Wrzesień/październik: czas sadzenia kwiatów cebulowych kwitnących wiosną

Wrzesień/październik: czas sadzenia kwiatów cebulowych kwitnących wiosną

Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Wśród nich zdarzają się jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni. Czytaj dalej

 

 Jesienną porą sadzi się przede wszystkim kwiaty cebulowe kwitnące wiosną. Dzięki nim już od pierwszych wiosennych dni nasz ogród będzie mienić się barwami kwiatów, często zanim inne rośliny rozpoczną wegetację. Przełom września i października to najlepszy czas, aby zabrać się za ich sadzenie. Najpiękniejsze kwiaty, które sadzimy jesienią by cieszyć się ich pięknem wiosną, to:

- przebiśniegi/śnieżyczki (Galanthus nivalis L.)

- krokusy (Crocus L.)

- cebulice (Scilla L.)

- narcyzy (Narcissus L.)

- szafirki (Muscari Mill.)

- hiacytny (Hyacinthus L.)

- tulipany (Tulipa L.)

 

Czytaj również: Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

 

 

Rośliny cebulowe

  Do posadzenia należy wybrać cebule duże, zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Najlepiej będą rosły w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło.

 Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost, a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają.

 

Czytaj również: Jak prowadzić prace ogrodowe zgodnie z układem księżyca?

 

 Przed przystąpieniem do jesiennego sadzenia kwiatów cebulowych, należy odpowiednio przygotować stanowisko sadzenia. Przede wszystkim ziemię należy oczyścić z chwastów. Możemy wypielić ręcznie lub zastosować jeden z dostępnych herbicydów. Pamiętajmy aby herbicyd użyć co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia kwiatów cebulowych. Wskazane jest także rozluźnienie i spulchnienie gleby, przekopując ją na głębokość jednego szpadla. Strukturę i żyzność gleby warto poprawić, dodając do niej kompost, odkwaszony torf ogrodniczy lub dobrze przekompostowany obornik. Warto także sprawdzić odczyn gleby, gdyż większość kwiatów cebulowych sadzonych jesienią najlepiej rośnie na glebach obojętnych. 

 

 

Zimowanie kwiatów cebulowych 

 Większość kwiatów cebulowych sadzonych jesienią wymaga zimowego przechłodzenia cebul aby zakwitnąć z nadejściem wiosny. Dlatego właśnie umieszczamy je w gruncie już jesienią. Większość z nich, a szczególnie gatunki mniej mrozoodporne, warto jednak wyściółkować przed nadejściem mrozów. Jako ściółka może posłużyć gruba warstwa torfu, kora ogrodowa czy gałązki drzew iglastych. Ściółkę rozkładamy dopiero po pierwszych przymrozkach, zazwyczaj około połowy listopada. Warto to zrobić, gdyż warstwa ściółki nie tylko chroni cebule kwiatowe sadzone jesienią przed przemarznięciem ale też pomaga utrzymać wilgoć w glebie, a wiosną opóźnia nagrzewanie się gleby, dzięki czemu kwiaty cebulowe nie wybiją zbyt wcześnie i zmniejszymy ryzyko ich uszkodzenia przez wiosenne przymrozki.

 

Czytaj również: Jak wzbogacić glebę w składniki odżywcze dla roślin?


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 327

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >