Budowa domu - porady – lista artykułów

Błędy na budowie - jak uniknąć odchyleń od normy podczas odbioru budynku?

Poprawność wykonania robót murarskich to często punkt zapalny na linii inwestor - wykonawca. Poważne uchybienia mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowania obiektu, mniejsze nie pozostają bez znaczenia w kontekście prowadzenia późniejszych prac wykończeniowych i ostatecznej estetyki wnętrz czy elewacji. Robert Janiak – Product Manager firmy H+H wyjaśnia, które z sytuacji mogących budzić niepokój mieszczą się w normie, a które stanowią realne zagrożenie.

Kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego

Firma budowlana z kompleksowymi usługami realizuje wszystkie niezbędne etapy budowy domu. Ważne jest przy tym przestrzeganie harmonogramu budowy domu oraz zachowanie ustalonej kolejności prac budowlanych. Dzięki czemu oszacować można jak długo trwać będzie budowa domu oraz kiedy prace zostaną zakończone.

Jak walczyć z syndromem chorego budynku?

Nawet 30 % nowych budynków na całym świecie, może przyczyniać się do problemów zdrowotnych u swoich mieszkańców. Powodem tego może być złe oświetlenie, niewłaściwa wentylacja, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura a także, nieodpowiednie materiały wykorzystane do budowy.

Budowa domu w Gdańsku - od czego zacząć?

Budowa domu niezależnie od tego, w jakim regionie kraju mieszkamy, jest obecnie związana z bardzo dużymi kosztami. Galopująca inflacja bardzo mocno dotknęła podstawowych surowców wykorzystywanych w budownictwie takich jak stal czy drewno i to właśnie dlatego ostateczny koszt budowy zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Ważne więc, by zabezpieczyć się odpowiednią umową z firmą budowlaną, by zapewnić sobie stałą cenę robót na każdym etapie inwestycji.

Kontrola nadzoru budowlanego - czy jest czego się obawiać?

Kontrola nadzoru budowlanego może zostać przeprowadzona na każdym etapie budowy. Niekiedy jest ona konieczna z uwagi na obowiązujące przepisy. W większości przypadków odbywa się ona po powzięciu przez organ nadzoru budowlanego informacji o nieprawidłowościach na budowie. Niestety, nierzadko takie informacje organy otrzymują na skutek donosu. Wówczas mają obowiązek przeprowadzić kontrolę. Jak to się odbywa?

Jak bardzo wzrosły koszty budowy domu w 2022 r. w stosunku do poprzednich lat?

Jednym z kluczowych elementów planowania inwestycji jest określenie budżetu. Obecnie zadanie to jest dodatkowo utrudnione przez niestabilną sytuację na rynku materiałów budowlanych. Według danych z ostatniego Raportu o budowie domów Oferteo.pl, zbilansowanie budżetu sprawiło trudność co piątemu inwestorowi.

Jak podczas budowy wybierać stolarkę zewnętrzną, by służyła przez lata?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, a przede wszystkim spora inwestycja. To naturalne, że staramy się w tym czasie optymalizować, a nawet ciąć koszty, bo zawsze „po drodze” zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i wydatki. Są jednak elementy domu, na których nie warto oszczędzać. Przeciwnie – lepiej zainwestować w rozwiązania, które sprawdzą się na każdym etapie życia. Przecież dom budujemy na lata. I przez ten czas musi nam służyć stolarka zewnętrzna: okna, drzwi wejściowe i brama garażowa.

Czy każdy mały dom jest tani w utrzymaniu?

Niewielki i tani w utrzymaniu dom to marzenie wielu inwestorów. Niestety błędy popełniane na etapie wyboru planu architektonicznego i w trakcie budowy mogą sprawić, że bieżąca eksploatacja mocno nadwyręży budżet właścicieli. Wystarczy jednak zakupić odpowiedni projekt domu oraz wznieść go z użyciem właściwych materiałów, aby był on znacznie tańszy podczas użytkowania. Czym są spowodowane wysokie rachunki w małym budynku oraz jakie działania powinniśmy podjąć, aby w skuteczny sposób ograniczyć ich wysokość?

Jak znaleźć generalnego wykonawcę?

Do zadań generalnego wykonawcy należy kompleksowa realizacja prac budowlanych oraz montażowych. Inwestor jest zleceniodawcą, który nawiązuje współpracę z generalnym wykonawcą budowlanym. Generalny wykonawca odpowiedzialny będzie za każdy etap prac budowlanych, czyli przygotowanie projektu, produkcja wszelkich stalowych konstrukcji, montaż elementów, elewacji i pokrycia dachów, a także prace wykończeniowe. Przygotuje także kosztorys wraz z optymalizacją kosztów. Jak widać generalny wykonawca odpowiedzialny jest za wiele rzeczy, które mają bardzo duży wpływ na jakość oraz całkowity koszt zaplanowanych inwestycji. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego podmiotu.

Dlaczego podczas kompleksowej wymiany stolarki okienno-drzwiowej warto wybrać jednego producenta?

W obecnych czasach dla wielu osób dom stał się centrum wszechświata – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. We własnym M spędzamy już nie tylko wieczory, noce i poranki… Dziś standardem jest bowiem posiadanie prywatnego biura. Dlatego jeszcze większą uwagę przykładamy do komfortu, jaki powinno nam zapewniać życiowe lokum. Jednocześnie, przebywając w mieszkaniu niemal 24h/dobę, dostrzegamy również wzrost kosztów jego utrzymania. Pojawia się zatem potrzeba modernizacji budynku pod kątem energooszczędności.


Stron: 58 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17892 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 291

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >