
Szykują się zmiany w działaniu Biur Informacji Gospodarczej
Nadchodzą zmiany w zasadach działania Biur Informacji Gospodarczej. To ważne dla kredytodawców oraz podmiotów, które miały problemy ze spłatą długów. Kierunek zmian omawiany był 22 lipca 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki podczas konferencji uzgodnieniowej, w której jako strona społeczna udział brał również ZFP.
W kwietniu Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt założeń nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Podstawowym celem planowanych zmian, jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Resort chce odejścia od negatywnego charakteru rejestru, zawierającego tylko informacje o niespłaconych zobowiązaniach, wymieniając również dane o charakterze pozytywnym, jak np. udzielone kredyty lub spłacone zobowiązania.
- Postulowany przez Ministerstwo Gospodarki cel nowelizacji ustawy regulującej działalność tzw. rejestrów dłużników jest w pełni aprobowany przez Związek Firm Pożyczkowych. Dla członków ZFP, dane zawarte w rejestrach dłużników stanowią istotny czynnik oceny zdolności kredytowej klienta. Poszerzenie zakresu rejestrów o dane, mające charakter pozytywny, pozwoli dodatkowo oceniać moralność płatniczą konsumentów, która jest dla instytucji pożyczkowych równie ważna – komentuje Jarosław Ryba, prezes ZFP.
Czytaj również: Architektura - Katowice
W czasie konferencji poruszano również kwestię przedawnienia zobowiązań oraz skutków ujawniania tych informacji. Postulowana przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacja zakłada, iż biura informacji gospodarczej miałyby obowiązek usunięcia z rejestru dłużników informacji o przedawnionych zobowiązaniach konsumentów po upływie roku od określonego w przepisach terminu przedawnienia. - To rozwiązanie jest zaprzeczeniem deklarowanego przez Ministerstwo Gospodarki celu nowelizacji, tj. zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Warto mieć na uwadze, że dla podmiotów mających charakter potencjalnych wierzycieli, rejestry dłużników mają charakter informacyjny, wobec czego każde ograniczenie zakresu informacji w nich zawartych wpływa negatywnie na możliwość dokonania rzetelnej oceny zdolności kredytowej konsumenta – komentuje Paweł Grabowski, dyrektor ds. prawnych ZFP.
Czytaj również: Bezpieczeństwo pożarowe w Polsce
W najbliższym czasie Ministerstwo Gospodarki opublikuje projekt założeń nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, który ma uwzględniać część uwag, złożonych w toku prowadzonych uzgodnień – wówczas możliwa będzie rzetelna ocena nadchodzących zmian. Związek Firm Pożyczkowych uczestniczy w pracach nad nowelizacją ustawy o wymianie informacji gospodarczej jako strona społeczna. Pełna opinia prawna ZFP na temat nowelizacji opublikowana jest na stronie www.zfp.org.pl.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Elzap Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem burka elektrycznego z regulacją wysokości blatu do pracy zdalnej. Polecacie sklep Elzap oferujący meble biurowe?
- zabezpieczenie przesyłki Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Szukasz wygodnego punktu kurierskiego w Jeleniej Górze? Pakersi to świetne rozwiązanie możliwość wyboru spośród wielu przewoźników, szybkie nadania i atrakcyjne...
- Skuteczne dbanie o cerę Liczba postów: 194 Grupa: Trudne tema... Codzienna pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry, ale czasem domowe kosmetyki nie wystarczają, by skutecznie ją odżywić i wzmocnić. Profesjonalne zabiegi w Gabin...
- Szafy na kartoteki Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakiego producenta szafy na kartoteki polecacie? Szukam solidnych i wytrzymałych mebli metalowych do przestrzeni biurowych.
- Automatyzacja marketingu Liczba postów: 12 Grupa: Trudne tema... Marketing w internecie jest oczywiście ważny i zazwyczaj stanowi podstawę marketingu firmy, ale moim zdaniem nie można zatrzymywać się na takiej formie reklamy....