Instalacje elektryczne i gazowe – lista artykułów

Dlaczego warto poznać pojęcie elastyczności systemu elektroenergetycznego

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i usług. Umożliwiają one zmienne kierunki przepływu energii elektrycznej, wspierają wzrost udziału i znaczenia źródeł odnawialnych, podnoszą efektywność i zapewniają stabilność dostaw. Jedną z takich usług jest elastyczność sieci. O niej i jej roli opowiada Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator.

Dom i sprzęt elektroniczny bezpieczne podczas burzy

Sezon burzowy w Polsce osiąga najwyższe natężenie od czerwca do sierpnia. W ubiegłym roku tylko w lipcu IMGW zanotował ponad 124 tys. wyładowań doziemnych. Na samej stacji pomiarowej w Krakowie Balicach w lipcu 2022 r. zaobserwowano 25 burz. Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i domu. Piorunochron nie wystarczy, żeby ochronić instalację i sprzęty – przepięcia mogą wystąpić nawet jeśli piorun trafi obok domu.

Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych

W instalacjach gazowych z rur miedzianych coraz częściej stosuje się połączenia zaprasowywane. Zalety tej technologii są widoczne zwłaszcza w przypadku modernizacji i przebudowy instalacji w eksploatowanych już budynkach. System Profipress G pozwala skrócić czas montażu nawet o połowę, eliminując jednocześnie ryzyko zaprószenia ognia lub uszkodzenia ścian.

Do czego służy reduktor gazowy?

Instalacja gazowa - nawet ta najprostsza - to zestaw wielu współpracujących ze sobą elementów. Jednym z niezbędnych urządzeń jest reduktor gazu. Jego rolą jest obniżenie ciśnienia gazu z sieci lub zgromadzonego w butli, do ciśnienia roboczego odpowiedniego dla zasilanego nim odbiornika. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

Jak działa i w jakim celu sprawdzi się inteligentne gniazdo?

Gniazda elektryczne bez wątpienia należą do grupy podstawowego wyposażenia każdego budynku mieszkalnego oraz przemysłowego. Ich obecność nie robi już rzecz jasna na nikim większego wrażenia. To elementy codziennego użytku, bez których nie udałoby się nam podłączyć do zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych i sprzętów domowych.

Na czym polega wymiana instalacji elektrycznej?

Sprawnie działająca, bezpieczna i bezawaryjna instalacja elektryczna jest niezwykle ważnym elementem każdego lokalu mieszkalnego. Niestety, w wielu starszych budynkach - zarówno jedno, jak i wielorodzinnych instalacja elektryczna, mimo pozornego działania może wymagać wymiany. Bardzo często słyszymy bowiem o sytuacjach, w których doszło do zwarcia i zapalenia się przestarzałych instalacji. Innym częstym problemem jest również ich niewydolność i przerwy w dostawie prądu. Aby do tego nie dopuścić należy zdecydować się na wymianę instalacji elektrycznej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak wygląda ten proces oraz z czym się wiąże.

Wiązki kablowe w budownictwie – zastosowanie

Funkcjonowanie wszystkich urządzeń elektrycznych zależy w głównej mierze od wiązek kablowych. To one pozwalają na niezawodne i efektywne wydzielanie energii elektrycznej.

Kogo dotyczy obowiązek wykonania przeglądu instalacji elektrycznej

W Polsce jest prawie 7 mln budynków mieszkalnych. W każdym z nich mogą się zdarzyć usterki instalacji elektrycznej, które niosą dla mieszkańców ryzyko porażenia prądem, uszkodzenia sprzętu, a w skrajnych sytuacjach nawet pożaru. Jeśli do wypadku dojdzie w budynku, który nie przeszedł okresowego przeglądu instalacji, właściciela mogą czekać konsekwencje prawne lub finansowe. Wielu usterkom zapobiec może podstawowa diagnoza.

7 najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

Sposób wykonania domowej instalacji elektrycznej ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników i sprzętów. Błędy przy wykonywaniu instalacji nie tylko obniżają komfort korzystania z urządzeń elektrycznych, lecz również zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców. Sprawdź, jakich błędów unikać, wykonując domową instalację elektryczną.

Przewody elektryczne: podstawy instalacji

Poprawne okablowanie domu lub mieszkania to podstawa wygodnego (i bezpiecznego!) użytkowania. Aby doprowadzić elektryczność i nie popełnić błędów, trzeba mieć i fachową wiedzę, i doświadczenie. W tym artykule dowiesz się kilku rzeczy, z którymi musi mierzyć się profesjonalista, aby podłączyć przewody elektryczne i się przy tym nie pogubić. Gotowy?


Stron: 17 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 471

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >