Jak z przestrzeni wokół domu stworzyć tajemniczy ogród światła?

Jak z przestrzeni wokół domu stworzyć tajemniczy ogród światła?

Jak wynika z badań, długie i ciepłe letnie wieczory spędzamy najchętniej na świeżym powietrzu w gronie znajomych. Jak sprawić, by chwile na werandach, tarasach, balkonach i w ogrodach były jeszcze przyjemniejsze? Czytaj dalej

 

Spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu są najpopularniejszymi formami spędzania wolnego czasu w naszym kraju. Jak donosi GUS, tego rodzaju przyjemnościom regularnie oddaje się ponad 2/3 Polaków powyżej 16 roku życia. Trzech na pięciu respondentów w tej grupie deklaruje zarazem, że częściej niż raz w miesiącu spotykają się w swoich mieszkaniach ze znajomymi, rodziną i przyjaciółmi. Zestawiając dane w tych dwóch obszarach, można dojść do wniosku, że idealnym zajęciem na letni wieczór jest goszczenie najbliższych – na balkonie, werandzie lub w przydomowym ogródku. Jak zadbać o atmosferę tych wizyt i uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnymi?

 

Jak stworzyć ogród światła wokół domu?

 

Ogrody światła

Za sprawą używanych chętnie na zewnątrz knajpek i miejsc kultury lampionów i diodowych girland, rozświetlające wieczór gadżety stały się popularne także w przydomowych przestrzeniach. O ile ich zasilanie nie nastręcza problemu na balkonie, tarasie czy werandzie, w przypadku ogrodów i podwórek wymaga ono więcej uwagi i namysłu. Wygodnym rozwiązaniem są lampki solarne – czy to wbijane w ziemię, czy też w formie nawleczonych na sznur kulek. Działając dzięki energii słonecznej, nie wymagają używania dodatkowych przewodów. Decydując się na oświetlenie ścieżek czy atrakcyjnych wizualnie elementów ogrodu oprawami z własnym zasilaniem, podczas instalacji trzeba wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. – W przypadku opraw oświetleniowych montowanych bezpośrednio w gruncie, konieczne jest ukrycie przewodów na głębokości co najmniej 60 cm - tak, aby wyeliminować ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia podczas wykonywania prac ogrodowych – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska.

 

Jak stworzyć ogród światła wokół domu?

 

Czytaj również: Dyskretne oświetlenie zewnętrzne

 

Warto również zwrócić uwagę czy podłączenia są oznaczone symbolem YKY, potwierdzającym możliwość ich instalacji na zewnątrz budynku, w ziemi lub w betonowych obudowach. By działać bezawaryjnie niezależnie od warunków atmosferycznych, oprawa powinna charakteryzować się dodatkowo szczelnością na poziomie co najmniej IP X5 – dodaje ekspert TRILUX.

 

Zapaść w zieleń

W tym sezonie bardzo modnym rozwiązaniem, zarówno w przypadku sadzania gości, jak i zapewnienia codziennego komfortu stałym mieszkańcom, są poduchy. Pozwalają one łatwo zmodyfikować dominującą kolorystykę przestrzeni, ale także gwarantują elastyczność aranżacji, wygodę, a w ogrodach – dosłowną bliskość natury. By dobrze służyły nam przez długi czas, należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz tkaninę, z której zostały uszyte. Z jednej strony powinna być ona nieprzemakalna, z drugiej – przepuszczająca powietrze – tak, by nie zatęchła pozostawiona na noc w wilgotnym otoczeniu. Atutem będzie także impregnacja przeciw grzybom i pleśni.

 

Jak stworzyć ogród światła wokół domu?

 

Nieodłączny towarzysz polskich weekendów

Według przeprowadzanego przez SMG/KRC Millward Brown badania dotyczącego sposobów spędzania wolnego czasu przez Polaków, w typowy ciepły weekend 66% z nas grilluje. Choć nie wydaje się, by preferencje w tym zakresie zmieniły się na przestrzeni ostatnich pięciu lat, coraz więcej mówi się ostatnio o negatywnych zdrowotnych aspektach obróbki termicznej na węglu drzewnym czy brykiecie. W związku z tym, popularność zyskują grille gazowe. Oprócz wykluczenia efektów ubocznych spalania tradycyjnych paliw, mają one jeszcze jedną ważną zaletę – płomień pojawia się od razu. Eliminujemy tym samym żmudny proces rozniecania ognia i rozgrzewania rusztu. Ogrodowe barbecue to w takim przypadku czysta przyjemność.

 

Czytaj również: Mobilne lampy na balkon i do ogrodu

 

Jak stworzyć ogród światła wokół domu?

Źródło: More&More Marketing / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18316 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 95

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >