Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? Budujemy dom część I

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? Budujemy dom część I

Zanim zamarzymy o ścianach w kolorze bordo, czy różach w ogrodzie zastanówmy się, gdzie chcielibyśmy postawić nasz dom. Nie da się ukryć, że teren jest najistotniejszy. Popełnione w tym miejscu błędy czy niedomówienia będą nam ciążyły przez długi czas. Czytaj dalej

Najmniej kłopotliwy jest zakup domu przez biuro nieruchomości. Specjalizując się w tej dziedzinie wiedzą o wszystkich niezbędnych dokumentach i gwarantują obsługę prawną. Często jest jednak tak, że wolimy kupić kawałek ziemi i sami od postaw postawić swój dom. Tutaj powinniśmy jednak pamiętać o wszystkich szczegółach.

 

BLISKO, JEDNAK NIE ZA BLISKO

Najpierw jednak zastanówmy się nad jej położeniem. Droga podjazdowa czy komunikacja jest istotna. Nawet, jeśli teraz uważamy, że przecież są samochody pomyślmy o tym, że kiedyś, w przyszłości nasze dzieci, czy my sami będziemy potrzebowali innego środka transportu, a wtedy trudności może sprawiać chodzenie 2 km do najbliższego przystanku. Zwróćmy też uwagę na położenie ośrodka zdrowia, szkoły i sklepów. Oprócz tego powinniśmy już wiedzieć, czy dom ma się znajdować blisko jakiejś ulicy, czy innych domów. Czy chcemy mieszkać w zacisznym miejscu, z dala od hałasu miejskiego i sąsiada, czy może wcale nam owy sąsiad nie przeszkadza.

 

MAMY POMYSŁ – I CO DALEJ?

Kiedy wybierzemy już miejsce, gdzie chcielibyśmy zamieszkać, zanim podpiszemy umowę zwróćmy uwagę na stan prawny działki – czy jest on uregulowany, czy może istnieje zapis, ze są do niej spadkobiercy. Sprzedający, w czasie sfinalizowania zakupu powinien nam przekazać wypis z księgi wieczystej i mapy działki, w której to określone są numer działki, położenie, granice, powierzchnie, klasyfikacja gruntu, dogi podjazdowe i przyległe oraz właściciel terenu. Często możemy natrafić, szczególnie na obrzeżach miast, na sprzedaż działek przez rolników. Najczęściej są to grunty rolne. W tym wypadku należy się starać o odrolnienie. Istotne jest też uzbrojenie. Oczywiście, że i to możemy sami w przyszłości załatwić, jednak jest to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko też zależy jak daleko działka jest usytuowana od najbliższego miejsca przyłączenia.

 

Jeśli planujemy wykonać to na własną rękę, to informacje oraz wstępny koszt przedstawią nam w poszczególnych urzędach. Musimy się zatem udać do urzędu w sprawie: wodociągu, kanalizacji i gazu. Fachowcy radzą zapytać, czy po drodze, dociągając przewody i rury nie napotkamy przeszkód, np. terenowych. W tym miejscu warto wspomnieć też o przeszkodach na powierzchni ziemi, typu drzewo. Prawnie zostało uregulowane, że jeśli jest to krzew bądź drzewo owocowe, rosnące na plantacjach lub sadzone, to możemy się go pozbyć bez niczyjej zgody. Problem jest z drzewami starszymi – w tym wypadku należy wystąpić o pozwolenie na ścięcie. Dotyczy to drzew nie-owocowych. Prywatny właściciel terenu nie zapłaci za takie pozwolenie, jednak za usunięcie bez zgody przewidziane są wysokie kary.

 

Z pozbyciem się innego obiektu, typu budynek, czy słup musimy się udać do urzędu lub starostwa. Na miejscu zostaną określone zasady i możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Korzystając z okazji zapytajmy, czy w przyszłości nie są przewidziane w tej okolicy żadne inwestycje. Nikt nie chce spotkać się z sytuacją, w której – wyprowadzając się dla spokoju, okaże się, że za kilka lat w naszym sąsiedztwie postanie kolejny market lub fabryka. Z myślą o budowie domu, proponujemy poszukać działki o szerokości powyżej 18m, gdyż tylko w tym wypadku pozostaje nam później dowolność wielkości budynku, a co za tym idzie i usytuowaniu np. pokoi. Mniejsze działki niestety mają pewne wytyczne.

 

SOLIDNA PODSTAWA - GRUNT

Zanim podpiszemy umowę zwróćmy baczną uwagę na grunt. Budowy na gruntach podmokłych, z wodami gruntowymi, czy na nierównym terenie są z góry trudniejsze i droższe w wykonaniu. Bardzo istotne jest tutaj mapa geodezyjna. Inna sprawa – niektórzy zwracają uwagę na roślinność w najbliższej okolicy – to świadczy o podłożu. Rosnące sosny, czy szczaw polny świadczą o terenie piaszczystym i głębokich wodach gruntowych, natomiast skrzyp polny, czy wierzby o wysokich wodach. Dużym powodzeniem cieszą się też działki rolne. Czy teren nadaje się do odłączenia od użytku rolnego i czy można na nim postawić budowlę dowiemy się w wydziale geodezji lub gospodarki nieruchomościami danego starostwa powiatowego, tam też otrzymamy zgodę.

 

Jeśli działką przekracza wielkość 500m² nie będziemy musieli płacić za jej wyłącznie. W tym momencie urząd wydaje nowy plan zagospodarowania terenu, uwzględniając działkę jako budowlaną. Jest to proces mozolny i długotrwały, a my będziemy nieraz zmuszeni biegać od urzędu do urzędu i załatwiać kolejne dokumenty. Inne rozwiązanie to działka siedliskowa. W tym momencie unikniemy procedury odrolnienia. Jest jednak pewien warunek. Działka wraz z budynkiem musi być większa od średniej wielkości gospodarstwo w danej gminie. Niekiedy na takim terenie nie stoi żaden dom. Wtedy należy sprawdzić przewidzianą wielkość jego w planie zagospodarowania przestrzennego. Innym rozwiązaniem jest zakup takiej działki wraz z budynkiem, który albo wyremontujemy, albo zburzymy i postawimy nowy. W tym wypadku zazwyczaj wystarczy, aby działka miała hektar, ale są gminy, gdzie ta granica waha się od 5-20 hektarów.

 

SZYBCIEJ, ALE DROŻEJ

Dogodna lokalizacja to żyła złota dla sprzedającego. Szybki dojazd do miasta, czy blisko położony przystanek komunikacyjny, a także miejsca handlowe czy ośrodki kultury są w cenie. Na co dzień żyjemy w ciszy i spokoju, a jednak – kiedy tylko tego chcemy możemy skorzystać ze wszystkiego. Gotowy plan zagospodarowania terenu, który otrzymamy od inwestora ukróci nam czas załatwiania formalności z nim związanych, dla drugiej strony jest o tyle korzystny, że pozwoli wstępnie zorientować się w zyskach. Zaoszczędzimy czasu, ale nie pieniędzy kupując działkę uzbrojoną. Pamiętajmy także o ukształtowaniu terenu. Działki łatwe w zabudowie, a więc o płaskim terenie są droższe.

 

KALKULUJMY

Faktem jest, że gotowa działka, na której za chwilę staną fundamenty, i która posiada już gotowe plany, czy może nawet posiada szkielet i jest już uzbrojona jest droższa od samej działki budowlanej. Proponujemy rozejrzeć się w okolicy i sprawdzić ceny samego gruntu, domu w stanie surowym i gotowego domu „pod klucz”. Zastanówmy się, co naprawdę jest korzystne. Poza tym rozejrzyjmy się też w innych okolicach, a nie skupiajmy się wyłącznie na jednej.

 

 

 

Zobacz także inne artykuły z cyklu "Budujemy dom" :

- Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? Budujemy dom cz. I

- Co powinniśmy wiedzieć o stawianiu fundamentów? Budujemy dom cz. II

- Jak zrobić izolacje fundamentu? Budujemy dom cz. III

- Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV

- Co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej? Budujemy dom cz. V

Źródło: budnet.pl
Autor: budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 242

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >