Cornus Kousa Hance „Baśka” – wyjątkowo dekoracyjna odmiana derenia

Cornus Kousa Hance „Baśka” – wyjątkowo dekoracyjna odmiana derenia

Dereń Kousa polskiej odmiany „Baśka” należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Jest krzewem lub małym drzewkiem dorastającym do 4-6 m wys. i 3-4 m szer. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest rozłożysty, nieregularny pokrój i efektowne, zielone liście z białą obwódką. Roślina dekoracyjna przez cały okres wegetacji będzie niezawodna w każdym małym i dużym ogrodzie. Kwitnie w maju białymi kwiatami a jadalne niezbyt smaczne owoce przypominające maliny pojawiają się na przełomie lata i jesieni. Jesienią przebarwia się na różowo.

 

Cornusy kousa pochodzą Japoni i Chin. Większość gatunków dereni kousa ceniona jest głównie za piękne i obfite kwitnienie, w tej odmianie walorem estetycznym są jego efektowne pstrokate liście. 

 

Dereń Causa polskiej odmiany „Baśka”

 

 

Uprawa

Derenie są łatwe w uprawie i niewymagające. Lubią wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko słoneczne do półcienistego. W naszym klimacie jest mrozoodporny jednak młode rośliny w pierwszych latach należy okrywać w mroźne zimy.

 

Czytaj również: Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

Dereń Causa polskiej odmiany „Baśka”

 

Zastosowanie

  Ta odmiana idealnie sprawdzi się jako dekoracyjny soliter lub żywopłot a w większej grupie jednobarwnych nasadzeń wyróżni się formą i kolorem. Ten gatunek warto posadzi na tle zileonych iglaków a w jego cieniu dobrze będą się komponowały i rosły np. hosty, brunery lub runianka japońska. 

 

Dereń Causa polskiej odmiany „Baśka”

 

Pielęgnacja i rozmnażanie 

Derenie nie należą do gatuków rosnących szybko, z tego powodu nie ma potrzeby ich przycinania. Cięcie nie ma też wiekszego wpływu na obfitość kwitnienia. 

Wiosną warto ściółować kompostem ziemię wokół korzeni.

Dereń można rozmnażać przez sadzonki zielne lib zdrewniałe. 

 

Czytaj również: Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo' - uprawa i zastosowanie

 

Dereń Causa polskiej odmiany „Baśka”

Dereń Causa polskiej odmiany „Baśka”

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18806 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 246

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >