Taśmy z diodami LED - czym się róznią ekonomiczne od profesjonalnych?

Taśmy z diodami LED - czym się róznią ekonomiczne od profesjonalnych?

Ze względu na wiele zalet taśmy LED na stałe zadomowiły się w naszych domach. Warto postawić na taśmy profesjonalne, które w porównaniu do ekonomicznych charakteryzują się: 2-krotnie większym strumieniem światła, powtarzalnością barw, lepszą jakością podłoża i dłuższą żywotnością. Czytaj dalej

 

Taśmy LED

Taśmy z diodami LED stosowane są w oświetleniu sufitowym, dekoracyjnym czy meblowym. Dzięki nim stworzymy we wnętrzu odpowiedni klimat i podkreślimy elementy wyposażenia. Na rynku dostępne są taśmy niemal we wszystkich barwach światła, co ułatwia ich dopasowanie do aranżacji. Taśmy LED są łatwe w montażu i można zastosować je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Poza tym zużywają mało prądu.


Taśmy LED profesjonalne, a ekonomiczne

 

Taśmy ekonomiczne

Do produkcji taśm ekonomicznych (niskobudżetowych) najczęściej wykorzystuje się diody, które podczas produkcji, nie przeszły procesu selekcji - tzn. nie spełniają wymaganych kryteriów. Stanowią więc tzw. odrzut poprodukcyjny. Zakres barwy tych diod jest bardzo szeroki, a jasność stanowi często tylko 30-50% diod najwyższej jakości.

 

Taśmy profesjonalne

Warto wybierać taśmy profesjonalne, szczególnie jeśli zastosowano w nich diody pochodzące od uznanych producentów. Prowadzą oni selektywną segregację LED pod kątem:

- strumienia

- barwy światła


Taśmy LED profesjonalne, a ekonomiczne

 

Czytaj również: Szynoprzewody - to zasilanie wielu opraw z jednego punktu zasilającego

 

Dlatego dostarczają diody, które charakteryzują się jak najwyższym współczynnikiem jasności (np. rzędu 130 lm/W). Dzięki procesowi segregacji diod (na poziomie ich produkcji) możliwe jest zapewnienie powtarzalności barwy w każdej dostawie (z maksymalną różnicą, która wynosi np. 10%).

 

Zbyt cienka warstwa miedzi

Obecnie do produkcji taśm niskobudżetowych używa się bardzo cienkiej warstwy miedzi. Skutkiem tego moc pobierana przez taką taśmę, w przeliczeniu na metr bieżący, jest mniejsza niż podawana przez producentów.

 

Sumaryczna moc, którą podają producenci, będzie zgodna dopiero po:

- pocięciu taśmy ekonomicznej na możliwie najkrótsze odcinki (5, 10 cm)

- podłączeniu do zasilania każdego odcinka z osobna.

Wynika to z efektu spadku napięcia na ścieżkach PCB, które nie jest typowym podłożem miedzianym, a mocno domieszkowanym i cienkim.

 

Grube miedziane podłoże

W taśmach wysokobudżetowych takie oszczędności nie są wdrażane. W odróżnieniu od taśm ekonomicznych - zbudowane są na podwójnym podłożu, które zostało wykonane z wysokiej jakości miedzi. Grubość tego podłoża można łatwo wyczuć podczas dotyku. Dlatego podawany na taśmach profesjonalnych pobór jest zgodny z rzeczywistością.


Taśmy LED profesjonalne, a ekonomiczne

 

Rodzaje taśm profesjonalnych

W ofercie neoled.com.pl znaleźć można taśmy wysokogatunkowe (m.in. marki Uniled), a wśród nich:

1. Popularne i znane na rynku od długiego czasu - na diodach 3528, 5050.

2. Taśmy, które nie są oferowane w wersji ekonomicznej - na diodach

- 3014 i 5730

- 5050 dwukolorowe (2 chipy w jednej obudowie: biały zimny + biały ciepły), gdzie za pomocą odpowiedniego sterownika możliwe jest sterowanie barwą światła.

 

Nowy typ taśm wysokogatunkowych

Zakupić można także niespotykane do tej pory na rynku taśmy RGBW (4 chipy w jednej obudowie 5050). Dostępna jest taśma RGB + biały ciepły oraz RGB + biały zimny. Jeśli zastosujemy odpowiednie sterowniki, będziemy mogli uzyskać:

- dowolny kolor z palety barw

- jednocześnie (jeśli zajdzie taka potrzeba) tylko kolor biały, który jest ciężko uzyskać z taśm RGB.

 

Jednokolorowe

Każda z serii taśm jednokolorowych dostępna jest w 3 barwach światła:

- 2800-3000K

- 4000-4500K

- 5500-6500K

 

Czytaj również: Oświetlenie ścienne - jak wybierać kinkiety, aby stworzyć dobry nastrój we wnętrzu


Metamorfoza pomieszczeń i.urządzanie taśmami z diodami LED

 

Profile LED do taśm

Taśmy z diodami LED mogą być umieszczone w specjalnych profilach, które mają kształt długiej, wąskiej szyny, zwykle wykonanej z aluminium. Jeśli na profilu zastosujemy osłonkę mleczną - światło będzie bardziej rozproszone. Wówczas zamiast widocznych, pojedynczych diod uzyskamy jednolitą linię światła. Profile LED zabezpieczają taśmy przed uszkodzeniami mechanicznymi i odklejaniem się. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Poza tym przedłużają żywotność i czas pracy pasków ledowych.

 

Świetlne metamorfozy

Wykorzystanie taśm ledowych w mieszkaniu może spowodować prawdziwą metamorfozę.  Zamontowane we wnękach czy przestrzeniach stworzonych z płyt kartonowo-gipsowych, świetnie wyeksponują dane miejsce, nadając mu wyjątkowy charakter. Oświetlenie tego typu śmiało można wykorzystać w salonie, kuchni czy łazience. Umieszczone za szkłem czy powierzchnią z przezroczystej pleksi LED-y stworzą ciepły, świetlny klimat. Zresztą ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. Wyobraźnia ma tutaj szerokie pole do popisu.

Źródło: NeoLED PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Które meble biurowe? Liczba postów: 593 Grupa: Najnowsze t... Na ten moment mamy dostęp do wielu ofert w sklepach internetowych, wielu promocji i tak dalej pytanie tylko czy wiecie w jaki sposób urządzić małe biuro? Ja do....
  • Meble laboratoryjne Liczba postów: 51 Grupa: Porady i op... Po długich poszukiwaniach w końcu znalazłam temat o laboratoriach. Prowadzę działalność w branży chemicznej i nie mogę zdecydować się, które wagi laboratoryjne....
  • Jak urządzić wnętrza biurowe oraz sale konferencyj... Liczba postów: 30 Grupa: Wnętrza Konieczne są dobre meble, które po prostu będą praktyczne. Także różne akcesoria biurowe, w tym nawet papier do drukarki, długopisy i dobra kawa. ;) W sklepie h...
  • Materace Liczba postów: 1287 Grupa: Porady i op... Ciężko powiedzieć jaki materac dla danej osoby będzie najlepszy. Dobrze by było jakbyś się przeszedł do sklepu i położył, na tej podstawie będziesz mógł stwierd...
  • Remont łazienki: Nowa łazienka w wiekowym domu Liczba postów: 17 Grupa: Wnętrza Łazienka jest miejscem, które trzeba szczególnie dobrze zaaranżować. Zazwyczaj nie ma w niej zbyt wiele miejsca, więc każdy centymetr musi być szczegółowo zapla...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16257 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 164

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >