Budowa podziemnego wieżowca na Placu Unii Lubelskiej

Budowa podziemnego wieżowca na Placu Unii Lubelskiej

Ponad 170 000 m3 ziemi, ściana szczelinowa przekraczająca 50 metrów głębokości, cztery kondygnacje podziemne powstające w ostrej granicy działki. Liebrecht & wooD oraz BBI Development realizują kolejne etapy prac ziemnych inwestycji Plac Unii zgodnie z przyjętym harmonogramem.

 

Zastosowanie skomplikowanej technologii ściany szczelinowej na Placu Unii nie jest przypadkowe. Pośród gęstej miejskiej zabudowy powstaje budynek mający aż cztery kondygnacje podziemne. Tradycyjny wykop o takiej głębokości musiałby zajmować całą powierzchnię Placu Unii Lubelskiej. Tymczasem, dzięki wybudowaniu dochodzącej do 53 metrów głębokości ściany szczelinowej, która zapewnia stabilność ścian wykopu, możliwa jest budowa w ostrej granicy działki.

 

Czytaj również: Działki w centrum Warszawy do sprzedaży

 

 

– "Czterokondygnacyjna podziemna część kompleksu biurowo-usługowego wykonywana jest metodą mieszaną. Jednocześnie wbijamy w ścianę szczelinową stalowe kotwy, które wiążą ścianę z gruntem wokół wykopu i stabilizują ją oraz wylewamy stropy, spod których następnie wydobywana jest ziemia. W tej chwili pracujemy na poziomie -4, a do stycznia 2012 roku wywieziemy z placu budowy ponad 170 000 m3 gruntu" – wyjaśnia Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD. 

 

Czytaj również: Eurocentrum Office Complex ma nowego najemcę

 

 

Pierwsze ściany szczelinowe zaczęły powstawać w Europie w latach 50-tych. Ich wykorzystanie jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej cenioną metodą prowadzenia prac ziemnych w obszarach o gęstej zabudowie. Wśród zalet tej technologii są możliwość zastosowania jej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli (nawet ok. 30 cm od sąsiadujących obiektów), niski poziom hałasu oraz brak wstrząsów przy wykonaniu.

 

Czytaj również: Budowa biura w zabytku

 

 

Najgłębsza tego typu konstrukcja powstała w Malezji w Kuala Lumpur City Center i sięga 125 m. W Warszawie ściany szczelinowe zastosowano m.in. w Centrum Nauki Kopernik (16 m), na stacji „Centrum” warszawskiego metra (26,5 m), w budynku hotelu Intercontinental (29 do 41 m), przy budowie apartamentowca Złota 44 (34 m). Ściana szczelinowa Placu Unii jest jedną z najgłębszych tego typu konstrukcji w stolicy. Budowa Placu Unii przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku. Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz fundusz BBI Development NFI.

 

2011-09-15
Źródło: Imago PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rowery elektryczne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakiego producenta rowery elektryczne Warszawa polecacie?
  • Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Bardzo ciekawa rada. Dla tych, którzy wolą najlepsze doświadczenie w kasynie społecznościowym, polecam przeczytanie informacji o kasynach społecznościowych na p...
  • problemy z cerą Liczba postów: 91 Grupa: Trudne tema... Na problemy z cerą najbardziej pomogły mi kosmetyki naturalne. Przez długi czas zmagałam się z problematyczną cerą i nie mogłam w żaden sposób dojść z nią do ła...
  • Hulajnoga elektryczna Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Hulajnoga elektryczna - jakiego producenta polecacie? Chciałabym kupić e-hulajnogę do jazdy miejskiej.
  • Co robić w Krakowie? Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Krakowskie statki od lat zajmuje się promocją miasta w trakcie wycieczek statkami po Wiśle. Kluczową rolę odgrywa tu sama rzeka. W trakcie rejsu masz niespotyka...

Kalkulator izolacji ścian