Zadatek nie powinien osłabiać umowy

Zadatek nie powinien osłabiać umowy

Jeśli kontrahent nie wywiązał się z umowy, a szkoda tym wyrządzona jest wyższa niż podwójna wysokość zadatku, można żądać pełnego odszkodowania

Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2009 r. (sygn. III CZP 39/09). Jest ona odpowiedzią na pytanie prawne sformułowane na tle konkretnej sprawy, ale będzie miała zapewne znacznie szersze znaczenie dla praktyki.

Deweloper się nie wywiązał

Początek sprawie dała umowa zawarta przez Tomasza R. z deweloperem TMB SA. Firma zobowiązała się w niej do wybudowania, a następnie przeniesienia na jego rzecz własności domu jednorodzinnego. Dla zabezpieczenia należytego wykonania umowy Tomasz R. wręczył deweloperowi zadatek. Z tej umowy przedsiębiorstwo się nie wywiązało i zwróciło zadatek w podwójnej wysokości.

Tymczasem ceny mieszkań i domów wzrosły. Zwrot zadatku w podwójnej wysokości nie rekompensował różnicy w cenie umówionej i tej, którą musiał zapłacić Tomasz R. za taki sam dom. W związku z tym wystąpił o odszkodowanie, które łącznie z zadatkiem wyrównywałoby całą tę szkodę.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 73

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >