Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Proekologiczne podejście do życia deklaruje coraz więcej Polaków, jednak to wciąż za mało
Coraz mniej osób neguje fakt zmian klimatycznych, które mogą doprowadzić do katastrofy klimatycznej, a także odpowiedzialność człowieka za ten proces. Wciąż jednak świadomość ekologiczna Polaków pozostawia wiele do życzenia. Za tym idzie także brak gotowości do zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne środowisku. Eksperci wskazują, że edukacja w tym zakresie jest konieczna, ale może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli będzie przymusowa. Ważne jest wskazywanie, że każde, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie, by zapobiec pogarszaniu się sytuacji.
04-05-2023
W Polsce budujemy domy na coraz większych działkach
Osoby budujące dom w 2022 roku najchętniej decydowały się na działki o powierzchni od 1001 do 2000 m² – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. Koszt parceli wyniósł przeciętnie mniej niż 25 tys. zł za ar (100 m²). 1 na 5 wszystkich nabytych parceli pochodziło z darowizny lub spadku.
02-05-2023
Pierwotny rynek mieszkaniowy w pierwszym kwartale 2023 r.
Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje solidarne odbicie od dna wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt poprawy statystyk sprzedażowych deweloperów, ale także wiosennego ożywienia w budownictwie indywidualnym.
24-04-2023
Raport Baker McKenzie i Polityki Insight: „Jak zaszczepić atom w Polsce”.
Pełne bezpieczeństwo energetyczne może zapewnić dopiero większa liczba inwestycji w reaktory jądrowe - zarówno konwencjonalne, jak i SMR. Realizacja zaplanowanych i zadeklarowanych projektów jądrowych będzie wymagać m.in. systemowej zmiany podejścia w zakresie pomocy publicznej i strukturalnego wsparcia agencji rządowych - wynika z raportu „Jak zaszczepić atom w Polsce”, opublikowanego przez Baker McKenzie we współpracy z Polityką Insight.
24-04-2023
Fotowoltaika na blokach i w firmach, waloryzacja „Mojego Prądu” – co czeka rynek w najbliższych miesiącach?
2022 rok Polska zakończyła z zainstalowaną fotowoltaiką umożliwiającą wygenerowanie prawie 12 GW mocy – to aż o 67% więcej niż na koniec 2021 roku. W tym czasie wprowadzono jednak nowy system rozliczeń prosumentów, co podało w wątpliwość dalszy rozwój OZE i zmniejszyło popularność programu „Mój Prąd”. Jak wskazuje ekspert Eaton, jest to sytuacja przejściowa. W nadchodzących miesiącach fotowoltaice może pomóc kryzys ekonomiczny, waloryzacja programu „Mój Prąd” oraz nowy program dopłat dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
24-04-2023
Czy spowolnienie w mieszkaniówce wpływa negatywnie na kondycję branży cementowej?
Pomimo ubiegłorocznego, bezprecedensowego wzrostu kosztów produkcji branża cementowa w Polsce wciąż pozostaje w dobrej kondycji i jest przygotowana do sezonu budowlanego. – Duże obawy dotyczą budownictwa mieszkaniowego – mówi Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Jak wskazuje, kryzys na rynku mieszkaniowym może spowodować spadek popytu na materiały budowlane i odbić się na kondycji producentów, dla których dużym zagrożeniem jest też nieprzewidywalność cen energii i wzrost cen uprawnień do emisji CO2. – Z drugiej strony, jeżeli będą do dyspozycji fundusze stymulujące, bo wciąż jest nie do przewidzenia, czy pieniądze z KPO popłyną do Polski, czy nie – to jestem spokojny o dalszy rozwój branży cementowej – mówi Krzysztof Kieres.
19-04-2023
Niewielu Polaków chciałoby pracować zdalnie w pełnym wymiarze godzin pracy
Co trzeci Polak wykonujący pracę biurową jest zwolennikiem formuły office first, a więc pracy wyłącznie w siedzibie firmy. Aż 48% jako optymalny model wskazuje hybrydę, gdzie część pracy również wykonywana jest z biura. Taki wniosek płynie z badania zrealizowanego dla spółki biurowej Skanska i operatora biur elastycznych Business Link. Sondaż pokazał także, że co szósty badany (17%) nie zdaje sobie sprawy z wprowadzonej w pierwszych dniach kwietnia br. nowelizacji Kodeksu pracy. Prawie połowa (45%) słyszała o zmianach w przepisach, jednak nie wie, na czym konkretnie polegają.
13-04-2023
Na rynku pracy brakuje pracowników odpornych na stres, z umiejętnością adaptacji, analizy i krytycznego myślenia
Jakie jeszcze kompetencje miękkie są deficytowe na rynku pracy? W procesach rekrutacyjnych coraz więcej pracodawców stawia kompetencje miękkie na równi z umiejętnościami twardymi. Te pożądane na rynku pracy konkretne cechy kandydatów, są jednak trudne do znalezienia – 34% polskich organizacji mówi o niedoborze osób odpornych na stres i łatwo adaptujących się, a 33% brakuje pracowników myślących krytycznie oraz analitycznie. Jakie jeszcze kompetencje miękkie są aktualnie tymi deficytowymi na polskim rynku pracy? Jak prezentował się ten niedobór w poprzednich latach? Dlaczego pewne konkretne cechy pracowników są tak ważne dla organizacji?
12-04-2023
Przedsiębiorcy obawiają się spadku sprzedaży w II kwartale 2023 r.
Główny indeks Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 47,7 pkt. i jest o 0,8 pkt. niższy niż kwartał wcześniej. Odczyty „pod kreską”, czyli poniżej progu 50 pkt. utrzymują się od końca 2021 roku. Eksperci EFL podkreślają, że nastroje w sektorze MŚP są słabe, ale stabilne. W tym kwartale szokują prognozy sprzedażowe, które jeszcze nigdy w historii badania (czyli od 2015 roku) nie były tak pesymistyczne. Niecały 1% firm liczy na większe zamówienia w najbliższych miesiącach, a co czwarta obawia się ich spadku. Rośnie zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie, co jest konsekwencją problemów z płynnością finansową, a nie planów inwestycyjnych.
12-04-2023
Na rynku energii wciąż panuje bardzo duża niepewność
Ostatnie miesiące przyniosły szereg dobrych wiadomości dla rozchwianego po agresji Rosji na Ukrainę rynku energii – ceny surowców spadły, a hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie się ustabilizowały. Wciąż panuje jednak bardzo duża niepewność dotycząca rozwoju sytuacji w kolejnych miesiącach, ponieważ zarówno wojna w Ukrainie, jak i szantaż surowcowy ze strony Rosji wciąż trwa. Ten drugi czynnik z czasem będzie mieć jednak coraz mniejszy wpływ na rynek energii w UE, która postawiła w ostatnim roku bardzo mocny nacisk na dywersyfikację. – Jest też niemal pewne, że są to zmiany nieodwracalne. Te działania podejmowane przez UE, ale także Polskę są definitywne, nie wrócimy już do zależności od Rosji – mówi Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
05-04-2023