
Zielone światło dla zielonych budynków
Mimo stale rosnącego zaintresowania ekologią i coraz intensywniejszego zaangażowania w nią władz organów unijnych, temat ekologicznego budownictwa jest wciąż zbyt rzadko podejmowany, a za bardzo obarczony mitami.
Czytaj dalej
Przed kilkoma dniami warszawski „zielony oddział” Deutsche Bank PBC otrzymał prestiżowy Certyfikat LEED Gold. Jest to dopiero pierwszy w Polsce złoty certyfikat, a drugi w ogóle. Dla porównania w USA przyznano już 15 tysięcy certyfikatów LEED.
„Zielone budynki” to obiekty energooszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu. Inwestorzy, stojąc jednak przed wyborem: albo tańsze materiały i droższa eksploatacja, albo droższe materiały i tańsza eksploatacja, często wybierają to pierwsze. W rzeczywistości energooszczędne technologie w budownictwie były kosztowne, gdy były nowością. Teraz, także za sprawą wymogów unijnych, stają się powszechniejsze, a zatem i tańsze. Ponadto wdrażanie ekologicznych rozwiązań podczas etapu konstrukcyjnego pozwala na znaczące oszczędności. Wstępna inwestycja rzędu 2-10% w projektowanie, potrafi zaoszczędzić około 20% całkowitych kosztów budowy w trakcie cyklu użytkowania budynku. „Zielone budynki” pozwalają zachować od 30 do 50% energii, ok. 30 % wody, 39% emisji CO2 do atmosfery czy aż 70% odpadów w porównaniu do konwencjonalnych budynków.
W 2000 r. stworzono system oceny przyjaznych środowisku budynków – nazwany LEED (Leadership In Energy and Enviromental Design), który promuje projektowanie, wykonanie i eksploatację budynków w sposób przyjazny środowisku i zdrowiu ludzi. Jest to obecnie najpopolarniejszy i notujący największą liczbę zgłoszeń system na świecie.
Certyfikat LEED przyznawany jest przez U.S. Green Building Council (Amerykańska Rada Zielonego Budownictwa). Otrzymują go tylko te budynki, które są całkowicie przyjazne środowisku. Uzyskanie tego prestiżowego certyfikatu to nie lada wyzwanie. Do tej pory w Europie zostało przyznanych ich tylko kilkanaście, m.in.: w Niemczech (2), Francji (1), Hiszpanii (2), Wielkiej Brytanii (8) oraz we Włoszech (4).
Kilka dni temu USGBC postanowiło włączyć do tego grona również Polskę. „Zielony Oddział” (tzw. Green Branch) Deutsche Bank PBC, znajdujący się przy al. Jana Pawła II 19 w Warszawie, otrzymał prestiżowy Certyfikat LEED Gold. Jest to pierwszy w Polsce Złoty Certyfikat. Wcześniej został przyznany Srebrny Certyfikat w kategorii New Construction dla budynku produkcyjno-biurowego w Rzeszowie.
Certyfikat LEED potwierdza zastosowanie zarówno w procesie budowy, jak i w bieżącym funkcjonowaniu tzw. zielonych rozwiązań, czyli sposobów na obniżenie m.in. zużycia energii podczas prowadzenia prac budowlanych, minimalizację odpadów, wtórne wykorzystanie surowców czy wykorzystanie technologii gwarantującej niższą emisję CO2. Dzięki zaimplementowaniu licznych rozwiązań proekologicznych, w „Zielonym Oddziale” Deutsche Bank PBC zużycie energii elektrycznej zmniejszy się o 40%, a zużycie wody o 30%. Ponadto w placówce ograniczono poziom zużywanych surowców m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów budowlanych i powtórne wykorzystanie połowy z nich, wyposażenie 30% biura w meble używane po renowacji, zastosowanie pojemników do segregacji zamiast pojedynczych koszy na śmieci. Przy pracach wykończeniowych wykorzystane zostały wysokiej jakości, wyróżniające się niską emisją substancji lotnych, materiały; farby, kleje czy wykładziny. Mniejsze zanieczyszczenie powietrza udało się uzyskać również dzięki instalacjom klimatyzacyjnym, w których czynnikiem roboczym jest ekologiczny R410A zamiast popularnego R22. Ponadto w całym budynku wprowadzony został zakaz palenia.
„Zielone budynki” są także zdrowsze dla ich użytkowników, a zatem wpisują się w strategię „zrównoważnego budownictwa”, łączącego funkcjonalność z ekologią. Dowiedziono, że naturalne światło słoneczne, zoptymalizowane oświetlenie stanowisk pracy, indywidualna kontrola temperatury oraz stosowanie bezpiecznych materiałów budowlanych wpływają na lepszą kondycję pracowników, a co za tym idzie większą wydajność firmy. Z badań Unii Europejskiej wynika, że w firmach działających w ekologicznych budynkach liczba zwolnień lekarskich spada aż o 35 – 55%.
Źródło: Boom!Group / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fast food bez apetytu? Branża liczy na gorące lato... Liczba postów: 9 Grupa: Aktualności
- Pieniądze - inwestowanie Liczba postów: 324 Grupa: Trudne tema... Mam spółkę z o.o. od 2020 roku i początkowo wynajmowałem drogie biuro myśląc, że to konieczne. Po dwóch latach okazało się, że to błąd - rzadko tam bywałem. Prz...
- Świadectwa energetyczne Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Jeżeli potrzebujecie wykonać świadectwo energetyczne Waszego budynku, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę profesjonalnej firmy Certyfi...
- Jak lubisz się relaksować? Liczba postów: 20 Grupa: Trudne tema... Ostatnio wolę odpoczywać tylko w domu. Po prostu nie mam czasu nigdzie wychodzić. Praca-dom. Praca-dom. Tylko w weekendy mogę gdzieś wyrwać się. Ale nawet wted...
- samochód nowy czy używany Liczba postów: 613 Grupa: Trudne tema... Potrzebujesz auta we Wrocławiu? Comfort Car oferuje szybki i wygodny wynajem! Zobacz szczegóły: https://tinyurl.com/comfortcarwroclaw