Ubezpieczenie budowy domu: czy warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie budowy domu: czy warto się na nie zdecydować?

Kiedy zdecydujemy się na budowę domu, stajemy przed szeregiem ważnych decyzji, które zaważą na ostatecznych kosztach przedsięwzięcia. Jedną z takich decyzji jest ta dotycząca ubezpieczenia nieruchomości w budowie. Zanim ją podejmiemy, warto dowiedzieć się więcej o korzyściach i kosztach związanych z takim ubezpieczeniem.

 

 

Własny dom z ogrodem to marzenie wielu z nas, jednak jego realizacja do łatwych nie należy. Kiedy już zgromadzimy wystarczająco dużo środków, nadchodzi etap ich zagospodarowania. To od naszych decyzji zależeć będzie, czy spełnienie marzenia o własnej posesji przebiegnie bez niepotrzebnych problemów, a co za tym idzie, bez dodatkowych kosztów. Jeśli chodzi koszty ubezpieczenia możemy obliczyć je wcześniej, dzięki specjalnym kalkulatorom. Zanim jednak przejdziemy do formalności, musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy w ogóle warto ubezpieczać budowę?

 

Na szali stawiamy często nawet kilkaset tysięcy złotych stanowiących wartość naszego domu, które możemy utracić choćby w sytuacji katastrofy budowlanej. Możemy wytoczyć sprawę wykonawcy i dochodzić rekompensaty szkód na drodze sądowej, jednak nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że wygramy proces. Bardzo trudno będzie nam również odzyskać utracone pieniądze, jeśli firma wykonawcza ogłosi upadłość.  

 

Czytaj również: Przezorny zawsze ubezpieczony

 

 

 

 

Czytaj również: Ubezpieczenia nieruchomości

 

 

 Co obejmuje ubezpieczenie budowy?

 

Na rynku znajdziemy wiele ofert ubezpieczenia domu w budowie. Podczas ich porównywania niezbędne będzie odniesienie się do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdyż to właśnie ten dokument określa zakres, w jakim ubezpieczenie będzie chroniło powstającą nieruchomość. Polisy obejmują szkody powstałe w wyniku zdarzeń takich jak: pożar, działanie sił natury (np. grad, powódź, huragan), katastrofa budowlana czy kradzież mienia znajdującego się na placu budowy (materiałów budowlanych, sprzętu, instalacji itp.). O ile ubezpieczenie obejmuje nieruchomość powstającą na placu budowy, a potencjalnie także znajdujące się tam materiały, to nie obejmuje ono samego gruntu.

 

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

 

Jak w przypadku każdej polisy, tak i w tej dotyczącej ubezpieczenia budowy domu, ubezpieczyciel wskazuje sytuacje, w których jego odpowiedzialność zostaje wyłączona. Przede wszystkim ubezpieczyciele nie odpowiadają za szkody związane z obiektami powstającymi bezprawnie, czyli bez odpowiednich zezwoleń, projektu bądź niezgodnie z projektem. Ubezpieczenia zwykle nie obejmują również strat powstałych w skutek błędów konstrukcyjnych poczynionych przez wykonawców, a także tych, które swoje źródło mają w nieodpowiednim zabezpieczeniu mienia przed działaniem czynników atmosferycznych, czego przykładem może być zalanie nieruchomości w skutek nie zamknięcia okien.

 

 Zakres oraz suma ubezpieczenia

 

Ubezpieczający powinien ustalić ostateczny zakres ubezpieczenia wedle własnych potrzeb, rozszerzając polisę za dodatkową opłatą lub pozostając przy podstawowej ofercie danego ubezpieczyciela. Ubezpieczający określa także sumę ubezpieczenia, która powinna stanowić wartość odtworzeniową nieruchomości prognozowaną na ostatni dzień ważności zawartej umowy, jak również szacowaną na dzień podpisania umowy wartość materiałów budowlanych służących do realizacji inwestycji. 

 

Ubezpieczenie budowy domu to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i nie lubią ponosić niespodziewanych kosztów. Warto się na nie zdecydować, zwłaszcza jeżeli w budowę domu zainwestowaliśmy oszczędności życia i nie możemy sobie pozwolić na nadwyrężanie wstępnie sporządzonego budżetu.

Źródło: Lemon Sky JWT / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >