Ogrodzenie - komfort i estetyka domu

Ogrodzenie - komfort i estetyka domu

Wybór właściwego materiału do budowy ogrodzeń jest jedną z ważniejszych kwestii przy budowie domu. Od niego będzie w dużym stopniu zależało czy mieszkańcy będą się czuli komfortowo na terenie posesji. Czytaj dalej

 

Czym kierować się przy wyborze ogrodzeń?

 

Decydując się na budowę domu przyszli właściciele powinni zrobić od razu również plany ogrodzeń. Ogrodzenie jest to bowiem ważny element terenu mieszkalnego. Powinno komponować się z estetyką całego domu, jego celem jest także zapewnienie mieszkańcom prywatności i bezpieczeństwa. Różne materiały do budowy ogrodzeń dostępne na rynku w mniejszym lub większym stopniu spełniają te funkcje. Biorąc pod uwagę to czego potrzebujemy, możemy zdecydować się na wybór jednego materiału lub połączenie ich kilku w jednym ogrodzeniu.

 

Najpopularniejsze na rynku rodzaje ogrodzeń

 

Popularne modele ogrodzeń wykonane są z takich materiałów jak drewno, kamień, cegła klinkierowa, metal, ocynkowana siatka. Wybór jest determinowany naszymi potrzebami a także zasobnością naszego konta bankowego. Każde z wybranych rozwiązań ma swoje wady i zalety.Warto się z nimi zapoznać zanim podejmie się decyzję o materiale, który ma zostać użyty w ogrodzeniu.

 

Kamień. Jest chyba pierwszym materiałem, którego ludzie użyli do budowy ogrodzeń. Występuje w wielu odmianach, które różną się fakturą, możliwościami obróbki i ceną. Dzięki zastosowaniu kamienia w ogrodzeniu cała posesja zyskuje charakter monumentalny, nieco surowy. Zastosowanie kamienia należy dokładnie przemyśleć. Jeżeli nasz dom zawiera w sobie elementy kamienne sprawa jest prosta, możemy wtedy bez obaw użyć surowca kamiennego, który został użyty przy budowie domu. Będziemy mieli pewność, że te dwa elementy będą ze sobą współgrały. Jednak jeżeli dom i inne zabudowania na posesji nie zawierają elementów kamiennych, powinniśmy ten wybór dokładnie przemyśleć. Żeby elementy ze sobą współgrały można pomyśleć o połączeniu kamienia z innym materiałem. Doskonale będzie się on komponował z drewnem czy metalem. Poza walorami estetycznymi kamień użyty w ogrodzeniu ma wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się niebywałą trwałością. Będziemy mieli pewność, że jest to zakup na całe życie. Czynniki atmosferyczne takie jak duża zmienność temperatur, grad, deszcz, wiatr czy słońce nie są w stanie wyrządzić większych szkód w ogrodzeniach kamiennych. Do budowy ogrodzeń można użyć różnych odmian kamienia. Będą się one charakteryzował odmiennymi walorami estetycznymi. Jeżeli użyjemy do budowy takich kamieni jak wapień czy piaskowiec będziemy mieli dodatkową możliwość kształtowania ich struktury, ponieważ są one łatwe w obróbce. Za budowę ogrodzeń z kamienia trzeba niestety dość dużo zapłacić, co może być pewną wadą rozwiązania polegającego na użyciu go jako jedynego materiału w naszym ogrodzeniu. 

 


Metal. Metal użyty do budowy ogrodzeń to przede wszystkim rozwiązanie dla osób ceniących sobie walory estetyczne. Materiały takie można zakupić w supermarketach budowlanych, albo wykonać na zamówienie, co wiąże się oczywiście ze znacznie wyższymi cenami. Zastosowanie ogrodzeń kutych z metalu powinno współgrać z estetyką domu. Dekoracyjne wykończenie bram powinno być zarezerwowane dla bardzo eleganckich domów w klasycznym stylu. Dzięki takim ogrodzeniom można przenieść się do minionej epoki, dlatego nie jest trafnym rozwiązaniem użycie ich do nowoczesnych budynków. Wadą takiego rozwiązania w ogrodzeniu jest z całą pewnością brak prywatności. Kuty metal jest dekoracją samą w sobie, dlatego nie powinno się go niczym zasłaniać. W efekcie obszar całej posesji jest odkryty dla widoku przypadkowych przechodniów. Problem ten można rozwiązać stosując połączenie kutego metalu z innym materiałem, na przykład kamieniem albo cegłą klinkierową. W takiej sytuacji elementy metalowe stanowią tylko ozdobę we właściwym ogrodzeniu. 

 

 

 

Drewno. Zastosowanie drewna w ogrodzeniu jest bardzo powszechnym, a jednak wcale nie banalnym rozwiązaniem. Posiada ono niewątpliwe walory estetyczne. Jest elementem niezwykle plastycznym, występuje w wielu formach. Jego zalety sprawiają, że nadaje się do wykonania ogrodzeń dla budynków zarówno nowoczesnych jak i klasycznych. Ten fakt stanowi o jego uniwersalności. Drewno jako materiał służący do budowy zewnętrznych ogrodzeń posiada również wady. W przeciwieństwie do metalu i kamienia jest ono materiałem mniej trwałym. Niesprzyjające warunki klimatyczne zostawiają na nim swój ślad. W zależności od tego jaki gatunek drzewa użyjemy będzie ono mniej lub bardziej trwałe. Jest to również powodem dla którego ceny ogrodzeń drewnianych są tak bardzo zróżnicowane. Najbardziej odpornymi gatunkami drzew używanych przy budowie płotów i bram frontowych są modrzew i dąb. Każde jednak drewno będzie wymagało konserwacji by jak najdłużej pozostać w dobrym stanie i zachować swoje właściwości.

 

 

 

Cegła klinkierowa. Użycie tego materiału stwarza wiele możliwości dla budowy ogrodzeń. Cegła klinkierowa jest materiałem trwałym i łatwym w konserwacji. Zastosowana w ogrodzeniu może wyglądać bardzo elegancko, jednak jest na tyle plastyczna, że doskonale nada się również przy ogrodzeniach nowoczesnych domów. Zapewnia mieszkańcom posesji pełną prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Mury z niej zbudowane są odporne na uszkodzenia mechaniczne a także na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Przy wykonaniu ogrodzeń z jej użyciem należy zwrócić uwagę, żeby komponowały się one estetycznie z wykończeniem całego domu i elementów znajdujących się na terenie posesji. Świetnie sprawdzi się ona w kompozycjach mieszanych z drewnem bądź z metalem.

 

 

 

 

Siatka. Siatka ogrodzeniowa jest jednym z najbardziej ekonomicznych materiałów jakich możemy użyć przy ogrodzeniu domu. Jest ona bardzo tania i powszechnie dostępna. Obecnie jej użycie to ciągle standard w ogradzaniu wielu terenów mieszkalnych i nie tylko. Siatki mogą różnić się od siebie fakturą, możemy je kupić w określonych wymiarach. Są stosunkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich wadą jest niewielka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Siatki są zazwyczaj ocynkowane. Mogą mieć różne wielkości oczek i być powlekane PCV. Jeżeli zależy nam na solidnej siatce wybierajmy siatkę z małymi oczkami i jak najgrubszym rdzeniem. Siatkę możemy kupić w markecie budowlanym lub u lokalnego producenta. Ten drugi bardzo często oferuje również usługę montażu ogrodzenia.

 

 

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór ogrodzeń drewnianych: ( http://ogrodolandia.pl/ogrodzenia ). W ofercie znaleźć można min. panele ogrodzeniowe, płoty sztachetowe, parawany i akcesoria ogrodzeniowe.
Źródło: ogrodolandia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >