Kapelusze na Żoliborzu

Kapelusze na Żoliborzu

Kapelusze w wiersza Jerzego Ficowskiego „Moje niedoszłe podróże” w wersji Piotra Młodożeńca będą witały mieszkańców na Żoliborzu artystycznym. Czytaj dalej

 

Piotr Młodożeniec zaprojektował pierwszy mural z zaplanowanych na osiedlu Żoliborz Artystyczny w Warszawie form artystycznych, które będą zdobiły wybrane budynki mieszkalne. Mural nawiązujący do wiersza Jerzego Ficowskiego pt. „Moje Niedoszłe Podróże” zostanie umieszczony na budynku w kolonii im. Jerzego Ficowskiego, witającym mieszkańców od ul. Powązkowskiej i planowanego Bulwaru Czesława Niemena.

Żoliborz Artystyczny będzie promował patronów osiedla oraz ich twórczość, nie tylko w nazewnictwie ulic, bulwarów i kolonii, ale również poprzez wkomponowane i umieszczone na budynkach formy artystyczne nawiązujące do twórczości wybranych artystów widziane przez osoby spacerujące po osiedlu (murale, mozaiki, plakaty, rzeźby) oraz wewnątrz każdej kolonii, przy wejściach do klatek. Nadzór kreatywny nad osiedlem Żoliborz Artystyczny sprawuje związana z Żoliborzem malarka Olga Wolniak, która współpracuje z zespołem wybitnych artystów plastyków.

 

Czytaj również: Pierwsze kłopty z programem Mieszkanie dla Młodych

 


 

Osiedle Żoliborz Artystyczny położone jest przy ul. Powązkowskiej 7/13 w Warszawie. Na powierzchni 10 ha zostało rozplanowane wieloetapowe osiedle, na którym docelowo powstanie około 1 700 mieszkań. Obecnie w budowie jest I i II etap osiedla, na którym łącznie powstaje 375 mieszkań. Planowane oddanie do użytku I etapu osiedla Żoliborz Artystyczny to IV kwartał 2014 roku.

Osiedle Żoliborz Artystyczny to inwestycja składająca się docelowo z ośmiu kolonii (składających się z kilku budynków), w których powstanie łącznie 13 budynków. Żoliborz Artystyczny to osiedle nowoczesne i spójne architektoniczne, zaprojektowane jako kontynuacja głównych założeń przyświecających projektantom pozostałych części Żoliborza – jest to osiedle z przyjaznymi koloniami, bulwarami i ulicami.

Żoliborz Artystyczny wpisuje się również w historyczny trend nazewnictwa żoliborskiego i dołącza do Żoliborza Oficerskiego, Urzędniczego czy Dziennikarskiego. Patronami nowej przestrzeni publicznej będą zasłużeni dla kultury polskiej, znani i cenieni artyści, którzy związani byli z Żoliborzem: Czesław Niemen, Kalina Jędrusik, Stanisław Dygat, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Morgenstern, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Kurylewicz, Zofia Nasierowska, Monika i Edward Piwowarscy, Jerzy Mierzejewski, Barbara Zbrożyna, Jerzy Ficowski, Hilary Krzysztofiak, Zygmunt Hübner. Patrona lub nazwę najwyższego i najbardziej reprezentacyjnego budynku na osiedlu, siedmiopiętrowej dominanty, wybiorą warszawiacy.

 

Czytaj również: Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji przyznany

 

Pierwszy element upamiętniający Patronów osiedla – mural inspirowany wierszem Jerzego Ficowskiego pt. „Moje Niedoszłe Podróże” - został zaprojektowany i zostanie umieszczony na budynku znajdującym się w kolonii im. Jerzego Ficowskiego, na skrzyżowaniu ulic: Powązkowskiej i Bulwaru Czesława Niemena. Nadzór kreatywny nad osiedlem Żoliborz Artystyczny sprawuje związana z Żoliborzem malarka Olga Wolniak, która współpracuje z zespołem wybitnych artystów plastyków. Obecnie zespół pracuje już nad kolejnymi artystycznymi elementami odzwierciadlającymi Patronów osiedla.

Autorem projektu osiedla Żoliborz Artystyczny jest pracownia mąka. sojka. architekci.

2014-01-16
Źródło: M+G / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 220

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >