Deweloperzy szansą na rozwój podpoznańskich gmin

Deweloperzy szansą na rozwój podpoznańskich gmin

Podpoznańskie gminy notują sukcesywny wzrost liczby ludności napływowej. Ta tendencja osiedlania się pod miastem ma związek z działalnością deweloperów, którzy wiele swoich inwestycji realizują właśnie w miejscowościach ościennych. Czytaj dalej

Przedstawiciele podpoznańskich gmin są zgodni – deweloperzy to szansa na rozwój regionu.

Deweloperzy coraz chętniej budują pod Poznaniem, oferując kompleksowe osiedla, które rekompensują odległość od aglomeracji miejskiej. Zainteresowanie inwestorów podmiejskimi lokalizacjami ma związek z bardzo przychylną polityką samorządów. Oferują one nie tylko korzystne warunki cenowe ziemi pod zabudowę, ale dostrzegając napływ ludności mobilizują swe wysiłki, by konsekwentnie modernizować i rozbudowywać istniejącą infrastrukturę oraz zapewnić dostęp do placówek edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych. W ten sposób deweloperka zdaje się napędzać koło przemian i rozwoju podpoznańskich gmin, co z kolei przyciąga kolejnych drobnych i większych inwestorów.

Rokietnica się rozwija

Skutkiem wysiłków samorządów i działań deweloperów gminy pod Poznaniem notują konsekwentny wzrost liczby ludności. I tak na przykład Rokietnica ma obecnie prawie 11 tysięcy mieszkańców, podczas gdy niespełna trzy lata temu liczba ta oscylowała jeszcze wokół 9 tysięcy. Taki wzrost liczby mieszkańców nie oznacza wbrew pozorom gwałtownego przyrostu naturalnego, ale wskazuje na tendencję osiedlania się w mogącej wiele zaoferować Rokietnicy. Wiąże się to przede wszystkim z powstaniem nowych osiedli, jak na przykład osiedla Zmysłowo. Inwestycja firmy Kares wabi potencjalnych mieszkańców przede wszystkim konkurencyjnymi cenami mieszkań i domków jednorodzinnych, jak i planami rozbudowy terenów rekreacyjnych. Obecnie na obszarze inwestycji zamieszkuje już 298 zarejestrowanych mieszkańców a będzie ich jeszcze więcej, gdyż docelowo na osiedlu Zmysłowo ma powstać 250 domów jednorodzinnych. Kolejną inwestycją, dzięki której Rokietnica się rozrasta jest osiedle Kalinowe. Wizytówką inwestycji firmy Kalbud jest bogata, prorodzinna infrastruktura. Osiedle jest ogrodzone, oświetlone i monitorowane, a obok niego deweloper wybudował już park spacerowo-zabawowy. Takie warunki skusiły już 200 rodzin, które zakupiły mieszkania ukończone w pierwszym i drugim etapie budowy osiedla.

Rokietnica jako gmina położona nieopodal Poznania, posiadająca dobrą komunikację z aglomeracją miejską przyciąga pracujących w mieście Poznaniaków. W poprzednim roku około 70 procent ludności napływowej stanowili mieszkańcy stolicy Wielkopolski. Jednak władze Rokietnicy pragną zadbać o to by stworzyć ludności napływowej miejsca pracy na miejscu, tak by zmaksymalizować możliwości rozwoju gminy. – Od kilku lat notujemy stały wzrost liczby mieszkańców, z bardzo znaczącym udziałem ludności napływowej ze stolicy Wielkopolski. Jednak nie chcemy być tylko „sypialnią” dla osób pracujących w Poznaniu. Dlatego przygotowujemy tereny pod aktywizację gospodarczą. Naszym zamierzeniem jest, by podobnie jak w przypadku działek budowlanych, były one równie atrakcyjne dla inwestorów – mówi sekretarz gminy Rokietnica, Leszek Skrzypiński.

 

Migracja do podpoznańskich gmin

Gmina Dopiewo również może pochwalić się wysokim, bo około 6-procentowym przyrostem ludności. W ciągu dwóch ostatnich lat przybyło w regionie niemal 2 tysiące nowych mieszkańców. Tutaj przyciąga ludność między innymi inwestycja firmy Nickel Development, która buduje zespół budynków wielorodzinnych w Dąbrówce, znanych pod nazwą Osiedle Księżnej Dąbrówki. Kameralna zabudowa osiedla zachęca do zamieszkania głównie młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. Deweloper dba nie tylko o osiedle, ale również o infrastrukturę miejscowości. Place zabaw i planowana niewielka galeria handlowa będą niewątpliwie dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Przykładowo już teraz korzystają oni z chodnika położonego dzięki współpracy dewelopera i gminy.

Rosnąca liczba ludności sprawia iż podstawowymi zadaniami gminy są modernizacja i rozbudowa istniejącej infrastruktury technicznej oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do placówek edukacji, kultury i rekreacji. Na działania te Gmina Dopiewo nie tylko rezerwuje znaczne sumy w budżecie, ale też pozyskuje dofinansowania zewnętrzne, między innymi z funduszy unijnych. Wśród znaczących inwestycji zrealizowanych w ostatnim roku warto wymienić m.in. gimnazjum w Skórzewie, które zostało wyróżnione w konkursie Budowa Roku 2008, boisko Orlik 2012, otwarte przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji czy nowe ujęcie wody oraz stację uzdatniania wody dla całej gminy.
Władze gminy cenią wartość jaką wprowadzają nowi mieszkańcy do potencjału ludzkiego, dostrzegając inicjowane i realizowane przez nich ciekawe pomysły i działania o charakterze integracyjnym, proekologicznym i prokulturowym

W tyle nie pozostaje też niewielka gmina Suchy Las, która w ostatnich dwóch latach przyciągnęła 870 nowych mieszkańców. Powstaje tu Osiedle Natura realizowane przez dewelopera Jakś-Bud. W pierwszym etapie wybudowano 32 mieszkania w zabudowie szeregowej, charakteryzująca się nowoczesną, lekką architekturą z elementami drewna oraz klinkieru. - Korzyści z nowych inwestycji na terenie gminy są bardzo wymierne. Oprócz wpływów z podatków, gmina Suchy Las wciąż zyskuje także nowy wizerunek, dzięki nowoczesnej architekturze i przekształceniu terenów rolniczych w inwestycyjne – mówi Paweł Andrzejewski specjalista zajmujący się promocją gminy Suchy Las.

W podobnym tonie wypowiada się także przedstawiciel Urzędu Gminy Kórnik –  Inwestycje prowadzone na terenie gminy bardzo korzystnie wpływają na poprawę standardu życia jej mieszkańców. Jest to też czynnik doskonale promujący gminę poza granicami powiatu, województwa i kraju – ¬podkreśla Izabella Moskal. – Poza działalnością deweloperską notujemy wzrostowe wskaźniki zarejestrowanych przedsiębiorstw na terenie gminy. Jest to dodatkowy sygnał dla napływowej ludności, że nasz region dynamicznie się rozwija – dodaje. Kórnik jest więc kolejną prężnie rozwijającą się gminą w okolicach Poznania. W bieżącym roku ma ona 19717 mieszkańców podczas gdy jeszcze dwa lata temu liczba ta była mniejsza o tysiąc. Tutaj inwestuje Skaland Property & Building oraz Marcopolo Development. Pierwszy z tych deweloperów rozpoczął realizację osiedla Nowe Koninko, gdzie na terenie 30 hektarów powstaną 304 domy jednorodzinne oraz 397 mieszkań.

Dzięki inwestycjom prowadzonym na terenie gmin w pobliżu Poznania, regiony te  dysponują coraz większym potencjałem ludzkim, a co za tym idzie nowymi, ciekawymi pomysłami na ich rozwój. Podejmowane są tam działania o charakterze integracyjnym, proekologicznym i prokulturowym. Wszystko to, w połączeniu z dbałością władz o utrzymanie przestrzennego ładu, sprawia, że podpoznańskie okolice się miejscem bardzo przyjaznym i kuszącą alternatywą dla wielkomiejskiego zgiełku.

 

Źródło: ARW IMAGE PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 77

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >