O czym pamiętać przy staraniach na kredyt hipoteczny?

O czym pamiętać przy staraniach na kredyt hipoteczny?

Nowe zapisy rekomendacji S przyczynią się do zmniejszenia zdolności kredytowej Polaków. Wobec tego obecnie jeszcze większego znaczenia nabiera odpowiednie przygotowanie do rozmowy z przedstawicielem banku, który ma zadecydować o tym czy dostaniemy upragniony kredyt na mieszkanie.

 

Podstawowe kwestie dla oceny zdolności kredytowej to przede wszystkim bezwzględna wysokość zarobków, czas przepracowany w danym miejscu, liczba osób pracujących w gospodarstwie domowym. Z kolei, jeśli chodzi o poziom wydatków to duże znaczenie ma sama liczba członków rodziny oraz wyciągi z rachunków bankowych. Do obniżenia zdolności może istotnie przyczynić się zadłużenie na kartach kredytowych. Poza tym warto pamiętać, że do miesięcznych kosztów dodawana jest wysokość czynszu przyszłego lokalu mieszkalnego.

 

Czytaj również: Jaki będzie przyszły rynek mieszkaniowy?

 

Stosowana przez banki tzw. ocena scoringowa obejmuje jednak także inne kwestie, a jej ostateczny wynik może zależeć od mogłoby się wydawać nieistotnych na pierwszy rzut oka czynników. Jako przykład można tutaj wymienić numer telefonu podany przez potencjalnego kredytobiorcę. Wpisanie numeru stacjonarnego zamiast numeru telefonu komórkowego wpływa na zwiększenie wiarygodności klienta w oczach banku i tym samym uzyskanie wyższej ostatecznej oceny scoringowej. W trakcie rozmowy z przedstawicielem instytucji finansowej należy, więc dokładnie przemyśleć odpowiedź na każde nawet błahe pytanie, gdyż może to mieć wpływ na ostateczny rezultat.

 

Należy także dobrze przemyśleć termin złożenia wniosku kredytowego. Problemem, na jaki można tutaj natrafić, jest stosowany w niektórych bankach wymóg przedstawienia PITa-11. Może stanowić to kłopot dla klientów, którzy postanowili złożyć wniosek w styczniu lub w pierwszej połowie lutego, kiedy dokumenty te jeszcze do nich nie dotarły. Poza tym przed rozmową warto także sprawdzić, jaka była ostatnia data zameldowania na pobyt stały. Dzisiejsze dowody osobiste nie zawierają takiej informacji. W niektórych bankach wymagane może być również podanie poprzedniej daty zameldowania, jeżeli jego zmiana nastąpiła  w ciągu ostatnich pięciu lat.

 

Czytaj również: Czy Polacy chętnie wynajmują mieszkania?

 

Warto też pamiętać o tym, że bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu będzie starał się dokładnie „prześwietlić” każdego wnioskodawcę. Oprócz prześledzenia historii spłat dotychczasowych zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej, sprawdzone mogą zostać również nasze konta na portalach społecznościowych. Choć instytucje finansowe się do tego nie przyznają, to jednak Internet daje możliwość zweryfikowania prawdziwości niektórych informacji podanych przez kredytobiorcę. Przygotowując się na rozmowę w banku trzeba, więc zawczasu sprawdzić, czego można się dowiedzieć wpisując nasze imię i nazwisko w wyszukiwarce internetowej.

 

2011-12-28
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nowa telewizja Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Współczesne rodziny stoją przed wieloma wyzwaniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z presją cyfrowego świata, polecam artykuł https://blackhatman...
  • Szyby motocyklowe Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witam czy ktoś może polecić jakieś szyby motocyklowe Potrzebuję kupić coś na szybko. Z góry dzięki.
  • Tłumaczenia pisemne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam tłumacza, który zrealizuje tłumaczenie pisemne Poznań z j. angielskiego na j. polski. Jakiego polecacie?
  • Firmowa impreza integracyjna, lubisz? Liczba postów: 69 Grupa: Trudne tema... Bardzo rozbudowaną ofertę cateringową posiada https://www.margaretwroclaw.pl/ Oferują niezwykle apetyczne potrawy które są w stanie trafić w każdy gust.
  • Mam poważny problem z nadwagą Liczba postów: 62 Grupa: Trudne tema... Badania potwierdzają, że stosowanie ashwagandhy obniża poziom i podnosi odporność na stres. Co więcej, zgodnie z badaniami, suplementacja owym środkiem pozwolił...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18806 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 141

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >