Projektowanie ogrodu – lista artykułów
Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny
Ogród bez wątpienia jest wizytówką swoich właścicieli. Odpowiednio zaplanowany będzie ozdobą przez cały rok. Do najczęściej spotykanych gatunków roślin w polskich ogrodach należą iglaki. To one ożywiają ogród podczas zimy i są miejscem schronienia dla ptaków. Mnogość gatunków i zastosowań sprawia, że chętnie sadzimy je w ogrodzie, tym chętniej, że w porównaniu z innymi roślinami ich uprawa nie wymaga zbyt wiele pracy. Mogą tworzyć zielone ściany, kobierce, żywopłoty, kompozycje rabatowe oraz być ozdobą jako solitery.
Aranżacja żółtej rabaty kwiatowej z niebieską obwódką
Do jednych z najciekawszych etapów projektowania ogrodów należy wybór kolorów kwiatów. To one upiększają przestrzeń, zachwycają, przykuwają wzrok, kuszą owady i tworzą niepowtarzalną scenerię. Mnogość stylów ogrodowych i gatunków roślin pozwala nam zamienić ogród w oazę pełną zmieniających się akcentów barwnych. Starannie przygotowana rabata stanie się widowiskowym punktem ogrodu i wypełni powietrze zmysłową wonią kwiatów od wiosny do jesieni.
Jak przeprowadzić ogrodową metamorfozę i stworzyć praktyczną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń?
Po zimowych miesiącach pewnie z przyjemnością spędzasz czas na świeżym powietrzu i dekorujesz przestrzeń wokół domu. Zrób to w sposób przemyślany – w końcu wiosną i latem większość czasu z pewnością będziesz spędzać w ogrodzie czy na tarasie. Ogród – szczególnie teraz – to azyl, miejsce odpoczynku, a często także ucieczki przed otaczającą rzeczywistością. Warto więc zadbać o jego aranżację, tak aby z przyjemnością spędzać w nim czas. Wystarczy tylko kilka elementów, aby to osiągnąć. Zobacz, jak w 3 prostych krokach przeprowadzić ogrodową metamorfozę.
Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?
Pięknie zaaranżowane rabaty kwiatowe nadają ogrodom niepowtarzalny klimat. Każdy z nas ma swoje ulubione kwiaty i kolory, które chciałby podziwiać w swoim ogrodzie. Odrobina wiedzy ogrodniczej wystarczy, aby odmienić ogródek we własny kawałek raju na ziemi, pełen ulubionych roślin i kwiatów.
Jak samodzielnie stworzyć dekoracyjny skalniak w przydomowym ogródku?
Aranżacja ogrodu skalnego urozmaici każde założenie ogrodowe i wniesie do wnętrza ogrodu elementy natury tworząc dekorację przez cały sezon. Alpinaria, ogródki i rabaty skalne od wieków powstawały przy ogrodach pałacowych, w których uprawiano cenne rośliny górskie i rzadkie okazy roślin. Botanicy, zbieracze i wielbiciele przyrody doskonale wiedzieli jak odtworzyć dla roślin odpowiednie warunki do życia. Połączenie przyrody nieożywionej w postaci rozmaitych kamieni, bloków skalnych oraz roślin skalnych może stanowić piękną miniaturę naturalnego krajobrazu w naszym ogrodzie. Starannie zaplanowany skalniak może stać się prawdziwym dziełem sztuki ogrodniczej!
Otoczenie domu i ogródek estetycznie spójne ze stylem domu - jak dobrze zaprojektować posesję?
Przeglądając magazyny poświęcone budowie i urządzaniu domu oraz odwiedzając serwisy internetowe o podobnej tematyce, dowiemy się, jak ważne jest harmonijne połączenie wyglądu budynku z jego otoczeniem. Osiągnięcie takiego efektu nie jest jednak proste. Eksperci podpowiadają, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy ich wyborze.
Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami
Utrzymanie efektownej rabaty w cieniu drzew nie jest zadnieniem trudnym nawet dla początkującego ogrodnika. Najważniejsze to zadbać o odpowiedni dobór roślin takich, które wytworzyły zdolność adaptacji do życia w specyficznych, cienistych warunkach. Większość z gatunków cieniolubnych preferuje stanowiska żyzne i mokre, zbliżone do tych występujących naturalnie w lasach pod koronami drzew. Gdy takich warunków brakuje w naszych ogródkach, należy o nie zadbać poprzez odpowiednią pielęgnację.
Gazony w ogrodach - jakie możliwości dają w aranżowaniu przestrzeni
Możliwości gazonów, jako elementów kształtowania architektury krajobrazu wykraczają daleko poza miejskie donice. A przecież mogą pełnić też rolę fantazyjnych ogrodzeń, ścian zieleni w miejsce murów oporowych, obrzeża schodów terenowych.
Jak zaprojektować piękny i harmonijny ogródek wokół domu
Własny dom, to również otaczający go teren i ogród. Stworzenie harmonijnego otoczenia domu wymaga jednak nie tylko wyobraźni, ale także specjalistycznej wiedzy. W konkretyzacji swoich wyobrażeń o ich kształcie pomoże projekt.
Wykorzystanie gotowych elementów małej architektury w kompozycjach ogrodowych
Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu. Solidne, betonowe ogrodzenia, murki, ławki, donice, kwietniki stanowią nie tylko estetyczne uzupełnienie projektu, ale również spełniają szereg przydatnych funkcji. W jakich miejscach najlepiej sprawdzą się ozdobne elementy architektury i na jakie materiały najlepiej postawić?