypialni wieńców lub bukietów z suszonych traw. Ważne jednak, by wszystkie rośliny w sypialni były bezwonne – dzięki temu nie będą negatywnie wpływały na jakość naszego snu.


Styl prowansalski w sypialni - kilka inspiracji jak wybrać meble i dodatki

 

Sztuka Prowansji  

Słoneczną Prowansją inspirowali się słynni artyści, m.in. Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Pablo Picasso czy Paul Cézanne. Jeżeli chcemy, aby w naszej sypialni pojawił się artystyczny akcent, warto sięgnąć po reprodukcje dzieł mistrzów malarstwa, np. Dom w Prowansji Paula Cézanne’a czy Gospodarstwo w Prowansji Vincenta van Gogha. Dzięki nim uda nam się jeszcze dobitniej podkreślić prowansalski charakter aranżacji naszej sypialni. 

 

Czytaj również: Miejsce do pracy urządzamy w sypialni

 

Koncepcja aranżacyjna inspirowana krainą z okolic Lazurowego Wybrzeża to świetny kierunek dla wszystkich, którzy akurat planują remont lub metamorfozę sypialni. Stylizacja w prowansalskim stylu pozwoli nie tylko odmienić sypialnię, ale również wprowadzić do jej wnętrza wiele letnich, pogodnych akcentów. Dzięki temu stworzymy estetyczną przestrzeń do relaksu, odpoczynku i regeneracji.


Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16370 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 166

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >