Wnętrze inspirowane sztuką meksykańskiej artystki Fridy Cahlo

Wnętrze inspirowane sztuką meksykańskiej artystki Fridy Cahlo

Kochała kwiaty – hodowała je w swoim ogrodzie, wkładała do wazonów w domu, wpinała charakterystycznie we włosy zaplecione w koronę. Frida Kahlo, bo o niej mowa, wpisała się na stałe w kanon kultury jako najbardziej znana meksykańska malarka – niezwykle barwna postać pomimo wielu przeciwności losu, jakie spotkała na swojej życiowej drodze. Dziś jej twórczość może być świetną inspiracją do aranżacji wnętrz naszego domu w stylu pełnym ekspresji, z wykorzystaniem egzotycznych motywów. Czytaj dalej

 

Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

 

Frida Kahlo żyła krótko, ale intensywnie w rezydencji nazywanej Casa Azul  „Niebieskim Domem” w Coyoacán, znajdującym się na przedmieściach Meksyku. Od dziecka zmagała się z problemami zdrowotnymi, a w wieku 18 lat trafiła do szpitala. Ten trudny stan wpłynął na zainteresowanie się Fridy malarstwem. Dorobek malarki jest bardzo interesujący i może z powodzeniem stać się kanwą do aranżacji naszych mieszkań.


Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo


Kiedyś będę różą…

Frida Kahlo to prawdziwa ikona, kobieta silna i niezależna o ognistym temperamencie, ale także „kolorowy ptak” (zakładała duże etniczne kolczyki i malowała usta na czerwono), a więc inspirować będzie przede wszystkim indywidualistki, które stawiają na oryginalne, nierzadko wielobarwne rozwiązania przy urządzaniu wnętrz swojego domu. Artystka miała upodobanie do mocnych, soczystych barw, które odważnie ze sobą zestawiała. We własnym M możemy je przemycić w sposób akcentowy, dzięki czemu cały aranż będzie dość subtelny w wyrazie.


Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

 

Najprostszym, minimalistycznym pomysłem na nawiązanie do stylu malarki, który przypadnie do gustu niemal każdemu, jest ozdobienie pomieszczeń obrazami z jej podobizną – to mogą być również reprodukcje dzieł Fridy. Wówczas tło dla nich – ściany, mogą być nawet białe, a w odbiorze staną się charakterne. 


Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

Czytaj również: Wnętrze zdominowane przez zielony kolor - inspirujące aranżacje

 

Warto postawić na bezpieczne tonacje off-white, np. odcień „Niewątpliwa” z kolekcji farb Śnieżka Plamoodporna. Co prawda, na jasnych kolorach wszelkie zabrudzenia widać najszybciej, ale dzięki plamoodpornej formule farby, wymalowanie będzie zawsze prezentować się nieskazitelnie – ewentualne zabrudzenia usuniemy bez trudu wilgotną ściereczką. Jedną ze ścian w salonie (tą znajdującą się naprzeciw obrazu) czy sypialni można dodatkowo wykleić tapetą z roślinny wzorem, choćby wdzięcznych róż, utrzymaną w kolorystyce zakupionego malunku. Motyw kwiatów jest bowiem bardzo charakterystyczny dla postaci Fridy. Jako dekoracje niech posłużą nam z kolei kosze plecione z naturalnych włókien. A gdy myślimy o wymianie mebli, to koniecznie na takie z toczonymi nogami.


Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo


Tęsknota za papugami…

Jeśli nasza natura pozwala na większą dozę kolorystycznego szaleństwa, ściany w wybranym pomieszczeniu wymalujmy na niebiesko, czyli na ulubiony kolor meksykańskiej artystki, sprawdzi się odcień o barwie letniego nieba, np. w stylu „Zjawiskowej” ze Śnieżki Plamoodpornej. Możemy też sobie pozwolić na odrobinę swobody i na jednej ze ścian stworzyć obrazy z wielobarwnymi papugami (w prostszej wersji: wystarczy się posłużyć tapetą ze wzorem tych ptaków), które pojawiają się często na obrazach Fridy.

 

Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

Fot. 9design

Ten element tropików doda wystrojowi pewnej świeżości, szczypty surrealizmu. Motyw egzotycznych zwierząt może wystąpić też na poduszkach. Wyposażenie do takiego wnętrza najlepiej wybrać w kolorze naturalnego, miodowego dębu. Idealnie sprawdzą się meble tapicerowane musztardowymi, a nawet jaskrawożółtymi (pomysł dla odważnych), mięsistymi materiałami. Możemy nawet pójść o krok dalej i dołożyć jeszcze jeden kolor – fuksję, wykorzystując ją w dodatkach, a zyskamy ciekawe trio kolorystyczne. Radosny nastrój wnętrz podkreślimy zaś dla przykładu ciekawym oświetleniem, przywodzącym na myśl papierowe wycinanki.


Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

Czytaj również: 4 pomysły na aranżację wnętrza dopasowaną do typu osobowości - jak wyrazić swój styl?


Frida Kahlo nie była klasyczną pięknością, jak chociażby Marilyn Monroe. A jej autoportrety przykuwają wzrok o stokroć bardziej. Dużą rolę odgrywają tu kolory. Co więcej, motywy z nią związane wpisują się doskonale w różne style wnętrzarskie, a więc możemy śmiało poeksperymentować. Zanim jednak zaczniemy metamorfozę naszego M, obejrzyjmy film o życiu artystki z Salmą Hayek, a będzie nam łatwiej wczuć się w jej meksykańską duszę.

 

Wnętrze inspirowane sztuką meksykańskiej artystki Fridy Cahlo


Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

 

Wnętrze inspirowane sztuką Fridy Cahlo

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16204 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >