Zakupy online z głową

Zakupy online z głową

Hipsterski plakat na ścianę, czeski kryształ do kredensu i roleta rzymska na okno w stylu country romance. Nasze wnętrze ― stworzone z wyobraźnią, kupione w Internecie. Ale jak kupować, żeby nie żałować? Prezentujemy krótki poradnik. Czytaj dalej

Jeszcze parę lat temu trudno było sobie wyobrazić, że kupno szkła on-line może zakończyć się powodzeniem. Dzisiaj internetowi sprzedawcy gwarantują nam 100% satysfakcji z zakupów. Nie boimy się więc zamawiać przedmiotów, które w transporcie mogą ucierpieć, podrzeć się, pognieść lub potłuc. Równie chętnie nabywamy w Internecie płytki ceramiczne, porcelanę, kryształy, obrazy, szklane pojemniki co zasłony, narzuty, pościel, dywany. Nie mamy też oporów przed powierzeniem e-sklepom znacznej sumy pieniędzy. Komplet mebli za 4 tys. zł sprzedaje się tak samo dobrze, jak wiklinowe kosze za 20 zł. Czy to my jesteśmy aż tak odważni, czy współczesne sklepy internetowe tak bezpieczne, świetnie wyposażone i godne zaufania?

 

 

 

 Najlepsze e-sklepy wnętrzarskie

Już ponad 80% internautów, według badań firmy Gemius, korzysta z serwisów e-commerce. A mają z czego korzystać, bo na polskim rynku działa blisko 20 tysięcy sklepów internetowych. Rośnie liczba użytkowników Internetu i osób, które przekonują się do zakupów elektronicznych. Po dokonanych zakupach chętnie wystawiają sprzedawcom oceny.

 

Najnowszy Ranking Sklepów Internetowych opublikowany przez niezależny serwis Opineo.pl pokazuje, że liderami opinii w kategorii Dom i wnętrze są: Dekoria.pl, Porcelana24.pl i GaleriaPlakatu.com. To e-sklepy, które zgromadziły najwyższe oceny konsumenckie za szybkość realizacji zamówienia, poziom obsługi klienta i jakość zapakowania przesyłki. W grupie wyróżnionych znalazły się też: Kamkryst.pl, Superlazienka.pl, e-budujemy.pl, PomocnicyKuchenni.pl, Sklep.Dajar.pl, Arte.pl, Lazienkaplus.pl, Kratkisciekowe.pl, Askot.krakow.pl, SklepDlaCiebie.pl, Folnet.pl, SuperWnetrze.pl.

Czytaj również: Mieszkania dla Młodych

― Klienci sklepów internetowych z akcesoriami do domu i wnętrza oceniają przede wszystkim asortyment, doradztwo i sposób pakowania przedmiotów ― wymienia Paweł Kucharzak, prezes zarządu Opineo.pl. ― I tak: osoby poszukujące w sieci zasłon chwalą e-sklepy za niezbędne informacje na temat charakterystyki i wymiarów oraz nagradzają plusem fachowe doradztwo na przykład w kwestii montażu. Kupujący tkaniny doceniają z kolei fakt, że e-sprzedawca oferuje bezpłatne próbki materiałów. Jeśli klienci narzekają, to najczęściej na to, że przesyłka jest spóźniona, towar odbiega wyglądem od tego, który został zamówiony lub e-sklep anulował zamówienie z powodu wyczerpania zapasów ― dodaje.

 

Do poważnych błędów e-sprzedawców zaliczyć należy również: brak kontaktu ze strony e-sklepu, sprzedaż towarów―podróbek, a także nieuznawanie reklamacji, nawet wtedy, gdy przedmiot jest na gwarancji. Pojawiają się też skargi na to, że e-sklep realizuje tylko część zamówienia, podnosi cenę przedmiotu i nie oddaje pieniędzy za zwrócony towar.

 

 

 Uwaga, oszust!

Bywa, że sklep internetowy inkasuje pieniądze od kupujących, po czym nie odpowiada na maile i telefony. Zamówionych przedmiotów nikt nie widział na oczy, a pieniądze zapadły się pod ziemię. W takich sytuacjach sprawa najczęściej trafia na policję. Ekspert Opineo.pl radzi:

 

― Zanim zrobimy zakupy u wirtualnego sprzedawcy, sprawdźmy, czy na stronie internetowej e-sklepu znajdują się kompletne dane teleadresowe i rejestrowe. Poszukajmy daty założenia sklepu i nazwisko właściciela. Sprawdźmy, czy sklep posiada jakiekolwiek certyfikaty zaświadczające o jego uczciwości lub rzetelności. Przetestujmy numer telefonu i maila, zadając pytanie na temat interesującego produktu. Jeśli sprzedawca nie odpowiada, przypuszczalnie po złożeniu zamówienia też napotkamy na brak kontaktu z jego strony ― przestrzega Paweł Kucharzak.

Czytaj również: Zawarcie umowy partnerskiej

Aby uniknąć nieprzyjemności, warto wcześniej przeczytać komentarze na temat danego sklepu. Jeśli np. bardzo dobrze oceniany sklep ma kilka złych opinii od kupujących, to zazwyczaj są to słabe punkty, które powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na zakupy w tym sklepie. Ale jeśli dany e-sprzedawca zbiera wyłącznie negatywne komentarze, to może to być znak, że jest nierzetelny lub że jest internetowym oszustem.

 

Sekretne życie przedmiotów

Warto też poznać bliżej przedmioty, które chcemy kupić, dzięki czemu unikniemy przykrych rozczarowań. Przykładowo, kupując pościel, zasłony lub narzuty, sprawdźmy, czy można je prać w pralce, czy jednak trzeba będzie inwestować w czyszczenie chemiczne. Wybierając serwisy, naczynia, komplety obiadowe, przeczytajmy wcześniej, z jakiego tworzywa zostały wykonane, czy naczynia można używać w mikrofalówce oraz myć w zmywarce, a także co wchodzi w skład zestawu. Często konsumenci po dokonaniu zakupów dają sprzedawcy minus za brak sosjerki w zestawie, zbyt płytki talerz do zupy czy złoty pasek, który szybko blaknie.

 

Może się też zdarzyć, że kupimy towar inny, niż zamierzaliśmy. Mamy wówczas prawo odstąpić od umowy i zwrócić rzecz kupioną on-line, o ile będzie ona działająca, w niezmienionej formie.

 

Czasem zamówiona przesyłka okazuje się źle zabezpieczona, a po rozpakowaniu uszkodzona. Jeśli niepokoi nas wygląd zamówionej rzeczy ― reklamujmy ją u sprzedawcy. Warto wówczas wypełnić i podpisać protokół szkody w obecności kuriera. Mamy prawo do reklamacji, kiedy rzecz jest na gwarancji. Niestety nie każdy sprzedawca to respektuje. Jeśli usilnie broni się on przed uznaniem reklamacji, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Powiatowego Rzecznika Konsumentów czy Inspekcji Handlowej lub skierować sprawę na drogę sądową. Warto też rozważyć przesłanie uszkodzonego przedmiotu bezpośrednio do serwisu producenta. Często pozwala to zaoszczędzić czas, ponieważ w większości przypadków e-sklep jedynie pośredniczy w naprawie gwarancyjnej, wysyłając towar do serwisu producenta

 

 

 Tacy jesteśmy

Już badania przeprowadzone przed trzema laty przez naukowców Binghamton University w USA dowiodły, że dla konsumentów dokonujących zakupów on–line opinia innych klientów ma kluczowy wpływ, kiedy w grę wchodzą decyzje zakupowe. Są skłonni zrezygnować z zakupów po przeczytaniu negatywnych opinii o e-sklepie, ponieważ potencjalne straty, jakie mogą się z tym wiązać, są dla nich ważniejsze niż potencjalne zyski. Z drugiej strony pozytywne rekomendacje budują wiarygodność e-sklepu w świadomości kupujących.

 

Także my, Polacy, jesteśmy dość skrupulatni w wyborze najlepszej oferty i zawsze lubimy być dobrze poinformowani. W serwisach gromadzących opinie od konsumentów szukamy wiarygodnych recenzji, które pomagają podejmować słuszne decyzje zakupowe. Prawdopodobnie dlatego polski klient ma jedno z najwyższych IQ zakupowych w Europie.

2014-04-15
Źródło: www.opineo.pl / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Prezent dla taty Liczba postów: 76 Grupa: Trudne tema... Mojemu tacie marzy się nowy sprzęt audio, nawet zaczęliśmy się rozglądać za sprzętem u nich https://www.premiumsound.pl. Dobry zestaw grający w domu to podstawa...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1575 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad skorzystaniem z zabiegów wyszczuplających https://mezocosmetic.pl/oferta/zabiegi-w yszczuplajace-modelowanie-sylwetki-opole / i chciałbym pozn...
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 179 Grupa: Trudne tema... Myślę że ukochanej możesz podarować coś extra i idealnie sprawdzi się kosz prezentowy z tej oferty https://smaczajama.pl/pl/c/-Coraz-blizej -Swieta/565 Mają kosz...
  • Gry komputerowe Liczba postów: 79 Grupa: Trudne tema... Oprócz gier bardzo lubię wraz z moim mężem oglądać filmy i seriale. Hobbystycznie lubię również czytać o życiu gwiazd i aktorów - https://gwe24.pl/pl/636_materi...
  • Ciąża a badania Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Podczas ciąży ważne jest, aby mieć łatwy dostęp do wiarygodnych informacji oraz wsparcia. Ostatnio dowiedziałam się o aplikacji Asystent Ciąży, która wydaje się...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18936 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 262

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >