Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - idealny kwiat do ogrodów naturalistycznych

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - idealny kwiat do ogrodów naturalistycznych

Wielosił błękitny jest kępiastą byliną z rodziny wielosiłowatych, dorastającą do 40-80 cm wysokości i 30-45 cm szerokości. Jego drobne fioletowoniebieskie kwiatki z dużymi żółtymi pylnikami zebrane w szczytowe kwiatostany, rozwijają się przez całe lato od VI-VIII na wyprostowanych łodygach. Drobne liście, pierzaste, ciemnozielone przypominają kształtem paprocie. Pochodzi z północnej Azji i Europy. W Polsce występujący w naturalnych warunkach wielosił błękitny jest gatunkiem chronionym, narażonym na wymarcie. Czytaj dalej

 

Uprawa

Wielosił jest rośliną łatwą w uprawie i całkowicie odporną na szkodniki i choroby.  Choruje wyjątkowo rzadko, może nie byc odporny na mączniaka prawdziwego.  Nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji ani odmładzania.  Ale, jak w większości kwitnących roślin dobrze jest usuwać przekwitłe kwiatostany, aby stymulować ponowne kwitnienie, które roślina powtórzy w sierpniu przy sprzyjających wilgotnych warunkach. 

 

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

 

 Preferuje słoneczne i półcieniste stanowiska. Najlepiej wysadzać go w glebach mineralnych lub mineralno-próchniczych, przepuszczalnych lekko wilgotnych o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego. 

 

Czytaj również: Jakie kwiaty wybrać do rabaty z dominującym kolorem fioletowym?

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

 

Rozmnażanie

Nasiona wysiewa się jesienią wprost do gruntu. Później wielosił najczęściej wysiewa się sam. Aby zapobiec samosiewowi obumarłe pędy kwiatowe należy obcinać.

 

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

 

Zastosowanie

Kwiaty wielosiłu będą doskonałą ozdobą rabat, ogrodów naturalistycznych, skalnych, miejskich skwerów oraz pod koronami drzew i nad wodą. Dobrze go wysadzać w towarzystwie tawułek, kossaćców, parzydła leśnego i paproci.  W ogrodach nieformalnych najlepiej się będzie prezentował w dużych kępach. Nadaje się  do ścinania jako kwiat cięty oraz do wysadzania w pojemnikach i donicach na balkony i tarasy. 

 

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

 

Odmiany:

Wielosił błękitny ‘ Brise d’Anjou’ (‘Blanjou’) Polemonium Caeruleum ‘Brise d’Anjou’ (‘Blanjou’)

Bylina dorastająca do 40-70 cm wysokości charakteryzująca się ozdobnymi żółto – zielonymi pstrymi liśćmi. Jej niebieskofioletowe kwiatki rozwijają się w VI.

Nieco odmiennym gatunkiem jest wielosił rozłogowy o niebieskich kwiatkach, który szczególnie jest polecany do ogródków wodnych. Dorasta do 40 cm wysokości. 

 

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

 

Warto dodać, że wielosił błękitny jest rosliną uwielbiną przez owody i miododajną 

 

Czytaj również: Zawilec mieszańcowy, ogrodowy (Anemone x hybrida) - ozdoba letniego i późnojesiennego ogrodu

 

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16254 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >