Zasady bezpiecznego ubezpieczania mieszkań

Zasady bezpiecznego ubezpieczania mieszkań

Kiedy posiadamy własne mieszkanie lub dom, należy zastanowić się nad ubezpieczeniem. Jednak niewiedza w tym temacie, sprawia że nie wiemy w którym kierunku się udać. Jakie zatem ubezpieczenie będzie najlepsze? Jaką kwotę przeznaczyć na nie? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zagadnień. Czytaj dalej

 

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie/dom

Zdaje się, że dzisiejsze czasy wręcz wymagają od nas, abyśmy byli przygotowani na każde zdarzenie losowe. Nie jest inaczej jeśli chodzi o nasze mieszkania lub domy. Potrzebujemy zapewnienia sobie i swoim bliskim, bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem do tego jest właśnie ubezpieczenie nieruchomości. Najlepiej jest wybrać takie ubezpieczenie, które w razie pożaru, przepięć, bądź szkód wyrządzonych przez warunki atmosferyczne, (np. powódź, tornado, uderzenie pioruna) zapewni nam taką rekompensatę, która pokryje koszt naprawy, całkowitej odbudowy domu, lub zakup nowego mieszkania.

 

Czytaj również: Przy zakupie mieszkania ubezpieczenie gratis

 

Ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenie majątku głównie dotyczy przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu (sprzęt AGD&RTV, biżuteria, meble, antyki, drogocenne dekoracje wnętrz). Mankamentem tego ubezpieczenia dla większości osób jest to, iż wartość ubezpieczeczenia zawsze będzie niższa od realnej wartości przedmiotu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że agencje ubezpieczeniowe uwzględniają ich zużycie.

 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Inaczej ujmując jest to ubezpieczenie OC skierowane do osób fizycznych. Chodzi tu głównie o zabezpieczenie się przed wyrządzeniem szkód osobom trzecim do których często dochodzi w życiu codziennym. Przykładem może być sytuacja w której dochodzi do zalania mieszkania sąsiada poprzez awarię sprzętu AGD. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie właścicielowi zalanego mieszkania, jak i również przysłowiowemu "winowajcy".

 

Czytaj również: Ubezpieczenia kosztują tyle co dodatkowy pokój

 

Co to są poziomy ochrony?

To właśnie od nich zależy jak wysokie zostanie wypłacone nam odszkodowanie. Wyróżnia się trzy typy takich wartości:

 

- wartość rynkowa –  Jest to cena najbardziej prawdopodobna do uzyskania za nieruchomość na rynku. Należy pamiętać że wartość ta ustalana jest na dzień od zawarcia umowy, ponieważ ceny nieruchomości na dzisiejszym rynku ulegają zmianie w ekspresowym tempie.

 

- wartość odtworzeniowa – jest podstawą do ustalania sumy ubezpieczeniowej domu jednorodzinnego, budynków gospodarczych, małej architektury. Jest odpowiednia do kosztów które zostały poniesione podczas odbudowy mienia do stanu sprzed zdarzenia losowego. Wartość pokrywa koszt remontu, naprawy, odbudowy budynku, z uwzględnieniem dotychczasowych wymiarów konstrukcji oraz materiałów.

 

- wartość rzeczywista - jest podstawą do ustalenia sumy ubezpieczeniowej takiego samego rodzaju mienia, jak w przypadku wartości odtworzeniowej. Inaczej mówiąc jest to wartość odtworzeniowa, która została pomniejszona o faktyczne zużycie ubezpieczonego mienia.

 

Czytaj również: Kto ubezpieczy mieszkanie?

 

Od jakich zdarzeń losowych możemy ubezpieczyć nasze mieszkanie/dom

Zdarzenia losowe od jakich możemy się ubezpieczyć:

1.    Warunki atmosferyczne ( huragan, uderzenie pioruna, grad, powódź, trzęsienia ziemi, napory śniegu,)
2.    Wandalizm ( dewastacja, włamanie)
3.    Wybuchy
4.    Upadek statku powietrznego
5.    Zalania
6.    Huk ponaddźwiękowy
7.    Zniszczenia w wyniku akcji ratowniczej
8.    Uderzenia pojazdu
9.    Przepięcia
10.  Dymu i sadzy
11.  Spływu wód po zboczach

 

Nie jest jednak powiedziane, że jeden ubezpieczyciel będzie oferował ubezpieczenia na wszystkie wyżej wymienione zdarzenia losowe. Dlatego, też ważne jest abyśmy zapoznali się z ogólnymi warunkami zakładu ubezpieczeń. Najlepszym rozwiązaniem skorzystać z Polisy All Risk.

 

Co to jest polisa All Risk?

Jest to jedno z najnowszych rozwiązań. Ochroną ubezpieczeniową podjęte są wszystkie zdarzenia losowe, które są objęte przez danego ubezpieczyciela. Rozwiązanie szybkie, proste, ale i kosztowne. Tak więc jeżeli nie jesteśmy pewni czy ubezpieczenie od kilku zdarzeń będzie wystarczające, a środki finansowe pozwalają nam na taki rodzaj ubezpieczenia – All Risk będzie idealnym wyborem zabezpieczenia się przed niesfornym losem.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Justyna Fyszel

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 136

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >