Prestiżowe konkursy w branży budowlanej

Prestiżowe konkursy w branży budowlanej

Konkursy, uświetniające pracę młodych i zdolnych projektantów, nagradzające kreatywność twórców i budowniczych oraz motywujące do renowacji starych zabytków, z roku na rok zyskują na popularności. Czytaj dalej

Estetyka w budownictwie jest równie ważna jak funkcjonalność, dlatego coraz częściej projektantom i wykonawcom zależy również na tym, by ich obiekty wyróżniały się na tle pozostałych budynków, były wyjątkowe pod względem wizualnym, zachwycały wyglądem i wzbudzały żywe emocje. Konkursy branżowe pomagają wyłowić najbardziej wartościowe projekty. Oprócz tego nagradzają oraz motywują do działania.

 

Międzynarodowy pojedynek twórców

Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury jest bez wątpienia „Mies van der Rohe Award”. W ramach tego konkursu, Komisja Europejska, Rada Europy i Fundacja Miesa van der Rohe w Barcelonie przyznają co dwa lata nagrodę najzdolniejszym twórcom Starego Kontynentu. Celem tego przedsięwzięcia jest wyróżnienie najbardziej innowacyjnych projektów, ciekawych pod względem konstrukcyjnym, konceptualnym i technicznym, a także nagrodzenie najmłodszych i najzdolniejszych twórców europejskich. Architektonicznego Oscara otrzymali dotychczas tacy konstruktorzy jak chociażby: Norman Foster, Alvaro Siza czy Nicholas Grimshaw. Jury doceniło już Muzeum Sztuki w Bregencji, Bibliotekę Narodową w Paryżu czy Dworzec Tramwajowy w Strasburgu. W kolejnej edycji w szranki o nagrodę staną również polskie pomysły. Być może tym razem na kartach historii słynnego konkursu zapiszą się obiekty zrealizowane przez rodzimych architektów?

 

 

 

Zabytkowy konkurs o nagrodę ministra

Obok europejskich wyróżnień w dziedzinie architektury warto wspomnieć o rodzimych inicjatywach konkursowych promujących estetykę w budownictwie. „Zabytek Zadbany” to konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z myślą o tych właścicielach, posiadaczach i zarządcach obiektów, których nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków. Konkursowi podlegają: jakość oraz zakres wykonanych prac konserwatorskich, restauracyjnych i budowlanych. Jury ocenia zarówno estetykę samej budowli, jak i otoczenia wokół. Dotychczas wyróżnione zostały takie obiekty jak: parafia św. Augustyna w Kostowie, dwór w Somiance czy chociażby Zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim.

 

 

 

Laur o najpiękniejsze elewacje

Odrestaurowane budynki zabytkowe, ale też nowo wybudowane obiekty startują co roku w innym konkursie ogólnopolskim „Baumit Fasada Roku”. Główną ideą konkursu jest nagrodzenie najlepszych projektów budowlanych, powstałych przy użyciu produktów firmy Baumit. Konkurs skierowany jest do architektów, projektantów, inwestorów, firm wykonawczych oraz właścicieli obiektów, które w ostatnim czasie zyskały nowe, niepowtarzalne oblicza. - Na takich konkursach architektonicznych, budowlanych, renowatorskich, zyskują nie tylko ich twórcy czy projektanci, ale przede wszystkim miasta, wsie oraz ich mieszkańcy – zauważa Aleksandra Gilewska z firmy Baumit. – Wszystkim nam zależy na tym, by nasze otoczenie było estetyczne, zadbane i komfortowe. A konkursy nas do tego motywują. Czy będzie to wysoka pula nagród, czy chęć rywalizacji z najlepszymi, czy może nawet potrzeba rozgłosu, konkursy są dodatkową motywacją do tego, by bardziej zadbać o wygląd budynku. To pozytywny trend, mam nadzieję, że z roku na rok będzie zyskiwał na popularności – dodaje Aleksandra Gilewska. Wśród wyróżnionych dotychczas prac w „Baumit Fasadzie Roku” znalazły się m.in. zespół mieszkaniowy „Salwator City”, w Krakowie czy „Osiedle Leśne” w Warszawie. Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznamy w kwietniu 2011 roku.

 

 

Fot. Zespół mieszkaniowy „Salwator City”, Kraków – obiekt wyróżniony w konkursie „Baumit Fasada Roku” 2009, zgłoszony do konkursu przez firmę B2 studio Sp. z o.o

 

 

2011-01-18
Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17757 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >