Zakup mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej i korzystaj z dostępnych możliwości.

Zakup mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej i korzystaj z dostępnych możliwości.

W ostatnich latach powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Obecnie w Polsce działa ich już ponad 120 tys. Mimo, że nie posiadają one osobowości prawnej, mogą w banku otworzyć konto, a nawet zaciągnąć kredyt na termomodernizację budynku. Warto z tych możliwości korzystać.

Zarządzanie lokalami w ramach wspólnoty mieszkaniowej z reguły jest dla lokatorów tańsze i korzystniejsze niż korzystanie z usług zarządczych spółdzielni mieszkaniowych. Jednocześnie właściciele mieszkań tworzący wspólnotę mieszkaniową mają prawo uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących części wspólnych budynku, który zajmują. Nikt nie może narzucić wspólnotom wysokości pobieranego czynszu i innych składek. Jedynie, za tak zwane media, czyli dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci, muszą one zapłacić według stawki ustalonej jednostronnie przez dostawcę. Pozostałe opłaty, czyli zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnej oraz składka na fundusz remontowy, są ustalane przez właścicieli lokali na mocy podjętych przez nich uchwał.

 

 

Dopasowany rachunek

Pobieranie czynszu wiąże się jednak nie tylko z gromadzeniem sporej ilości pieniędzy, ale też ich nieustannym obrotem. Dlatego, by wspólnoty mogły sprawnie i jak najmniejszym kosztem  zarządzać swoimi środkami, powinny posiadać dopasowany do swoich potrzeb rachunek bankowy, na który właściciele lokali dokonują wpłat, a z niego realizowane są płatności na rzecz dostawców mediów. Możliwość założenia konta dla wspólnot mieszkaniowych oferują m.in. Bank PKO BP SA, PKO SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pocztowy, Bank DnB Nord. Co ważne, często można wybierać spośród kilku rodzajów oferty dla wspólnot w danym banku. Na przykład w BOŚ znajdziemy Konto Wspólnota oraz Konto Wspólnota Plus. Dodatkowo bank oferuje Konto Zarządca dla zarządców wspólnot mieszkaniowych. W ramach opłaty za Konto Wspólnota klient może korzystać. m.in. z bezpłatnych wpłat gotówkowych do 500 zł dokonywanych przez właścicieli lokali na rachunek wspólnoty, prowadzenia rachunku bieżącego, dostępu do bankowości elektronicznej oraz z lokaty nocnej. W Koncie Wspólnota Plus otrzymujemy m.in. usługę „masowe płatności przychodzące”, prowadzenie rachunku bieżącego i pomocniczego. Konto Zarządca obejmuje natomiast m.in. bezpłatne dokonywanie przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego, kartę debetową do rachunku bieżącego i lokatę nocną. Dodatkowo w każdej z tych ofert BOŚ Bank umożliwia korzystanie z limitu w rachunku bieżącym.
Przy okazji otwarcia rachunku bankowego warto przeanalizować również inne usługi, które dany bank oferuje wspólnotom mieszkaniowym. Coraz więcej instytucji finansowych posiada w swojej ofercie specjalne kredyty: inwestycyjne lub na termomodernizację. Mimo, że wspólnota jest jednostką, która nie posiada osobowości prawnej, to jednak dzięki zadeklarowanym wpłatom swoich członków ma ona zdolność kredytową akceptowaną przez banki.

Kredyt na termomodernizację

Ciekawym pomysłem dla wspólnot mieszkaniowych jest przede wszystkim kredyt termomodernizacyjny. Termomodernizacja polega na poprawieniu właściwości technicznych budynku tak, by w rezultacie „zużywał on” mniej energii. Zdaniem ekspertów nawet 15 proc. ciepła można zaoszczędzić tylko dzięki modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Kolejne 20-30 proc. zatrzymamy dzięki wymianie okien oraz dociepleniu ścian i dachu.

Starania o kredyt termomodernizacyjny trzeba rozpocząć od zamówienia audytu energetycznego. Wykaże on, ile ciepła budynek traci i jak zmieni się to po remoncie, określi najkorzystniejszy zakres inwestycji. Dzięki temu łatwo obliczyć, o ile obniżą się rachunki za ogrzewanie. Będziemy wtedy wiedzieć, na ile kwota uzyskana z oszczędności pomoże spłacić raty kredytu. Warto pamiętać, że termomodernizacja jest dofinansowywana ze środków budżetowych. – W przypadku wspólnot mieszkaniowych kredytem na termomodernizację sfinansować można nawet do 100 proc. inwestycji. Rozwiązanie kredytowe korzystne jest szczególnie ze względu na premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Premia w postaci umorzenia części pożyczonych środków wyniesie jednak nie więcej niż 20 proc. wartości kredytu i nie więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Nie może także przekroczyć dwukrotności rocznych kosztów oszczędności energii, jaką uzyskamy po wykonaniu inwestycji – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska. O kredyt można starać się w bankach, które zawarły stosowne umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz udzielają go wspólnotom mieszkaniowym (m.in. BOŚ, PKO BP).

 

Oszczędności na prądzie

Ciekawym pomysłem dla wspólnot mieszkaniowych jest także zupełnie nowy na rynku kredyt na realizację przedsięwzięć energooszczędnych, jaki zaproponował BOŚ Bank. Podstawową cechą Kredytu EE jest możliwość spłaty zadłużenia z oszczędności wynikających ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, uzyskanych dzięki realizacji kredytowanej inwestycji. W ramach kredytu można zainwestować w wymianę i modernizację oraz rozbudowę oświetlenia ulicznego na osiedlu czy oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego budynków. Dzięki środkom z kredytu można także wymienić lub zmodernizować dźwigi osobowe w budynkach mieszkalnych oraz przeprowadzić inne przedsięwzięcia służące oszczędności energii elektrycznej. Udzielany jest on na okres do 10 lat i 80 proc. kosztu zadania.

Finansując przedsięwzięcia za pomocą kredytu całą inwestycję można zrealizować kompleksowo i „za jednym zamachem”. Remontując i modernizując cały budynek, nie tylko zyskamy oszczędności dzięki niższym rachunkom, ale też podniesiemy standard mieszkań i poprzez to ich wartość na rynku nieruchomości.

 

Źródło: LTM Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17323 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 241

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >