Gwarancja zwrotu zadatku

Gwarancja zwrotu zadatku

Sieć biur nieruchomości Metrohouse wprowadza nową usługę. Dzięki niej klient uzyskuje gwarancję zwrotu zadatku w przypadku, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku.

 

Uwaga na zadatek

W obrocie nieruchomościami zadatek stosowany jest zwykle przy umowie przedwstępnej i pełni rolę swego rodzaju odszkodowania, w przypadku, kiedy jedna ze stron zrezygnowała z wykonania umowy. Zgodnie z art. 394 KC „zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej”. Natomiast w przypadku wykonania umowy „zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli jednak zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.”

 

Czytaj również: Partner programu remontowego "Urządzeni"

 

W praktyce oznacza to, że jeżeli kupujący nieruchomość przekaże zadatek przy umowie przedwstępnej, a w międzyczasie bank odmówi kredytowania nieruchomości, zadatek może zostać zatrzymany przez sprzedającego. W grę wchodzą duże pieniądze, ponieważ zwyczajowo przekazywany zadatek wynosi nawet 5-10 proc. ceny nabywanej nieruchomości.

 

Czytaj również: Mieszkanie pokazowe w ofercie coraz większej liczby deweloperów

 

Metrohouse bierze ryzyko na siebie

- Aby zabezpieczyć kupujących przed takimi sytuacjami wprowadziliśmy usługę Gwarancja Zwrotu Zadatku. W przypadku, gdy kupujący wpłaci sprzedającemu przy umowie przedwstępnej zadatek, a bank zmieni zdanie i wycofa się z kredytowania zakupu, zwracamy wpłacony zadatek, mówi Łukasz Świerzewski, dyrektor doradców kredytowych Metrohouse. – Zwyczajowo zadatek byłby zatrzymany przez sprzedającego. Oferta dotyczy klientów obsługiwanych przez doradców kredytowych Metrohouse.

 

Czytaj również: Nowy program MdM

 

Gwarancja Zwrotu Zadatku jest kolejną z usług oferowanych klientom tej sieci agencji. Obecnie największą popularnością cieszą się: Mieszkanie z Gwarancją, Profesjonalny Odbiór od Dewelopera i Bezpieczny Wynajem. 

2013-11-27
Źródło: MetroHouse / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 80

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >