Oświetlenie wejścia do domu przydatne zwłaszcza zimą

Oświetlenie wejścia do domu przydatne zwłaszcza zimą

Niedawna zmiana czasu sprawiła, że dni są jeszcze krótsze a słońce zachodzi coraz szybciej. Zimą bardzo wiele osób wychodzi z domu z samego rana jeszcze przed wschodem, wraca natomiast późnym wieczorem, kiedy słońce dawno już zaszło. Oświetlenie wejścia do domu to w takich warunkach nie tylko ułatwienie trafienia kluczem do zamka, ale i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Rozwiązaniem mogą być stałe lampy ogrodowe lub tańsze oświetlenie w postaci kurtyny świetlnej bądź małych lampek solarnych. Czytaj dalej

 

Brak stałego oświetlenia zewnętrznego – jak je zastąpić?

Oświetlenie zewnętrzne domu bywa wybierane głównie pod kątem estetyki – światło potrafi dodać uroku nawet prostym ogrodom. Nie można jednak zapomnieć także o tym, jak oświetlenie wpływa na poczucie bezpieczeństwa. W całkowitej ciemności większość z nas odczuwa niepokój. Pojawiają się także trudności natury praktycznej - ciężko jest choćby sprawnie otworzyć drzwi wejściowe. Dlatego nawet delikatne oświetlenie może dużo zmienić w tych kwestiach.

 

Oświetlenie wejścia do domu przydatne zwłaszcza zimą

 

Czytaj również: Jak oświetlić podjazd i ogród wokół domu?

 

Najczęściej wejście do domu oświetla się z pomocą lamp takich jak zewnętrzne kinkiety ścienne. Nie na każdej elewacji znajdują się jedynak wyprowadzone przewody elektryczne pod tego rodzaju oświetlenie, a jego montaż bywa czasochłonny i kosztowny. Czy istnieje możliwość wyboru innego rodzaju oświetlenia wejścia? Oczywiście! Na rynku znaleźć można całą masę tańszych alternatyw dla tradycyjnych lamp zewnętrznych, które nie wymagają profesjonalnego montażu.

 

Jak szybko i skutecznie oświetlić wejście do domu? W tym celu przydać się może:

 

  • kurtyna świetlna powieszona na drzwiach wejściowych;
  • listwa LED rozwieszona na ganku domu;
  • lampki solarne wbite w ziemię przy wejściu.

 

Tego typu oświetlenie świetnie sprawdzi się podczas zimy nie tylko ze względu na światło, ale i estetykę, która świetnie wpisze się w świąteczne dekoracje. Lampki solarne nie potrzebują źródła zasilania – podczas dnia magazynują one energię słoneczną, z której skorzystają po zmroku. Kurtyny i listwy LED mogą być również zasilane bateryjnie. Jeśli jednak konieczne będzie skorzystanie z przedłużacza, należy wybierać modele zewnętrzne, w których każde gniazdo elektryczne jest osłonięte przed warunkami pogodowymi.

 

Stałe lampy zewnętrzne sprawdzające się przez cały rok

Zamiast decydować się na tymczasowe oświetlenie w postaci przenośnych lampek, wejście do domu, tak jak i cały ogród, można oświetlić stałymi lampami zewnętrznymi. Odpowiednie oświetlenie wybierać można spośród:

 

  • popularnych kinkietów ściennych montowanych na elewacji;
  • lamp sufitowych wieszanych głównie nad wejściem do domu;
  • słupków oświetleniowych wbijanych w ziemię;
  • płaskich lamp najazdowych montowanych w ścieżkach i podjazdach;
  • oświetlanego numeru domu;
  • oświetlenia dekoracyjnego, jak świecące kule i bryły układane na trawnikach.

 

Wybierając stałe oświetlenie zewnętrzne, należy zwracać uwagę na właściwą klasę ochrony IP, która przekłada się na szczelność lamp. Określa zatem ich odporność na warunki atmosferyczne - wilgoć, deszcz czy śnieg. Wśród lamp zewnętrznych poleca się przede wszystkim modele oznaczone co najmniej klasą IP44 - są one odporne na wodę oraz drobiny pyłu.

 

Przy wyborze lamp zewnętrznych warto także zwrócić uwagę na modele z czujnikiem ruchu, które włączają się tylko wtedy, gdy światło jest rzeczywiście potrzebne. Jest to sposób na oszczędność energii elektrycznej, ale i dodatkowe zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Jeśli lampa zareaguje na ruch, można spodziewać się czyjejś obecności w ogrodzie.

 

Czytaj również: Ogród rozświetlony w zimowe wieczory - ogrodowe lampy LED

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18183 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 49

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >