W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

Rząd konsekwentnie realizuje program edukacyjno-technologiczny „Laboratoria Przyszłości”. Na nowoczesny sprzęt przeznaczony dla polskich szkół wydano już ponad 1,2 mld złotych. Kolejnym etapem programu jest otwarcie warszawskiego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

 

„Laboratoria Przyszłości” wraz z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to projekt realizowany w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami z innych resortów oraz agencji i fundacji.

 

W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

 

„Wszystko to, co w nowych technologiach, ale także w kulturze, ma być tutaj łączone. Chcemy synergicznie wykorzystywać potencjały poszczególnych sektorów kultury i edukacji” – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji CRPK.

 

Według niego to przykład działalności państwa polegającej na wspieraniu pomysłów kreatywnych, czyli coś, co jest w tej chwili szalenie oczekiwane.

 

„Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, że cieszę się bardzo, iż powstało miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji” – dodał szef resortu kultury.

 

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt za ponad miliard złotych. Jak podkreślili inicjatorzy projektu „obiekt premium, czyli nowa warszawska Hala Laboratoria Przyszłości CRPK” daje możliwość rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, kadry pedagogicznej i akademickiej.

 

W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

 

Czytaj również: Węże asenizacyjne – gdzie się sprawdzą?

 

Wicepremier Gliński przypomniał, że CRPK jest „instytucją kultury, która została powołana osiem miesięcy temu” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, pełnomocnikiem ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.

 

„Dziś realizuje szereg nowatorskich projektów z obszaru przemysłów kreatywnych” – dodał Gliński.

 

Z kolei szef MEiN, Przemysław Czarnek podkreślił, że rząd konsekwentnie realizuje projekt unowocześnienia polskich szkół.

 

„Dzięki niemu szkoła przyszłości jest już dziś. W każdej szkole podstawowej w Polsce, i tej najmniejszej w najmniejszej wiosce i tej największej w największym mieście, jest już Laboratorium Przyszłości, tzn. nowoczesna pracownia techniczna, informatyczna z najnowocześniejszym sprzętem. Takich laboratoriów nie ma w wielu krajach Europy Zachodniej” - oświadczył minister Czarnek.

 

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych jest wyjątkowym obiektem.

 

„Wpisujemy to miejsce na mapę punktów edukacyjnych, z których można korzystać w ramach innego, bardzo dużego projektu prowadzonego przez MEiN, programu >>Poznaj Polskę<< - przekazał szef resortu edukacji. 

 

Jak wskazała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, „ostatnie lata to miliardowe inwestycje nie tylko w nowoczesną edukację, ale także w kulturę”.

 

„Inwestujemy w kultywowanie naszego dziedzictwa narodowego, które zostało zrealizowane pod egidą wicepremiera Piotra Glińskiego” – powiedziała pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.

 

Według niej Centrum to najtrwalszy z pomników, jaki możemy postawić zarówno nowoczesnym technologiom, nowoczesności, przyszłości, ale także tradycji i kulturze. 

 

Na edukacyjny charakter – zwłaszcza w wychowaniu patriotycznym programu „Laboratoria Przyszłości” oraz Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych – zwrócił uwagę Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Oferta edukacyjna, którą proponuje jest bardzo oczekiwana, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Na przykład szkoły rolnicze, których jest w naszym kraju ok. 60, dzięki nowoczesnym technologiom mogą tam podnosić swój poziom. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wychowanie patriotyczne” – powiedział min. Giżyński. 

 

W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

 

Czytaj również: Od października w Warszawie nie będzie można palić węglem - jeszcze można skorzystać z miejskiego dofinansowanie na wymianę kopciucha

 

Warszawska hala CRPK zaprasza chętnych, którzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnorakich warsztatach, np. związanych z zaawansowanym drukiem 3D, fotografią, wideo, podcastami, a także zajęciami ze zróżnicowanych form kreatywnej ekspresji – od teatru po warsztaty wokalne.

 

„Obecnie w Hali jest 10 stref. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy pierwsze warsztaty, audiowizualne, tak, by w następnych rozpocząć kolejne projekty związane z podcastami, z amatorskim teatrem oraz wykorzystaniem druku 3D” – zapowiedział Mikołaj Turowski, dyrektor CRPK.

 

W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

2023-03-15
Źródło: PAP MediaRoom / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Regał magazynowy Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witam. Planuję zakup regał metalowy magazynowy. Doradzi ktoś czym się kierować przy takim zakupie?
  • Tłumaczenie dokumentacji technicznej Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam tłumacza, który zrealizuje tłumaczenie dokumentacji technicznej z j. angielskiego na j. polski. Jakiego polecacie?
  • Akryle Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Polecicie mi jakiś sklep, który oferuje dobrej jakości akryle?
  • Studia - ważny wybór Liczba postów: 38 Grupa: Trudne tema... Jestem tego samego zdania - warto zadbać o swoje wykształcenie, a studia podyplomowe otwierają wiele możliwości. Obecnie trwają zapisy do https://www.podyplomow...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 884 Grupa: Trudne tema... Poznałem wspaniałą kobietę i straciłem ją przez narastające konflikty między nami. Starałem się zrozumieć co zrobiliśmy nie tak i znaleźć sposób na to jak rozko...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18814 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >