Węże asenizacyjne – gdzie się sprawdzą?

Węże asenizacyjne – gdzie się sprawdzą?

Węże asenizacyjne, inaczej węże przemysłowe, są wykorzystywane w różnych funkcjach i w różnych dziedzinach. Swoją popularność zawdzięczają wytrzymałości i szerokiej gamie rodzajów. Dzięki temu wąż asenizacyjny jest urządzeniem prostym w użyciu, ekonomicznym i sprawdzającym się w wielu warunkach.

Przemysłowe węże są wykonane z różnego rodzaju materiałów (np. z twardego PVC), które mają różną grubość ścianki i charakteryzuje je różna średnica wewnętrzna. Dlatego też, by wybrać odpowiedni wąż asenizacyjny, trzeba wziąć pod uwagę parę istotnych parametrów. Tylko wtedy odpowiednio dobrane węże ssawne i węże ssąco-tłoczne spełnią należycie swoje funkcje. Czym dokładnie jest wąż asenizacyjny? W jaki sposób można go wykorzystać? I od czego uzależnić swój wybór? O tym w dalszej części tekstu.

 

Węże asenizacyjne – czym są

Węże asenizacyjne to inaczej węże przemysłowe, które służą do transportu różnego rodzaju substancji. Mogą transportować substancje płynne, półpłynne, a nawet sypkie. Istotą transportu przy użyciu węży asenizacyjnych jest to, by odbywał się on w sposób ciągły i niczym niezakłócony. I właśnie ta cecha sprawiła, że węże asenizacyjne są wykorzystywane m.in. do tłoczenia i ssania w rożnych dziedzinach przemysły, gospodarki czy rolnictwa. Więcej o tym już za chwilę.

 

Czytaj również: Laserowe cięcie blach: kiedy się opłaca?

 

Węże asenizacyjne – gdzie się sprawdzą?pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Węże tłoczne – gdzie się wykorzystuje

Węże tłoczne, odciągowo-ssawne są np. wykorzystywane w budownictwie do odciągania szlamu i wody (węże do wody) np. przy osuszaniu terenu. Na budowie mogą być też przydatne węże odciągowe do materiałów sypkich czy też węże odciągowe ssawne do trocin i wiórów. Na budowie sprawdzą się też węże do wody zbrojone – są one wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem w stosunku do standardowych wodociągów. Zwłaszcza tam, gdzie pompa wodna jest często przemieszczana. Odporna na działanie związków organicznych i nieorganicznych grupa węży przemysłowych jest wykorzystywana przy transporcie różnych chemikaliów, np. farb. Z kolei węże odporne na ścieranie są wykorzystywane do śrutowania i piaskownia. Bardzo popularne węże asenizacyjne to węże do wody ogrodowe stosowane po prostu do nawadniania gruntu. Węże przemysłowe podłączone do wozów asenizacyjnych są wykorzystywane do oczyszczania szamba. Często też są wykorzystywane do dozowania kiszonki czy gnojownicy. Specjalne węże do granulatu wykorzystuje się też do podawania zwierzętom gospodarczym pasz. Jeśli chodzi o przemysł, to węże asenizacyjne są na przykład używane do chłodziwa we wtryskarkach. 

 

Węże asenizacyjne – rodzaje – jak wybrać

Jak wyżej wspomniano, węże asenizacyjne to różne rodzaje. Dlatego też należy ściśle dostosować je do materiału, z którym będą miały do czynienia. Dlatego ważne jest, czy wąż będzie działać optymalnie w niskich temperaturach – ważny jest więc parametr określany jako: temperatura pracy – (i jest odporny na inne warunki atmosferyczne). Poza tym to, w jakim stopniu jest elastyczny (czy jest zbudowany ze sztywnego PVC czy z bardziej elastycznego materiału) i czy jest odporny na ścieranie wewnętrzne oraz działanie substancji żrących. Istotne jest również to, czy wąż jest odporny na podciśnienie. 

 

Czytaj również: Naprawiamy typowe usterki elewacji po zimie

Węże asenizacyjne to bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – to nie tylko węże do wody. By należycie spełniały swoje funkcje, należy się w nie zaopatrzyć w miejscu oferującym produkty wysokiej jakości i służącym fachową poradą. Warto zainteresować się także pozostałą ofertą, taką jak złącze camlock niezwykle przydatne przy łączeniu ze sobą dwóch węży lub z instalacją rur, przy czym cały proces nie wymaga użycia narzędzi.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18531 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >