Najpiękniejsze kwiaty w kolorze fioletowym

Najpiękniejsze kwiaty w kolorze fioletowym

Ulubiony kolor ezoteryków, którzy poszukują odpowiedzi na najdziwniejsze pytania. To właśnie kojący i wyciszający fiolet pobudza nas do tego, by oderwać się od szarej codzienności i zacząć poszukiwać czegoś więcej. Czytaj dalej

 

Hiacynt  (Hyacinthus L.)

 Kwitnie od kwietnia do maja, ceniona za pachnące, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim. Pochodzi z Azji Mniejszej.   Efektownie wyglądają zarówno w ogrodzie, jak i uprawiana jako roślina doniczkowa. 

 

najpiękniejsze kwiaty w kolorze fioletowym/hiacynt

 

Hiacynty lubią lekkie, przepuszczalne, żyzne podłoże o odczynie obojętnym, choć rośliny te tolerują prawie wszystkie gleby z wyjątkiem bardzo kwaśnych lub o wysokim poziomie wód gruntowych. Stanowisko powinno być nasłonecznione, ale dopuszczalne jest lekko zacienione . Miejsce nie powinno być narażone na silne wiatry.Hiacynt wykorzystywany jest w aranżacji wiosennych klombów i kwietników. 

 

Czytaj również: Najpiękniejsze kwiaty w kolorze czerwonym

 

 

Fiołek rogaty (Viola cornuta)

 Długo i obficie kwitnąca bylina o różnokolorowych, pachnących, podobnych do bratków ogrodowych, kwiatach, utrzymujących się na roślinie od maja do późnej jesieni. Najczęściej jest uprawiany jako roślina dwuletnia. Ma kwiaty podobne do bratków, ale kwiaty fiołka są pachnące. Szczególnie nadaje się na rabaty, obwódki, do skrzynek balkonowych, jak również na kwiat cięty do małych bukietów, wieńców. Nasiona wysiewa się w końcu  czerwca, pikuje do rozsadnika, a na stałe miejsce wysadza na początku września, lub na wiosnę następnego roku. Wymaga gleb żyznych, lekko kwaśnych, stanowiska półcienistego lub słonecznego.

 

 

Petunia ogrodowa (Petunia hybrida)

 Nazwa ''petunia'' wywodzi się od słowa ''petum'', jakim rośliny te  określali Indianie z dorzecza Amazonki.  W środowisku naturalnym występują najczęściej na kamienistych zboczach i pampasach. Jako roślina ozdobna uprawiana jest właśnie petunia ogrodowa, będąca mieszańcem dwóch gatunków petunii: petunia axillaris i petunia violacea.  Trąbkowate kwiaty petunii, które można podziwiać od wiosny aż do jesieni, kiedy to stanowią doskonałą ozdobę ogrodowych rabat, kwietników i skrzynek na balkonach i tarasach. W naszym klimacie są uprawiane jako rośliny jednoroczne.Kwiaty sadzimy w miejscach słonecznych, do dobrze przygotowanej żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym.  Mają poza tym duże zapotrzebowanie na wodę. Trzeba je regularnie i obficie podlewać, pamiętając jednak że nadmiar wilgoci musi być odprowadzany z doniczki. Przez czas trwania sezonu wegetacyjnego warto usuwać przekwitłe kwiaty i przycinać zbyt wybujałe pędy.

 

 

Przegorzan pospolity (Echinops ritro)

 To najbardziej miododajny spośród spotykanych w Polsce przegorzanów wieloletnich. Przegorzan to w Polsce bardzo popularna wśród pszczelarzy roślina miododajna, głównie ze względu na to, że zakwita w okresie bezpożytkowym i jest mało wymagający.  Kwitnie od lipca do września. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym w podłożu wapiennym, przepuszczalnym, suchym, piaszczystym lub żwirowym. Gdy długo nie zanosi się na deszcz, konieczne jest podlewanie rośliny, ponieważ w czasie suszy dolne liście obsychają. Przegorzan pospolity doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Znakomicie sprawdza się na rabatach bylinowych złożonych z wysokich roślin o podobnych wymaganiach. 

 

Czytaj również: Najpiękniejsze kwiaty w kolorze białym

 

 

Lawenda  (Lavandula L. ) 

 Obejmuje ponad 40 gatunków. Była uprawiana już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach basenu Morza Śródziemnego. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "lavare", co oznacza "myć". Podczas szalejących epidemii Persowie, Grecy i Rzymianie palili aromatyczne gałęzie lawendy w celu ochrony przed przenoszeniem się chorób w pomieszczeniach, gdzie znajdowali się chorzy. Lawenda do swojej uprawy potrzebuje słonecznego miejsca i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Do uprawy trzeba wybierać mrozoodporne odmiany lawendy. Aby bezpiecznie doczekały wiosny, warto je jesienią okryć liśćmi lub włókniną. Lawenda najpiękniej prezentuje się, jeśli zostanie posadzona w dużych grupach, wzdłuż ścieżki czy kamiennego murka.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19202 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 247

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >