Ilość terenów zielonych odgrywa ważną rolę przy zakupie mieszkania

Ilość terenów zielonych odgrywa ważną rolę przy zakupie mieszkania

Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie mieszkania należą: bezpieczna i zadbana okolica, funkcjonalność i ekonomia utrzymania, infrastruktura i ilość zieleni. W dużych miastach i aglomeracjach tego ostatniego nigdy nie jest za wiele. Czytaj dalej

 

Świadomy klient coraz częściej w pierwszej kolejności zapyta dewelopera o teren zielony przy inwestycji lub o bliskość parku. Z raportu CEBOS-u z 2010 roku, zatytułowanego „Polacy o architekturze” wynika, że pośród elementów istotnych przy wyborze nowego mieszkania, jako jeden z najważniejszych czynników respondenci wskazująilość zieleni i wolnej przestrzeni wokół budynku (97% badanych).Deweloperzy już w fazie projektu muszą przewidzieć miejsce na zieleń na terenie inwestycji – tego wymaga od nich polskie prawo.

 

 

W centrum miast powstają nieruchomości, które przy użyciu poetyckich nazw sugerujących obecność na ich terenie co najmniej lasu lub parku krajobrazowego,pozycjonowane są jako oazy zieleni. W rzeczywistości ilość zieleni w inwestycjach posiadających w nazwie park, ogród lub zieleń, sprowadza się do trawnika i kilku drzew. Tylko nieliczni deweloperzy zaczynają rozumieć, że projektując dla przyszłych mieszkańców prawdziwą zieloną enklawę mogą znacząco podnieść wartość inwestycji i ocieplić jej wizerunek. Choć oczywista jest chęć maksymalnegodopuszczalnegowykorzystania terenu działki poprzez zabudowę, to przy odrobinie fantazji i nakładów finansowych nawet na małej przestrzeni można stworzyć ogród marzeń. 

 

 

Angielski nie znaczy ułożony

Znakomitym przykładem wykorzystania naturalnych warunków miejsca jest angielski typ ogrodu. Koncept ten bazuje na naturalności, zrywa ze sztampowym formowaniem roślinności i jej ugrzecznionym wyglądem. Brytyjskie ogrodnictwo należy do najbardziej rozwiniętych na świecie i nie trzeba długo szukać przykładów angielskich inwestycji, które zachwycają terenami zielonymi.

 

Apartamenty Hayes w Cardiff zostały nagrodzone dwoma prestiżowymi nagrodami za wyjątkowe Podniebne ogrody. Autor – projektant Gavin Jones, zdobył za nie dwa wyróżnienia w konkursie The Bali NationalLandscapeAwards 2011. Projekt wygrał również nagrodę specjalną w kategorii Ogród Dachowy oraz zdobył drugie miejsce w kategorii Zielone Dachy.

 

Ogrody na dziedzińcach są jedną z największych zalet tej inwestycji. Potencjalni klienci są pozytywnie zaskoczeni faktem, że w centrum miasta istnieje tak bogata zieleń o unikalnym charakterze. Cieszą mnie uzyskane nagrody, które pokazują, że ogromny wysiłek jaki włożyliśmy w stworzenie terenów zielonych się opłacił. Ogrody zostały zaprojektowane tak, aby robiły wrażenie nie tylko latem, gdy roślinność jest w pełnym rozkwicie, ale również zimą – mówi Louise Franklin, dyrektor sprzedaży Hayes Apartments.

 

Innym przykładem jest  Kew Bridge West w Londynie –nowopowstały kompleks mieszkalny zlokalizowany w luksusowej dzielnicy Londynu KewVillage. Na szczególną uwagę zasługuje krajobraz wokół obiektu – ogród z oranżerią w kreatywny sposób nawiązuje do architektury Królewskich Ogrodów Botanicznych, znajdujących się po drugiej stronie Tamizy.

 

Czytaj również: Większe mieszkanie za te same pieniądze

 

Englishman in… Poland

Zagospodarowanie niewielkich terenów zielonych, tak aby były one uzupełnieniem budynku, a nie tylko jego tłem jest niezwykle wymagającym zadaniem. Mistrzowsko w takich realizacja sprawdza się brytyjski architekt zieleni Matt James.Brytyjczyk jest znany na całym świecie za sprawą programów telewizyjnych bijących rekordy popularności. Jego projekty wygrały wiele prestiżowych nagród, zaś on sam w 2000 roku został uhonorowany tytułem Londyńczyka Roku.Matt James w swoich programach, publikacjach i książkach porusza niezwykle różnorodną tematykę: utraty zieleni w miastach, problemów dotykających nowoczesne ogrody, ochrony środowiska i wody, zachowania różnorodności biologicznej, smogu i redukcji emisji dwutlenku węgla. Architekt angażuje się w różne prestiżowe projekty. Już niebawem jego twórcza wizja po raz pierwszy zostanie zrealizowana również w Polsce. Jako autorytet w zakresie ogrodnictwa i ekologii Matt James został zaangażowany do zaprojektowania zieleni na terenie nowo powstającej inwestycji Angel Wawel w Krakowie.

 

- Kiedy wiosną 2012 roku Matt James odwiedził Kraków nikt nie wiedział, że przyjechał na nasze zaproszenie – mówi Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Wawel. – Chcieliśmy, żeby zobaczył miejsce powstania Angel Wawel przed rozpoczęciem budowy, zaprojektował dla nas główny ogród i wszystkie elementy zielone na terenie inwestycji nawiązującestylem dotradycji ogrodów angielskich – dodaje.

 

W wywiadzie z Gazetą Wyborczą, na pytanie o powód przyjazdu odpowiedział Ogród przede wszystkim ma służyć swojemu właścicielowi i spełniać jego oczekiwania. W pierwszej kolejności zastanawiamy się nad spójnym połączeniem budynku i przylegającego do niego ogrodu – mówił Matt James.

 

 

Park pod Wawelem

Projekt ogrodu dla Angel Wawel był inspirowany ogrodami angielskimi, których roślinność jest bardzo podobna do zieleni występującej w Polsce.Brytyjczyk uwzględniłcechy charakterystyczne miejsca, w którym powstanie ogród. Matt James nawiązał także do tradycji i historii miejsca,m. in. poprzez dobór gatunkowy zieleni. W parku stanowiącym główny ogród wewnętrzny zaproponowany przez projektanta układ drzew (brzozy wielopniowe i zimozielone choiny kanadyjskie) będzie odbiciem geometrii okien istniejącego zabytkowegobudynku.

 

Takie nasadzenie zagwarantuje przyszłym mieszkańcom maksymalną prywatność. Angielskim zwyczajem zamiast sztucznych ogrodzeń i balustrad zastosowane zostaną naturalne żywopłoty zimozielone i ściany z cisa, które osłonią prywatne tarasy.W proste formy żywopłotów wtopione będądające silny akcent kolorystyczny lawendy oraz łany falujących traw ozdobnych nadających całemu układowi lekkości. Nie zabraknie także charakterystycznych dla angielskich ogrodów nierówności terenu, które nadają miejscu większej naturalności. Stosunkowo mała ilość gatunków i ograniczona do bieli, fioletu i zielenikolorystyka ogrodu ma na celu osiągnięcie efektu prostoty i elegancji zarówno latem jak i zimą.

 

Oprócz głównego ogrodu zlokalizowanego na patio, między skrzydłami budynku od strony kościoła garnizonowego powstanie mniejszy, dziki ogród z harmonijnymi przejściami między piętrami nasadzeń. Od strony ulic Koletek i Sukienniczej zasadzona zostanie niska uporządkowana roślinność uformowana w kule z cisu zimozielonego korespondująca z piękną zabytkową architekturą szesnastowiecznego budynku.

 

Czytaj również: Wzrasta popularność mieszkań jednopokojowych

 

Przyszłość w rękach deweloperów

Z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna, wynika że ogród może zwiększyć wartość nieruchomości nawet o 18%. Ponadto ogród z wysokopienną i bujną roślinnością znacznie poprawia warunki mikroklimatyczne wokół inwestycji, służąc tym samym nie tylko jej mieszkańcom ale całej okolicy. Nowo powstające polskie inwestycje mają skąd czerpać inspiracje, należy więc mieć nadzieję że deweloperzy sprostają wymaganiom coraz bardziej świadomych klientów.  

 

2013-08-12
Źródło: 9.90 PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wątroba-jakie badania? Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... A ja za to mam pytanie co do badań marynarzy i osób podróżujących. Niedawno trafiłem na taką firmę https://hms-assistance24.com/, która zajmuje się takimi badan...
  • biuro rachunkowe Liczba postów: 222 Grupa: Trudne tema... Nie korzystam z biura rachunkowego, ponieważ nie muszę, odchodzi mi zapewne niezły koszt. Na razie radzę sobie sama, a może radziłam sobie sama. Teraz z tym Pol...
  • Porady biznesowe Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... Witam wszystkie osoby zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonego portalu informacyjnego, to polecam Wam sprawdzić stronę https://www.si...
  • Akcesoria drogowe Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Widać, że macie spore doświadczenie w zakupie akcesoriów drogowych. Ja zastanawiam się natomiast gdzie dostanę barierki drogowe Orientujecie się?
  • Zegarki Daniel Wellington-co sądzicie? Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... To prawda, że Wellingtona zegarki są spoko, ale z tego samego sklepu co pisał poprzednik w oko wpadł mi https://www.crazytime.pl/product-pol-488 5-Zegarek-meski-...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 920

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >