Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Woda i kanalizacja
Aby uzyskać dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, należy się zwrócić do miejscowego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia, zaopatrzenia w wodę i/lub odprowadzanie ścieków.
Prąd na działce budowlanej
Przyłącze elektroenergetyczne wykonywane jest na koszt właściciela domu. Pierwszy krok w sprawie budowy takiego przyłącza stanowi złożenie w rejonowym zakładzie energetycznym wniosku o określenie warunków przyłączenia.
Gaz na działce
Aby zainstalować przyłącze gazowe, najpierw należy wystąpić do rejonowego przedsiębiorstwa gazowniczego z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Wzory wniosków dostępne są w zakładach gazowniczych.
Jaka jest odległość od granicy działki?
Ograniczenia administracyjne zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określają odległości obiektów na terenie działki.
Normy i prawo budowlane – remont a ulepszenie
Rozbieżności w interpretacji może rozwiać powołanie rzeczoznawcy – jego opinia może być dowodem w postępowaniu podatkowym. Najbezpieczniej jest wszystkie wydatki zakwalifikować jako ulepszenie środka trwałego.
Usługi budowlane - szafa wnękowa a VAT
Usługa polegająca na zabudowie wnęk w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być w całości opodatkowana 7% stawką podatku VAT. Mówimy tu o materiałach i o montażu. Ważne by jedna faktura opiewała na montaż i materiały razem.
Na czym polega opłata adiacencka
Kwestię tą reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Opłata adiacencka może być ustalona w terminie do 3 lat. Nie określono jednak sposobu liczenia tego terminu.
Wykup mieszkania spółdzielczego – kwestie praktyczne
Spółdzielcy, którzy posiadają mieszkanie lokatorskie otrzymują odrębną własność lokalu już po wpłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70 i 80-tych, którą spółdzielnia odprowadziła do budżetu państwa.
Przekazanie mieszkania członkom rodziny w spadku lub darowiźnie
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn dotyczy nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego lub udziału w takim prawie.
Co określa projekt budowlany?
Projekt architektoniczno – budowlany musi określać funkcje, formę i konstrukcję obiektu budowlanego. Jego system energetyczny również. Powinien wskazywać rozwiązania techniczne, materiałowe.