Ekologiczny konkurs

Ekologiczny konkurs "Dom Ekologiczny"

Do konkursu „Dom Ekologiczny” zorganizowanego przez wydawnictwo Murator we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP zgłoszono 92 projekty z całej Polski.

 

Jury wyróżniło cztery z nich. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 17,5 tys. złotych.  Jednym ze sponsorów inicjatywy jest firma Pfleiderer Grajewo S.A., producent drewnopochodnych płyt budowlanych MFP®, realizujący misję poszanowania ekologii. Konkurs dla architektów i inżynierów „Dom Ekologiczny” to inicjatywa promująca ekologiczne budownictwo w Polsce. Jego celem było wyłonienie projektu najlepszego, nowoczesnego wolno stojącego domu jednorodzinnego, który jest energooszczędny, a przez to ekologiczny. Przy wyborze jury kierowało się kryteriami funkcjonalności, estetyki, integralności koncepcji, ale przede wszystkim zastosowaniem różnorodnych rozwiązań proekologicznych.

 

Czytaj również: 8. edycja konkursu Samsung Art Master

 

 

Domy ze zwycięskich projektów: „Ekologiczny dom dostępny”, „Dom Ekosystem”, „Dom ukryty”, „Z wysokim wnętrzem” są przyjazne środowisku naturalnemu oraz kieszeni potencjalnego właściciela. Mają niskie zapotrzebowanie na energię, pochodzącą z odnawialnych źródeł oraz racjonalne gospodarują wodą. Istniejący w budownictwie trend do stosowania ekologicznych rozwiązań podyktowany jest dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 2010/31/UE z 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zawarte są w niej wytyczne dotyczące kryteriów jakie musi spełniać nowoczesny dom, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

 

Czytaj również: Firmy biorą udział w akcji „Pomocna Dłoń”

 

 

"Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy dopiero na początku drogi do osiągnięcia celu – budownictwa realizującego idee zrównoważonego rozwoju i poszanowania natury. Głęboko wierzymy, że wspólna praca architektów, wykonawców projektów, producentów ekologicznych materiałów budowlanych oraz wydawnictw branżowych jest w stanie podnieść świadomość społeczną, co w efekcie doprowadzi do rozpropagowania nowoczesnych proekologicznych rozwiązań. Firma Pfleiderer od wielu lat realizuje tę misję. Bardzo chętnie angażujemy się w inicjatywy takie jak konkurs „Dom Ekologiczny”. Wszystkie nasze produkty, w tym płyta budowlana MFP® powstają z drewna  pochodzącego z czyszczenia i  wyrębów pielęgnacyjnych lasów. Co więcej, w pełni nadają się do recyklingu" – mówi Rafał Błaszczyk, Dyrektor Marketingu Pfleiderer Grajewo S.A. Grupa Pfleiderer posiada certyfikat jakości FSC (Forest Stewardship Council), który zaświadcza o odpowiedzialności firmy i jej trosce o ochronę światowych zasobów leśnych. Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowy Fundusza Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

2011-10-26
Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18514 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 84

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >