Ciepło na tarasie. Jak działa parasol grzewczy gazowy?

Ciepło na tarasie. Jak działa parasol grzewczy gazowy?

Parasole grzewcze kojarzone są przede wszystkim z ogródkami restauracyjnymi. Przyjemne ciepło i światło w chłodniejsze dni są w stanie zapewnić także na domowym tarasie lub werandzie. Dlaczego warto postawić na gazowy parasol grzewczy i na jakie elementy jego konstrukcji zwrócić uwagę? Czytaj dalej

 

Jakie paliwo wykorzystuje parasol grzewczy gazowy?

Parasole grzewcze gazowe jako paliwo wykorzystują propan-butan. Konstrukcja pozwalająca na użycie właśnie tej substancji sprawia, że są łatwe w eksploatacji. Takie urządzenie można szybko przenieść z miejsca na miejsce. Wynika to z braku dodatkowej instalacji, jaką jest np. sieć elektryczna. Innymi słowy, taki parasol grzewczy przenosi się razem z butlą.


Ciepło na tarasie. Jak działa parasol grzewczy gazowy?Fot. freepik.com

Czytaj również: Zalety tarasów wykonanych z desek kompozytowych HDPE (high density polyethylene)

 

Użycie propanu-butanu jako źródła ciepła i światła może budzić obawy co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Na szczęście nie jest ono uzasadnione. Producenci gazowych parasoli grzewczych montują w nich zabezpieczenia przeciwwypływowe. Po wykryciu nieszczelności dopływ skroplonego gazu do urządzenia zostaje zatrzymany. Tego typu mechanizmy zdolne są do reakcji w ciągu nawet kilkudziesięciu sekund od wykrycia usterki.

 

Na jakie cechy konstrukcji parasola grzewczego zwrócić uwagę?

Parasol grzewczy, który stoi na tarasie, powinien być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby było to możliwe, jego podstawa musi być odpowiednio dociążona. Zapobiega to przechylaniu się urządzenia pod naporem silnych podmuchów wiatru. Właściwy ciężar to także zabezpieczenie przed potrąceniem parasola grzewczego przez człowieka lub zwierzę domowe.

 

Wygląd sprzętu ma znaczenie równie duże, jak jego funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Nie inaczej jest z parasolami grzewczymi. Wykonanie ze stali nierdzewnej lub aluminium zapewnia wysoką ochronę przed odpryskami i obiciami. Do tego metal jest łatwy w czyszczeniu i prezentuje się atrakcyjnie.


Czy istnieją inne rodzaje parasoli grzewczych?

Parasole grzewcze gazowe można zastąpić ich elektrycznymi odpowiednikami. Charakteryzują się one wysokim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ do ich działania wystarczy prąd z gniazdka. Dzięki temu nie ma również konieczności wymiany źródła zasilania, tak jak ma to w przypadku zbiorników z propanem-butanem.

 

Wykorzystanie energii elektrycznej wpływa jednak na ograniczoną mobilność parasola. Przed zakupem takiego urządzenia trzeba więc zwrócić uwagę na obecność wtyczek na tarasie. Aby móc stawiać parasol grzewczy w różnych miejscach, niezbędny jest także odpowiednio długi przewód.

 

Czytaj również: Aranżujemy klimatyczny kącik do relaksu na miejskim balkonieŹródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18316 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >