Budowa altanki w ogrodzie - uwarunkowania techniczne i prawne.

Budowa altanki w ogrodzie - uwarunkowania techniczne i prawne.

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Zanim rozpocznie się prace nad jej postawieniem warto zorientować się, jakie parametry techniczne powinna spełniać altana i jakie unormowania prawne jej dotyczą. Altany zazwyczaj budowane są z drewna na planie czworo-, pięcio-, lub sześciokąta, z dachem lub bez, bywają również konstrukcje ażurowe. Zapewne wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jakie parametry powinna spełniać altanka i gdzie kończy altanka, a zaczyna dom. Czytaj dalej

 

Zgodnie z § 7 Regulaminu Pracowniczego Ogrodu Działkowego (Uchwalonego przez  Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 7 kwietnia 2004 roku) altana w ogrodzie jest obiektem wolnostojącym, parterowym, zapewniającym rodzinie warunki do wypoczynku. Warto wiedzieć, że altana może być podpiwniczona i posiadać poddasze użytkowe. Uchwała zwraca uwagę na jej funkcjonalność i estetykę, zważywszy na to, że musi być wkomponowana w stylistykę ogrodu. Jaką powierzchnię zabudowy może zajmować altanka?

 

Powierzchnia

Zależy to od miejsca, w którym jest budowana, bowiem w ogrodach w granicach miast może zajmować do 25 m², natomiast w poza granicami miast do 35 m². Jednym z podstawowych walorów altanki jest taras, gdzie można spędzać większą cześć czasu wolnego od pracy w ogrodzie. Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m². Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą altany.

 

Czytaj również: Procedury przekształcania działki rolnej w budowlaną

 

Wymiary

Maksymalna wysokość altany uzależniona jest od rodzaju dachu. Przy dachu dwuspadowym stromym altana może mieć do 5 metrów i 4 metry przy innym rodzaju dachu. Niedozwolone jest wybudowanie altanki przy samej granicy działki, musi ona być oddalona od niej o co najmniej 3 metry.  Zarząd ogrodu wstrzymuje budowę lub rozbudowę altany w przypadku stwierdzenia, że naruszono przepisy regulaminu Pracowniczego Ogródka Działkowego. Działkowiec zobowiązany jest wówczas do usunięcia nieprawidłowości. Jeśli plan zagospodarowania pracowniczego ogrodu działkowego określa miejsce usytuowania altan, działkowiec musi wybudować altanę na swojej działce zgodnie z tym planem. W ogrodach podmiejskich altana może być wyposażona w kominek.


Ciekawe...

Warto wiedzieć, że postawienie altany o powierzchni zabudowy do 10 m² nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1 tys. mkw. powierzchni działki. W tych przypadkach wystarczy jedynie zgłoszenie. Oznacza to również, że planując taką budowę nie trzeba się starać o wydanie warunków zabudowy.

 

Czytaj również: Czy na budowę szklarni trzeba mieć pozwolenie?

 


Źródło: budnet.pl
Autor: s

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >