Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na budowę własnego domu?

Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na budowę własnego domu?

Osoby, które nie chcą angażować się w budowę domu mogą rozejrzeć się za segmentem lub domem z drugiej ręki albo budowanym przez dewelopera. Paradoksalnie dom od dewelopera może okazać się tańszy niż jego samodzielna budowa. Czytaj dalej

 

Wynika to z faktu, że koszty dewelopera przy budowie wielu budynków są niższe. Ale decydujące znaczenie ma tu koszt zakupu ziemi ze względu na jej lokalizację. Jeśli zdecydowalibyśmy się na kupno kosztownej działki położonej np. na terenie Warszawy, to całkowity koszt samodzielnego wybudowania domu może przewyższyć cenę tych, które są oferowane na rynku.

 

Czytaj również: Jakie domy najchętniej budujemy?

 

Samodzielnie wybudujemy sobie dokładnie taki dom, o jakim marzymy. Budowanie indywidualne kusi również niższymi kosztami, ale argument cenowy może okazać się złudny. Niewłaściwe decyzje mogą spowodować, że nasze koszty urosną do niebotycznych rozmiarów. W przypadku, jeśli nie znamy się na budowie, dobrze jest mieć fachowego doradcę w osobie generalnego wykonawcy.

 

Jeśli kupujemy gotowy dom niekończące się wędrówki od urzędu do urzędu w celu zdobycia odpowiednich dokumentów nie będą naszym udziałem, podobnie jak późniejsza, pochłaniająca koordynacja prac budowlanych. Decydując się na samodzielną budowę musimy uzyskać tzw. warunki zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zdobyć mapki do celów projektowych, wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów, itp. Zgodnie z tym sporządzić projekt, a później przejść proces uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jeśli działka nie jest wyposażona w media zabawa zacznie się na dobre. Minie dużo czasu zanim zorganizujemy odpowiednie przyłączenia. Szczególnie trudnym przeciwnikiem może okazać się energetyka, gdzie na przyłączenie działki do prądu, można czekać nawet kilka lat.

 

Koszty budowy w górę

 

Producenci przewidują, że ceny większości materiałów budowlanych w tym i kolejnym roku będą rosły. Dlatego budowa domu wkrótce będzie znacznie droższa. Głównym powodem podwyżki cen produktów budowlanych jest wzrost kosztów produkcji. Od początku bieżącego roku koszt zakupu materiałów na dom wzrósł o ponad 4 proc.

 

 

Materiały będą drożały w związku z rosnącymi cenami surowców (od początku roku drewno zdrożało o 13,5 proc.),  oraz kosztami robocizny, transportu i energii. W ostatnich latach marże materiałów budowlanych znacznie się obniżyły i wielu producentów pracuje na granicy opłacalności. Teraz będą starali się odrobić straty wynikające z rosnących kosztów produkcji.

 

Poza tym światowy wzrost cen surowców powoduje zwyżkę cen wszystkich produktów, nie tylko materiałów budowlanych. Dlatego wprowadzenie korekt cenowych umożliwiających funkcjonowanie firmom produkcyjnym jest nieuchronne.

 

Czytaj również: Budowlanka wychodzi na prostą

 

Drożeją też koszty robocizny. Czasy, kiedy kilku ukraińskich fachowców zbudowało nam dom za pięć tysięcy złotych bezpowrotnie minęły. Jak podaje Rzeczpospolita, rynek notuje teraz znaczny wzrost popytu na usługi firm budujących domy. Popyt na usługi budowlano-montażowe w maju br. był 10-20 proc. wyższy niż w kwietniu tego roku. Rosnące zapotrzebowanie spowodowało wzrost stawek za większość robót. Ceny usług budowlano-montażowych poszły w górę o 2-3 proc. Analitycy rynku przewidują dalsze wzrosty w kolejnych miesiącach, do których przyczyni się także otwarcie rynku pracy w Niemczech.

 

Ceny domów, a koszty budowy

 

Jak wynika z analizy serwisu Morizon.pl, przeciętna ofertowa cena mkw. domu z działką, liczona dla 19 miast wyniosła ponad 4 tys. zł, zakładając, że grunt najczęściej miał powierzchnię ok. 500 mkw.

 

Chcąc budować samemu, przy średniej stawce 440 zł. za mkw. działki za statystyczną parcelę trzeba wydać ok. 222 tys. zł. Analitycy z Morizon.pl przyjęli, że firma budowlana wycenia budowę mkw. domu w technologii murowanej na 2 tys. zł. Koszt budowy 150-metrowego domu wyniesie więc ok. 300 tys. zł. Doliczając cenę działki, taka inwestycja pochłonęłaby ok. 522 tys. zł. To średni koszt budowy dla rynku w całym kraju.

 

Wyniki analizy Morizon.pl mówią również, że w Warszawie na budowie domu można zaoszczędzić 5,47 proc. Analitycy opracowując wyliczenie przyjęli, że na ziemię wydamy ok. 541 tys. zł, a na budowę 300 tys. zł. Zakładając, że przeciętna cena transakcyjna mkw. gruntu w stolicy to 1 tys. zł. Dom o powierzchni 150 mkw. w stanie deweloperskim będziemy mieli za ok. 841 tys. zł.

 

 

Na warszawskim rynku średnia cena transakcyjna mkw. używanego domu z działką to 5,9 tys. zł. Na 150-metrowy gotowy budynek wydamy więc przeciętnie 890,5 tys. zł.

 

W zbliżonej cenie znajdziemy również w Warszawie wiele domów w ofercie deweloperów. – Dla klientów kupujących oddane już do użytku segmenty na Osiedlu Przytulnym, które znajdują się w okolicy Wału Miedzyszyńskiego i ul. Kadetów najważniejsza jest właśnie lokalizacja. Takie położenie pozwala na szybki dojazd do centrum. Osoby, które wcześniej rozpatrywały kupno działki i wybudowanie domu metodą gospodarczą przychodzą do naszego biura sprzedaży. Przekonały się, że koszt takiej inwestycji ze względu obecne ceny gruntu w tym rejonie mógłby przewyższyć koszt kupna gotowej nieruchomości – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. Marketingu w BARC Warszawa S.A.

 

Czytaj również: Świadectwo energetyczne budynku – korzyść czy zbędny wydatek?

 

Analitycy z firmy Emmerson twierdzą, że budowa domu w Warszawie w większości przypadków powinna być nieco tańsza niż kupno budynku z drugiej ręki. Uważają, że przyjęte przez analityków Morison.pl, 2 tys. zł na wybudowanie mkw. domu to za mało. W przypadku samodzielnej budowy domu decydujące znaczenie ma cena gruntu. W bardziej prestiżowych miejscach, np. w Konstancinie, ceny w najlepszych lokalizacjach doszły do takich poziomów, że należy przeanalizować, czy zakup gruntu i budowa domu są korzystniejsze od zakupu gotowego. Poza tym grunty z niezbędnymi mediami są droższe niż średnia mkw. obliczona na podstawie wszystkich dostępnych w ofercie działek.

 

Z barometru Rzeczpospolitej wynika, że w tym roku ceny domów, podobnie jak działek budowlanych pozostaną na poziomie z 2010 roku. Wśród dużych miast najdroższymi pozostaną: Warszawa, Kraków i Trójmiasto. Choć oferty powyżej miliona złotych pojawiają się również we Wrocławiu, Łodzi czy Szczecinie. W perspektywie roku nie należy spodziewać się spadków cen m.in. ze względu na to, że podwyżka podatku VAT spowoduje wzrost kosztów budowy nowych domów.

2011-07-20
Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 135 Grupa: Robimy dach Od kilku miesięcy mam blachę trapezową T18 z powłoką Purtex-T Strong 300 z Regamet. Jestem bardzo zadowolony. Dach wygląda bardzo estetycznie i nie dzieje się z...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 32 Grupa: Stawiamy śc... Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać...
  • Podłogi Liczba postów: 229 Grupa: Robimy stro... Z własnego doświadczenia mogę polecić sprawdzoną i profesjonalną firmę https://www.sklepwykladziny.pl/panele-wi nylowe_k_245.html. Posiadają wysokiej jakości wyk...
  • Rozbiórki Liczba postów: 103 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 182 Grupa: Nowości ara... kolory kolory i jeszcze raz kolory. Postaw na barwy pastelowe, delikatne i bardzo stonowane, oczywiście jasne. Rzuć okiem na wzornik NCS i wybierz kolor dla sie...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 245 Grupa: Firmy budow... Planujesz rozbiórkę starego domu? A może niedawno kupiłeś dom, który posiada zagracony garaż i pełno w nim złomu? Firma https://kamm.pl/ oferuje i specjalizuje....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17909 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >