Jakie koszta wiążą się z nadejściem zimy?

Jakie koszta wiążą się z nadejściem zimy?

Każdego roku zima i przygotowania do niej poważnie uszczuplają portfele właścicieli domów jednorodzinnych. Według szacunków mBanku osoba mieszkająca we własnym domu może wydać na ten cel od 3 do nawet 15 tys. zł.

 

Październik i listopad to ostatnia chwila na przygotowanie domu na nadejście zimy. Właśnie teraz mieszkańcy domów powinni pomyśleć o jak najlepszym zabezpieczeniu swojej nieruchomości przed skutkami tej trudnej pory roku.

 

Czytaj również: Ile można zaoszczędzić spłacając raty bezpośrednio we frankach?

 

Przygotowując dom do zimy w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na gruntowny przegląd dachu. Ta część domu jest szczególnie narażona na warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, porywisty wiatr), dlatego warto jego przegląd powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Jeśli w naszym dachu są nawet drobne usterki powinniśmy zdecydować się na jego konserwację. W najskromniejszej wersji może nas to kosztować 500-800 zł (symulacja dotyczy domu o powierzchni 100 mkw.). Koszty te na pewno wzrosną, gdy dach ma poważniejsze ubytki i duży stopień zanieczyszczenia. Następny krok to konserwacja i udrożnienie rynien. Przed zimą należy je oczyścić z piachu, połamanych gałęzi, liści i igieł, które mogą się tam zbierać. Jeśli do przeczyszczenia rynien wynajmiemy fachowców, wydamy na ten cel 5-6 zł za mkw. W sytuacji, gdy nasz system rynnowy jest niedrożny i wymaga poważnej naprawy, może się okazać, że całkowita wymiana rynien będzie dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju materiału  może nas to wynieść przykładowo w domu o powierzchni 150 mkw. od ponad 600 zł do blisko 3 tys. zł. Kolejnym ważnym elementem przygotowań do zimy jest sprawdzenie szczelności okien. Przykładowo, jeśli jesteśmy mieszkańcami domu z długim stażem, posiadającym drewniane okna, które wymagają renowacji, na ten cel będziemy musieli przeznaczyć 20-30 zł za jedno skrzydło okna.

 

 

Dodatkowo właściciele domów przygotowując się do tej ciężkiej pory roku nie powinni zapominać o ogrodzie. Aby nasz ogród właściwie przetrwał do wiosny musimy się zdecydować na koszenie trawy, okrywanie krzewów i drzew, grabienie liści oraz usunięcie starych roślin i korzeni. Jeśli zdecydujemy się powierzyć te prace specjalistom to za samo koszenie trawnika na działce o powierzchni 300 mkw. zapłacimy od 75 zł do blisko 500 zł.

 

Czytaj również: Od czego zależy wielkość zdolności kredytowej?

 

Kolejnym wydatkiem, z którym musi się liczyć każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego są koszty ogrzewania. W zależności od formy ogrzewania właściciele przez cały okres grzewczy będzie musiał wydać od około 2 tys. zł (ogrzewanie węglem kamiennym) do nawet 8-9 tys. zł (ogrzewanie elektryczne).

 

Przyjmując, że właściciel domu poniesie najmniejsze koszty związane z ogrzewaniem i przygotowaniem domu do zimy, czyli wykona wszelkie prace porządkowo-konserwacyjne we własnym zakresie, wtedy na ten cel wyda około 3 tys. zł. Jeśli natomiast mieszkaniec własnej nieruchomości ma zainstalowane ogrzewanie elektryczne oraz zdecyduje się na gruntowną konserwację swojego domu, korzystając z usług specjalistycznych firm w zależności od jego powierzchni może zapłacić nawet 15 tys. zł.

 

 

Czytaj również: Czy długoletnie kredyty są korzystne?

 

- "Ostatnie miesiące roku to trudny okres dla portfeli naszych klientów. Do wydatków związanych z przygotowaniem domu do zimy i ogrzewaniem musimy doliczyć między innymi koszty  wymiany opon na zimowe, zakupu cieplejszej garderoby oraz urządzenia Świąt Bożego Narodzenia. Nasze statystyki wyraźnie pokazują, że przy tak licznych wydatkach część naszych klientów decyduje się na kredyt gotówkowy" - mówi Jacek Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Kredytu Gotówkowego i Innowacji Produktowych, odpowiedzialny za ofertę mBanku i MultiBanku. - "W naszym banku stali klienci mogą otrzymać gotówkę w ciągu zaledwie kilku minut, co jest kluczowym czynnikiem w sytuacji, gdy zabraknie nam środków w domowym budżecie lub przydarzą nam się nieprzewidziane opłaty" – dodaje Kaczmarczyk.

 

Źródło: mBank.pl / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 880

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >