Pierwsze polskie miasteczko, którego koncepcja powstała w 9 dni

Pierwsze polskie miasteczko, którego koncepcja powstała w 9 dni

- Warsztaty urbanistyczne Charrette w Siewierzu zakończone Czytaj dalej


W ciągu 9 dni podczas warsztatów urbanistycznych Charrette w Siewierzu powstała gotowa koncepcja zabudowy  120 hektarów nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim. Miasteczko będzie miało charakter ekologicznego miasta-ogrodu, zabudowanego niskimi kamieniczkami. W pierwszym etapie na około 44 hektarów powstanie ponad 1000 jednostek mieszkalnych, hotel z największym na Śląsku kompleksem konferencyjnym, rynek oraz port dla żaglówek. Inwestorem jest firma TUP S.A., która planuje zakończyć pierwszy etap inwestycji przed 2012 rokiem.

- Planujemy inwestycję, która będzie wzorcowym przykładem dobrej urbanistyki,
do sklepu każdy z mieszkańców powinien mieć nie dalej niż pięć minut spacerem. Chciałbym, aby od początku realizacji powstawały równolegle kamienice wokół rynku, domy szeregowe i domy jednorodzinne, abyśmy budowę tego miasteczka rozpoczęli od stworzenia mikro miasteczka, które odda atmosferę naszej inwestycji. – mówi Robert Jacek Moritz, prezes TUP S.A. z Warszawy. – Prace inwestycyjne możemy rozpocząć kiedy zostanie przyjęty plan lokalny zagospodarowania tego terenu jak wynika z deklaracji przedstawicieli władz lokalnych może to nastąpić już w przyszłym roku .

Pierwsze hotele i kamienice mogą być oddane już w 2011 r. Hotel w pobliżu portu może stać się bazą dla sportowców podczas zbliżających się Mistrzostw Europy - Euro 2012 jednak realizacja całego projektu ma charakter zrównoważony i zaplanowana została na okres do 25 lat.

Miasteczko nad zalewem w Siewierzu będzie składało się z części biznesowej, mieszkalnej i rekreacyjnej. Od trasy DK-1 będzie oddzielał to miejsce pas zabudowań przeznaczonych na biurowce i punkty handlowo-usługowe. Nad zalewem powstanie m.in. mały port i klub żeglarski dla dzieci. W centrum miasteczka będzie usytuowany rynek, a bezpośrednio przy nim kościół

- Teren do zagospodarowania jest dostatecznie duży by podzielić inwestycję na cztery strefy, które mogłyby być  realizowane kolejno - wyjaśniał Maciej M. Mycielski, główny planista i koordynator warsztatów. - Ogromnym atutem przestrzeni, dla której wykonywaliśmy projekty jest woda, czyli zalew. Pierwsze mini osiedle, wraz z centrum, będzie tak usytuowane, że z ulicy będzie widać wodę i mały port dla żaglówek oraz molo. Obok zaplanowaliśmy kameralny pensjonat dla żeglarzy. Mniej więcej na środku projektowanego obszaru jest dolinka. W niej należy zachować dużo zieleni, zrobić mini park i wykopać jeziorko, które może stać się także biologiczna oczyszczalnią. To będzie też tzw. kanał przewietrzający osiedle. Rynek też będzie miał akcent wodny. Zaplanowaliśmy na nim fontannę.

Urbaniści nie tylko czerpali inspiracje z lokalnej architektury podczas zwiedzania Śląskich miast, ale również konsultowali swoje wizje na bieżąco ze specjalistami od socjologii, ekologii, infrastruktury. W projektach uwzględniono także pomysły i wizje przedstawicieli władz i mieszkańców Siewierza.

- W perspektywie kilku lat ta inwestycja będzie miała ogromny wpływ na całą gminę, bo spowoduje znaczny przyrost mieszkańców Siewierza, a to przełoży się pozytywnie na budżet miasta i gminy. Z pewnością takie przedsięwzięcie ułatwi również promocję gminy i spowoduje napływ kolejnych inwestorów. Może stać się naszym powodem do dumy. – mówi Zdzisław Banaś, Burmistrz Siewierza.

Na osiedlu pierwszeństwo będą mieli piesi. Ruch kołowy będzie się odbywał po obrzeżach miasteczka. Przejazd przez miasteczko ma się odbywać drogą powiatową, przy której zaplanowano motel. Z kolei bliżej zalewu i portu usytuowano centrum hotelowo-konferencyjne. W miarę możliwości w miasteczku będą stosowane ekologiczne rozwiązania. Ścieki będą oczyszczane w biologicznych oczyszczalniach, a woda pochodząca z deszczówki ponownie wykorzystywana w gospodarstwach domowych.

W warsztatach urbanistycznych wzięło udział 12 urbanistów i architektów ze światowej sławy biur architektonicznych. Pracowali oni przez 9 dni pod kierownictwem urbanisty i architekta Macieja M. Mycielskiego, który realizował tego typu projekty w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Egipcie, Belgii i w poznańskiej Modenie, której projekt powstał podczas podobnych warsztatów charrette półtora roku temu. Obecnie projekt Modeny  wchodzi w fazę realizacji.

Wizualizacja miasteczka w Siewierzu

Widok uliczki od rynku

Widok od strony zalewu

 

Źródło: Imago Public Relations / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >