Kredyt mieszkaniowy: Oszczędzanie na wkład własny kredytu - koniec zamieszania na rynku obrotu nieruchomościami?

Kredyt mieszkaniowy: Oszczędzanie na wkład własny kredytu - koniec zamieszania na rynku obrotu nieruchomościami?

Specjaliści firmy Metrohouse obliczyli, ile średnio musi uzbierać potencjalny nabywca dwupokojowego mieszkania, aby otrzymać kredyt. Do obliczeń przyjęto sytuację, kiedy mieszkanie ma 40 m kw., znajduje się w budynku wybudowanym po 2000 r., a wkład własny kredytobiorcy wynosi 30% ceny mieszkania. Czytaj dalej

Wraz z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów potencjalni nabywcy mieszkań gorączkowo obliczają wkład własny, jaki muszą posiadać, aby spełnić jeden z podstawowych warunków uzyskania kredytu. W oparciu o średnie ceny ofertowe mieszkań dwupokojowych o powierzchni 40 m kw. oddanych do użytku w ostatnich latach firma Metrohouse przygotowała zestawienie ukazujące, na jaki orientacyjny wkład własny (przy założeniu, że wynosi on 30%)  powinny przygotować się osoby poszukujące tego typu mieszkań. Do obliczeń przyjęto średnie ceny ofertowe, jednakże nie wzięto pod uwagę lokalizacji budynku w ramach jednego miasta. Dane są orientacyjne i każdorazowe kalkulacje  powinny być uzależnione od konkretnych cen i warunków rynkowych i kredytowych.


Hipotetycznie najniższą kwotę musi uzbierać osoba poszukująca mieszkania w Bydgoszczy. W tym przypadku wkład własny w wysokości 62.000 PLN wystarczy, by starać się o kredyt na zakup. Bydgoszcz ma do zaoferowania duży wybór mieszkań zarówno budowanych w wielkiej płycie, jak i w budynkach postdeweloperskich. Dość duże wzrosty cen w ostatnich latach zmniejszyły nieco zainteresowanie zakupem, ale na tle innych miast rynek nadal przedstawia się ciekawie. Nieco większy wkład własny wymagany jest w przypadku podobnych mieszkań kupowanych w Białymstoku, Lublinie i Łodzi. Z tej grupy ciekawym rynkiem jest rynek mieszkaniowy w Białymstoku, który pomimo zastoju jest wymieniany jako jeden z najbardziej perspektywicznych rejonów rozwoju budownictwa w Polsce. Jego atutami są m.in. położenie geopolityczne oraz prężnie działający (podobnie jak w Lublinie) ośrodek akademicki.


Na trzech pierwszych miejscach są Warszawa, Kraków i Wrocław. W Warszawie kwota wkładu własnego może oscylować nawet w okolicach 100.000 zł. Największe miasta to także wyższe płace, jednak uzbieranie przez młode osoby zaczynające start życiowy (a takie stanowią większość nabywców) ww. sumy nie jest łatwe. Ciekawa wydaje się obserwacja, ile miesięcznych średnich wynagrodzeń należałoby odłożyć, by posiadać kwotę wystarczającą na wpłatę wkładu własnego. Przy założeniu, że jest to kwota netto i w całości będzie odkładana na mieszkanie, w warunkach warszawskich zajmie to aż trzy i pół roku.  W najbardziej sprzyjającej ekonomicznie opcji (zakup w Bydgoszczy) czas ten skraca się do niewiele ponad dwóch lat. Przypomnijmy, że mówimy tylko o wkładzie własnym.


Banki wprowadzając ograniczenia w dostępie do kredytów spowodowały dość duże zamieszanie na rynku obrotu nieruchomościami. Osoby zdeterminowane do zakupu mieszkania będą musiały przeznaczać oszczędności (które pierwotnie odłożyli np. na remont mieszkania) na uzupełnienie wkładu własnego kredytu lub poszukiwać wsparcia wśród najbliższych. Obie opcje nie są wygodne dla przyszłych nabywców, ale minęły już czasy, gdy można było inwestować w nieruchomości wspierając się nawet 100% kredytem.

Miasto
Ile wkładu własnego? (w PLN)
Ile średnich wynagrodzeń?
 Bydgoszcz  62000  27,5
 Białystok  66000  29,3
 Lublin  67200  29,8
 Łódź  68400  30,4
 Olsztyn  72000  32,0
 Szczecin  74400  33,0
 Gdańsk  84000  37,3
 Poznań  86400  38,4
 Wrocław  88800  39,4
 Kraków  90000  40,0
 Warszawa  96000  42,6

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Metrohouse/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co studiować? Liczba postów: 32 Grupa: Trudne tema... Uczelnią którą warto wziąć pod uwagę wybierając dalszy etap edukacji jest https://wwsb.edu.pl/.
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... My wybraliśmy Zajazd Jurajski w Podlesicach i była to bardzo dobra decyzja. Jest to bez wątpienia miejsce, które mogę każdemu polecić.
  • Firma transportowa Liczba postów: 36 Grupa: Trudne tema... Poszukuje sprawdzonej firmy z branży Warszawa Modlin transport z lotniska. Zależy mi na nowoczesnej flocie pojazdów. Niedawno znalazłam firmę Shuttle24.pl. Czy....
  • zadaszenie tarasu Liczba postów: 17 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o tarasy to najlepiej korzystać z nowoczesnych rozwiązań a takie ma ten producent https://www.drutex.pl/ Jest to lider rynku i nie zawiedzie oczeki...
  • Zakupy przez internet Liczba postów: 753 Grupa: Trudne tema... Jeżeli o mnie chodzi, to ja nie mam najmniejszego problemu aby robić zakupoy w sieci. Ostatnio wpadły mi w oko ciekawe szpilki w Manufaktura Obuwia. Co ciekawe....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18172 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 124

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >