Deweloperzy starają się wyjść na przeciw osobom korzystających z Programu MDM

Deweloperzy starają się wyjść na przeciw osobom korzystających z Programu MDM

Kupno mieszkania to spore wyzwanie finansowe. Od 1 stycznia 2014 możemy liczyć na rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych, który ułatwi młodym ludziom zakup własnego M. Czytaj dalej

 

Program MDM – czyli…

MDM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Kredyt nie może być krótszy niż na 15 lat wyłącznie w złotówkach a udział własny nie może przekraczać 50% ceny zakupu mieszkania. Program „Mieszkanie dla Młodych” jest skierowany zarówno do rodzin jak i do singli. Wsparcie odnosi się do wartości odtworzeniowej danego mieszkania i wynosi 10% tej wartości dla singli i bezdzietnych małżeństw. 15% dofinansowania mogą uzyskać małżeństwa z dziećmi i osoby samotnie wychowujące dzieci, a dodatkowe 5% jeśli w ciągu 5 lat pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w rodzinie. Skorzystać z niego mogą osoby poniżej 35 roku życia, i tylko te, kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym z maksymalnym metrażem 75 metrów (sama dopłata obejmuje metraż maksymalnie do 50 metrów kwadratowych). Cena jednostkowa metra kwadratowego mieszkania musi mieścić się w ustalonych na dany kwartał wskaźnikach, a ich wysokość określana jest przez dane województwo, w związku z tym kwoty będą się różnić w zależności od miasta. Warto pamiętać, że dofinansowanie można stracić, jeżeli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy, kredytobiorca dokona zbycia prawa własności lub współwłasności mieszkania nabytego w ramach programu, wynajmie lub użyczy mieszkanie, zmieni sposób użytkowania mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, (czyli przerobi mieszkanie np. na sklep), uzyska prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego (wyłączając nieruchomość otrzymaną w drodze spadku lub zawarcia małżeństwa). W takich przypadkach, kredytobiorca powinien zwrócić kwotę dopłaty w wysokości proporcjonalnej do okresu, który pozostał do końca okresu 5-ciu lat. 

 

 

Czytaj również: Wynajem mieszkania

 

Mieszkania objęte programem MDM

W pierwszym kwartale 2014 r. najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w woj. mazowieckim  (764 na wartość 18,6 mln zł). Jak podkreśla Ryszard Banacki, rzecznik prasowy TYNKBUD-1: „bardzo istotny wpływ na wzrost zainteresowania programem mieszkania dla młodych miało również podwyższenie limitów cenowych w wielu miastach. Dzięki temu oferta mieszkań z rynku pierwotnego, które mogą być dofinansowane ze środków rządowych znacznie się powiększyła. Wystarczy spojrzeć na liczby. W miastach, w których limit cenowy został podniesiony, nastąpił dynamiczny wzrost liczby mieszkań dostępnych w ramach programu MDM.”

 


Deweloperzy starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom poszukujących własnego M i w wielu inwestycjach segmentu popularnego, chcą zaproponować przynajmniej kilka mieszkań wpisujących się w kryteria cenowe MDM. Przykładem takich inwestycji jest np. inwestycja przy ul. Św. Stanisława 6. Deweloper zapowiedział również kolejne inwestycje w bieżącym kwartale, gdzie pierwsi klienci znajdą projekty spełniające założenia cenowe MDM w ciekawych lokalizacjach miasta jak np. inwestycja przy ul. Gen. Pełczyńskiego 17 (oferta będzie dostępna z końcem czerwca). W programie MDM można zatem znaleźć mieszkania nie tylko na obrzeżach Warszawy jak Tarchomin czy Białołęka, ale także na Woli, Bemowie czy Pradze, skąd dojazdy do centrum stolicy są o wiele łatwiejsze.

 

Czytaj również: Mieszkanie na poddaszu

Źródło: Brightagency / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >