Szczawnica, Bieliny i Reszel  zwycięzcami konkursu „Gmina przyszłości 2010”

Szczawnica, Bieliny i Reszel zwycięzcami konkursu „Gmina przyszłości 2010”

Szczawnica, Reszel i Bieliny zwyciężyły w konkursie na najbardziej ekologiczną i prospołeczną gminę w Polsce i tym samym otrzymują tytuł „Gminy przyszłości 2010” oraz nagrody.

Konkurs został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

W konkursie zgłoszone zostały 73 projekty z 34 gmin z całej Polski. Jury oceniało projekty w dwóch kategoriach: Ekologia i Społeczeństwo. W kategorii Ekologia zwyciężyła Szczawnica (woj. małopolskie), a w kategorii Społeczeństwo, ex aequo zwyciężyły projekty zgłoszone przez gminę Bieliny (woj. świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Jury konkursu wyróżniło ponadto projekty zgłoszone przez gminy: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dzierzgoń, Słupsk, Sanok, Racibórz, Łapy, Rzeszów, Mściwojów, Grodzisk Mazowiecki i Przywidz. 10 najlepszych projektów zostanie opisanych i wydanych w formie raportu „Ranking dobrych praktyk”.

 

„Konkurs unaocznił, że w Polsce już dziś jest wiele gmin, które aktywnie poszukują nowych możliwości inwestycji w przyjazne środowisku źródła energii, w zrównoważony rozwój. To ważne, aby pokazywać te dobre praktyki, jako bodziec do działań dla innych” – powiedział Sylwester Śmigiel, Prezes Zarządu Gaspol S.A., inicjatora konkursu. „Duże zainteresowanie konkursem sprawiło, że będzie jego druga edycja w kontynuacji naszego projektu, który nosi nazwę Forum Efektywnej Energii – FREE” – dodaje Prezes Śmigiel. 

Ekologiczna Szczawnica


Szczawnica zwyciężyła w kategorii Ekologia zgłaszając projekt, w ramach którego gmina powołała niezależne Stowarzyszenie „EKO Szczawnica”, którego celem było zamontowanie około 2000 kolektorów słonecznych u mieszkańców indywidualnych. Inicjatywa objęła dostawę i montaż kompletnych instalacji solarnych dla gospodarstw domowych oraz obiektów zbiorowego zakwaterowania. Stowarzyszenie to skupia dziś przeszło 380 członków, którzy są aktywnie zaangażowani w realizację programu.

 

„Projekt zgłoszony przez Szczawnicę wyróżnia imponująca skala realizacji, silne zaangażowanie samorządu i lokalnej społeczności w jego realizacji. Gmina w sposób efektywny wykorzystała dostępne środki na sfinansowanie kolektorów słonecznych”
– uzasadnia decyzję jury Andrzej Chodacz, kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi. „Szczawnica jest pozytywnym przykładem Gminy Przyszłości, którą wyróżnia silna motywacja do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju” – dodaje Chodacz.

 

Prospołeczne Bieliny i Reszel

Bieliny nagrodzono za projekt „Centrum Tradycji i Tradycji Gór świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego krzyża”, w ramach którego rewitalizacji poddanych zostało 6 zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie gminy Bieliny i Nowa Słupia. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawa warunków życia lokalnej społeczności m.in. poprzez zwiększenie liczby miejsc pracy w gminie. „Projekt Bielin wyróżnia kompleksowe, długofalowe i przemyślane podejście. To doskonały przykład na to, w jaki sposób gmina może wykorzystać dostępne w danym regionie możliwości, by aktywizować lokalną społeczność i tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia jej mieszkańców” – komentuje dr Andrzej Hałasiewicz, juror konkursu.  

 

Reszel został wyróżniony za udział w „Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Cittaslow”, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie i stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. W ramach projektu gmina podejmuje liczne działania m.in. na rzecz ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury miejskiej, promowania lokalnych produktów i turystyki. „Reszel udowadnia, że każda gmina, bez względu na swoją wielkość i budżet, może realizować ważne, także międzynarodowe projekty. Przede wszystkim liczy się motywacja do działania i zaangażowanie” – dodaje dr Hałasiewicz.

 

Jury konkursu oceniało wnioski w oparciu o takie kryteria, jak nowoczesność zastosowanych rozwiązań, oryginalność, znaczenie inwestycji dla rozwoju lokalnej społeczności, spectrum korzyści wynikających z projektu, efektywność oraz kompleksowość podejmowanych działań. W skład jury weszli eksperci w dziedzinie energetyki, socjologii, pozyskiwania środków unijnych oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii:
- dr inż. Arkadiusz Węglarz, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii
- dr  Andrzej Hałasiewicz, Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zastępca dyrektora Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- mgr inż. Artur Michalski, Group Grupa Doradztwa Europejskiego, były Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)
- mgr Kamil Dolata, Gaspol
- mgr Bożena Wróblewska, Gaspol
- mgr Andrzej Chodacz, kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Skrócony opis wszystkich wyróżnionych w konkursie projektów znajduje się na stronie www.kibicujklimatowi.pl.

 

Źródło: On Board Public Relations Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotowoltaika Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Hej, ja polecam Wam firmę AS Energy - to jest hurtownia fotowoltaiczna znajdziecie u niej panele fotowoltaiczne i produkty uzupełniające do nich np. konstrukcje...
  • Tłumaczenie Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym nawiązać współpracę z firmą, która realizuje tłumaczenie angielski Poznań. Jaką polecacie?
  • Kolonie dla dzieci Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Swego czasu mój syn jeździł na kolonie, ale teraz zamarzyło mu się wyjechać na obóz piłkarski i nawet znalazłem taką ofertę https://soccerskills.pl/pl/ . Od jak...
  • Części zamienne, czy oryginalne? Liczba postów: 80 Grupa: Trudne tema... Interesuję się trochę sprawami gospodarczymi. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy jest większa ilość gotówki na rynku. Ot choci...
  • Usprawnienie procesów produkcji Liczba postów: 115 Grupa: Trudne tema... Na pewno teraz juz jest coś w necie;)

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >