W tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Pszczół

W tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Pszczół

Trudno sobie wyobrazić, że któregoś dnia nie moglibyśmy napić się kawy lub herbaty, zrobić sałatki owocowej, użyć ręcznika lub np. założyć naszych ulubionych dżinsów. Mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wielu rzeczy, których używamy na co dzień, nie posiadalibyśmy gdyby nie praca pszczół. Owady te są dla nas niezwykle ważne. W tym roku 20 maja po raz pierwszy będziemy obchodzić Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. Czytaj dalej

Czy wiesz, że każdego dnia korzystasz z ich pracy?


Jedną z takich nieoczywistych rzeczy, które zawdzięczamy pszczołom jest bawełna. Ten dobrze nam znany materiał powstaje z włókien otaczających nasiona rośliny określanej tą samą nazwą. To jeden z najstarszych naturalnych materiałów wykorzystywanych przez człowieka. W Ameryce Środkowej była wykorzystywana przez plemiona indiańskie od 8 tysięcy lat, w Chinach i Indiach wykorzystuje się ją od 5 tysięcy lat. Kwiaty bawełny są jasnożółte i pozostają otwarte dla zapylaczy tylko przez jeden dzień. Jeśli w tym krótkim czasie pszczoła go zapyli włókna bawełny będą dłuższe, mocniejsze i będzie ich więcej.


 20 maja po raz pierwszy będziemy obchodzić Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ.

 

 

Czytaj również: Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu. Jak współczesne budownictwo dba o dobrą akustykę

 

Innym, nie kojarzonym z pracą pszczół materiałem, jest wiklina. Wiklina to nic innego jak okorowane i zaplecione młode pędy wierzb. Wprawna ręka może z nich zrobić zarówno koszyk jak i meble ogrodowe. Pszczoły pomagają rozmnażać się wierzbom, a drzewa dają im pokarm, który jest szalenie ważny zwłaszcza na początku wiosny, kiedy jeszcze niewiele roślin kwitnie.

 

Świat kosmetyków także czerpie z bogactwa składników, które wytwarzają te pożyteczne owady. Dzięki pszczołom możemy cieszyć się na przykład kosmetykami z propolisem czy na bazie wosku pszczelego. Cenny jest zwłaszcza wosk wybielony na słońcu, który w kosmetykach występuje pod wdzięcznie brzmiącą nazwą „Cera alba”. Naturalnym i aromatycznym dodatkiem często bywa lawenda. Jej kwiaty również zapylane są przez pszczoły.

 

Bez pszczół uboższy byłby również świat kulinarny. Pszczoły najczęściej kojarzą się nam z miodem. Tymczasem, gdyby nie one, nie mielibyśmy wielu innych produktów obecnych w naszej diecie. Herbatę, kawę, wiele ziół, warzyw i owoców zawdzięczamy ich pracy. Pszczoły zapylają także kwiaty migdałowca pospolitego. Dzięki temu możemy cieszyć się migdałami i wytwarzanym z nich marcepanem.

 

Szacuje się, że w Polsce praca zapylaczy jest warta ponad 4 mld zł rocznie. Gdyby nie one, wielu owoców i warzyw nie mielibyśmy wcale, w przypadku innych zawdzięczamy im wysokie zbiory, np. jabłonie, rzepak czy gryka dzięki ich pracy zwiększają plony nawet o połowę. Szczególnie istotną rolę w zapylaniu roślin mają pszczoły nieudomowione takie jak trzmiele, murarki, pszczolinki, czy obrostki. Zapylają one z większą efektywnością niż pszczoła miodna - przykładowo murarka jest bardzo często wykorzystywana przez sadowników w zapylaniu jabłoni a trzmiele zapylają rośliny w szklarniach. Nie wszyscy wiedzą, że trzmiele są najlepszymi zapylaczami pomidorów i to właśnie od ich udziału w procesie zapylania zależy czy pomidory będą naprawdę soczyste i smaczne.

 

Skoro tak wiele tym małym owadom zawdzięczamy, warto zastanowić się, co my możemy zrobić dla nich. Wiele osób co roku sadzi w ogródkach i na balkonach rośliny dekoracyjne, np. bratki, pelargonie, tulipany. To świetna okazja by pomyśleć o roślinach, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także są źródłem pokarmu dla pszczół, np. o daliach, cyniach, nagietkach, lawendzie czy wrzosach. Dlaczego to takie ważne?

 

– Na 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce zagrożone wyginięciem są aż 222 a jednym z głównych powodów ich wymierania jest brak pokarmu - wyjaśnia Kasia Dytrych, przyrodniczka, ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Mówiąc o problemie wymierania pszczół w Polsce, powinniśmy pamiętać, że nazwa „pszczoła” oznacza wiele gatunków owadów zapylających. Wśród nich tylko pszczoła miodna ma zapewnioną opiekę pszczelarzy. Ogromnej liczbie innych gatunków pszczół, w tym samotnic i trzmieli, bez naszej pomocy grozi wyginięcie.

 

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” został zainicjowany w 2011 roku. Początkowo skupiał się na podnoszeniu świadomości społecznej na temat roli pszczół w zachowaniu bioróżnorodności.  Od 2016 roku działania programu koncentrują się na tworzeniu Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których te pożyteczne owady mogą znaleźć pożywienie.

 

 

Czytaj również: Słabsze odkurzacze w Unii Europejskiej

 

Więcej informacji o programie na stronie: pomagamypszczolom.pl


2018-05-15
Źródło: Profile / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17881 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >