Oszczędzaj i nie płać podatku.

Oszczędzaj i nie płać podatku.

Oprocentowanie lokat bankowych od pewnego czasu nie należy do najwyższych. Depozyty - zamiast pozwolić zarobić - coraz częściej tylko chronią nasze oszczędności przed utratą wartości.

Nie można zapominać, że zyski z lokat uszczupla wysokość inflacji oraz 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Może się więc zdarzyć, że założymy depozyt, który nie tylko nie przyniesie nam zysku, lecz wręcz narazi na straty ulokowanych w banku oszczędności.

 

Receptą na malejące oprocentowanie depozytów może stać się wybór lokaty „antybelkowej” z dzienną kapitalizacją odsetek. Pozwala ona zarobić trochę więcej niż lokata tradycyjna, poprzez umiejętne ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, od odsetek nieprzekraczających 2,49 zł nie jest bowiem pobierany 19-procentowy podatek Belki. Na szczęście dla oszczędzających, banki coraz chętniej wprowadzają „antybelki” do swoich ofert.

Antybelkowe lokaty…

Lokatę z codzienną kapitalizacją odsetek zaproponował klientom Raiffeisen Bank Polska. Lokata Zyskowna, obecna w ofercie banku od początku czerwca, umożliwia ulokowanie od 5 do 20 tys. zł na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. - Ograniczenie wysokości kwoty lokaty jest niezbędne, by dzienna wartość odsetek nie przekroczyła poziomu 2,49 zł, co pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Dzięki takiej konstrukcji instrumentu klienci mogą korzystać z wyższego oprocentowania, a bank zachowuje konkurencyjną pozycję na rynku w sytuacji, gdy większość instytucji stopniowo obniża oprocentowanie lokat – tłumaczy Monika Stasiak, odpowiedzialna za produkty depozytowe w Raiffeisen Bank Polska. Lokatę Zyskowną można założyć w oddziale, centrum telefonicznym oraz w systemie bankowości internetowej. Klient może posiadać maksymalnie 10 takich lokat. Oprocentowanie depozytu przedstawia poniższa tabela:
 

 

Pod koniec czerwca ofertę „antybelkowych” lokat poszerzył Meritum Bank, wprowadzając 18-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5,20% w skali roku (porównywalne z oprocentowaniem 6,68% na standardowej lokacie). Od 23 czerwca klienci banku mogą lokować swoje oszczędności na 6, 9, 12 lub 18 miesięcy i dzięki ominięciu podatku Belki uzyskać oprocentowanie przedstawione w poniższej tabeli.
 

 

Nowy produkt depozytowy z dzienną kapitalizacją odsetek wprowadził również Bank Millennium. Lokata Codzienny Zysk gwarantuje oprocentowanie na poziomie
4,05% w skali roku, co odpowiada 5% na tradycyjnej lokacie z podatkiem od zysków kapitałowych. Depozyt można otworzyć na okres 3, 4, 5, 6 i 12 miesięcy. W zależności od decyzji klienta, odsetki są kapitalizowane dziennie na rachunku lokaty lub dziennie przelewane na rachunek bieżący. Minimalna kwota lokaty wynosi 1 tys. zł, a maksymalna - 20 tys. zł. Jeden klient może otworzyć maksymalnie jedną lokatę o danym okresie zapadalności, czyli łącznie 5 produktów o różnych okresach. W przypadku zerwania lokaty przed terminem, deponent otrzyma pełną kwotę odsetek skapitalizowanych i/lub wypłaconych na rachunek bieżący do dnia poprzedzającego zerwanie lokaty. Bank pobierze jednak opłatę manipulacyjną z rachunku bieżącego. Lokatę Codzienny Zysk można otworzyć w oddziale banku lub za pośrednictwem systemu bankowości internetowej.

W FM Banku dostępna jest z kolei 24-miesięczna FM Lokata z dzienną kapitalizacją odsetek, oprocentowana na 5,20% w skali roku. - Zysk z lokaty jest porównywalny do kwoty odsetek od 2-letniej lokaty standardowej, oprocentowanej według stawki 6,77% po odliczeniu podatku dzięki temu, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych, jeśli dzienna wysokość odsetek nie przekroczy 2,49 zł - wyjaśnia Magdalena Dulczewska, wiceprezes zarządu FM Banku, CEO. Minimalna kwota depozytu wynosi 3 tys. zł, a maksymalna - 15 tys. zł. Po zakończeniu okresu deponowania lokata może zostać automatycznie odnowiona na kolejny okres. Nowy depozyt można założyć w oddziale banku lub za pośrednictwem Internetu.

… i konta

Amatorzy „antybelek” nie muszą ograniczać się wyłącznie do lokat. 19-procentowego podatku uniknąć można również dzięki założeniu konta oszczędnościowego z dzienną kapitalizacją odsetek. Taki produkt znalazł się niedawno w ofercie Meritum Banku. Nominalne oprocentowanie MeritumKonta Silnie Zarabiającego wynosi 4,50% w skali roku, ale dzięki codziennej kapitalizacji oraz możliwości uniknięcia podatku Belki zysk na rachunku jest większy niż zysk z tradycyjnej lokaty rocznej o oprocentowaniu 5,68%. Prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak pierwszy w danym miesiącu kalendarzowym przelew z rachunku oszczędnościowego na rachunek rozliczeniowy (kolejne kosztują 10 zł). Aby otworzyć MeritumKonto Silnie Zarabiające, konieczne jest posiadanie rachunku rozliczeniowego w Meritum Banku (MeritumKonta Zarabiającego). - Co ważne, posiadając MeritumKonto Zarabiające (czyli ROR), można otworzyć dowolną liczbę rachunków oszczędnościowych z dzienną kapitalizacją odsetek. Jest to istotne dla osób, które zgromadziły większe nadwyżki finansowe, gdyż aby uniknąć pobrania podatku od odsetek, kwota na koncie nie może według obecnych warunków przekraczać 20.237 zł. Dlatego dysponując większymi środkami, korzystniej trzymać je na dwóch rachunkach oszczędnościowych - przekonuje Piotr Stankiewicz, Kierownik ds. Produktów Depozytowych i Lokacyjnych Meritum Banku.

Antybelkowy rachunek oszczędnościowy proponuje klientom także Deutsche Bank PBC. Oprocentowanie Konta Oszczędnościowego 24h jest niezależne od salda i wynosi 4,09% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu 5,05% standardowego rachunku opodatkowanego od zysków kapitałowych. – Od zysków wypracowanych na Koncie Oszczędnościowym 24h klient nie zapłaci podatku, o ile saldo na rachunku nie przekroczy 22 tysięcy zł – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej Deutsche Bank PBC. Aby otworzyć rachunek, nie trzeba posiadać dodatkowego produktu w Deutsche Banku. Prowadzenie konta jest darmowe, podobnie jak pierwszy wewnętrzny przelew w miesiącu. Pozostałe przelewy, bez względu na ich liczbę, kosztują 8 zł. Nowe konto można założyć w oddziale banku.

 

 

Źródło: Inwestycje.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19246 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >