Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

Wspięga pospolita zwana też fasolnikiem egipskim, fasolą hiacyntową lub chropawcem pospolitym to roślina strączkowa należąca do gatunku bobowatych (motylkowatych). W naturalnych warunkach występuje w Afryce, gdzie jest rośliną uprawną i wieloletnią. Jest to urokliwe, w naszym klimacie jednoroczne pnącze o wijącej się łodydze dochodzącej do 2 m wys. Roślina wyróżnia się pięknymi drobnymi fioletowo-szkarłatnymi lub białymi kwiatkami, które zebrane są w graniaste kwiatostany oraz ciemnofioletowymi owocami w kształcie strąków. Czytaj dalej

 

Zastosowanie:

Fasolnik egipski w naszym klimacie uprawiany tylko jako ozdobne pnącze, ale w krajach tropikalnych po odpowiedniej obróbce termicznej owoce są jadane. Wystarczy podczas gotowania zmienić kilkakrotnie wodę aby pozbawić fasolę glikozydów cyjanogennych, które po spożyciu przekształcają się w trujący cyjanowodór. Natomiast liście są spożywane na surowo lub gotowane jak szpinak. Natomiast kwiaty można jeść na surowo. 

 

Wspięga pospolita (Fasolnik egipski) Lablab purpureus Sweet

 

Uprawa:

Wspięga pospolita jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Początkujący ogrodnik doskonale sobie z nią poradzi. Jedynym wymogiem, by roślina dobrze rosła i obficie kwitła jest słoneczne stanowisko do lekkiego półcienia, najlepiej aby było osłonięte od przeciągów.  Wymagania glebowe są minimalne, zniesie każde przepuszczalne podłoże, średniowilgotne o neutralnym pH.  Nie wymaga nawożenia w trakcie wzrostu, wystarczy roślinę podlewać w okresie słabych opadów. 

 

Wspięga pospolita (Fasolnik egipski

 

Czytaj również: Brugmansja aurea - trąby anielskie - piękna i trująca roślina

 

Roślinę rozmnaża się łatwo z nasion. Fasolki można wsadzać wprost do gruntu, ale dopiero w połowie maja, kiedy nie ma już zagrożenia porannych przymrozków, ponieważ jest nieodporna na niską temperaturę i silne wiatry. 

 

Wspięga pospolita (Fasolnik egipski) Lablab purpureus Sweet

 

Gdzie ją sadzić?

Wspięga pospolita szczególnie nadaje się do obsadzania wszelkiego rodzaju podpór jak treliaże, pergole i altany, ponieważ charakteryzuje się szybkim przyrostem i długim kwitnieniem od VI- X. W miejscu przekwitłych kwiatów pojawiają się wyjątkowo ozdobne owoce w kształcie strąków o intensywnym purpurowo- fioletowym kolorze. Jeśli mamy stare niezbyt estetyczne ogrodzenie, to roślina doskonale sprawdzi się do jego zasłonięcia, szybko pokrywając je gęstym ulistnieniem i pięknymi kwiatami.  Nadaje się też do obsadzania balkonów i tarasów. Jej gęstym pnączem można odgrodzić się od słońca lub wścibskich sąsiadów. 

 

Wspięga pospolita (Fasolnik egipski) Lablab purpureus Sweet

 

W Azji, na Bliskim Wschodzie, obu amerykach i w Afryce  fasolnik egipski jest uprawiany jako pasza dla zwierząt gospodarskich ze względu na swoje bogate źródło białka. 

 

Wspięga pospolita (Fasolnik egipski

 

 

Czytaj również: Krzewy, które lubią słońce

 

Wspięga pospolita (Fasolnik egipski) Lablab purpureus Sweet

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15855 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 144

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >