Ze skosami, czy bez?

Ze skosami, czy bez?

Kupując mieszkanie zawsze musimy uzyskać kompromis pomiędzy czynnikami, z których najważniejsze to: cena, lokalizacja, powierzchnia, bezpośrednie sąsiedztwo, ustawność pomieszczeń wpływająca na codzienne użytkowanie.

 

 Jednym ze sposobów na powiększenie powierzchni kupowanego mieszkania może być pomysł zakupu mieszkania na poddaszu użytkowym, z tzw. skosami. Lokale takie oferują większą powierzchnię obliczaną po podłodze, niż porównywalne mieszkania o identycznej powierzchni użytkowej na pozostałych kondygnacjach, w których nie ma skosów. 


Warto przeanalizować podstawowe zalety, jak i wady związane z zakupem takich mieszkań. Podstawową zaletą jest wspomniane zaoszczędzenie na powierzchni mieszkania, przy często porównywalnej cenie z innymi mieszkaniami na niższych kondygnacjach. Aby jednak zaletę tą w pełni wykorzystać należy sensownie zaplanować urządzenie i umeblowanie mieszkania – w taki sposób, by racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Z reguły skosy zaczynają się od wysokości ok. 140 cm – tak więc nie jest to wystarczająca wysokość do swobodnego dostępu dla przeciętnego człowieka. Można jednak zabudować je szafkami, czy też półkami. Rozwiązanie taki pozwoli na rzeczywistą „oszczędność” na powierzchni mieszkania, którą będzie można już swobodnie użytkować w innych celach.

 

Czytaj również: Postanowienie noworoczne - oszczędzanie

 


Wady mieszkań ze skosami to przede wszystkim nieregularne kształty pomieszczeń – nie każdy lubi takie rozwiązania. Skosy niejako zmuszają użytkowników do takiego urządzenia pomieszczeń, by bezpośrednio pod nimi znajdowały się półki, lub też nic nie było. Dobrze więc przed podjęciem decyzji o zakupie dokładnie przemyśleć i zaplanować ewentualne urządzenie mieszkania – a nie dokonać zakupu i dopiero potem zorientować się, że ciężko sensownie urządzić pomieszczenia.


Bardzo ważną kwestią pozostaje poprawna izolacja ścian. Z uwagi na fakt umiejscowienia bezpośrednio pod dachem, mieszkania te są w największym stopniu narażone na potencjalne przemakanie, albo też na ekspozycję na słońce, co w czasie upalnych miesięcy może przekładać się na upał panujący w mieszkaniu.


Mieszkania na ostatnich kondygnacjach wyposażone są najczęściej w okna dachowe. Okna takie z reguły mają mniejsze rozmiary w porównaniu ze standardowymi, inaczej także się je otwiera. Kupując takie mieszkanie warto więc podczas oglądania zwrócić uwagę na oświetlenie powierzchni  w mieszkaniu i dostępność oraz funkcjonalność okien dachowych.
 Czytaj również: Zakup mieszkania za gotówkęAgata Polińska z serwisu otoDom radzi, aby osoby, które decydują się na zakup mieszkania ze skosami sprawdziły także ofertę tzw. mieszkań bezczynszowych – są to z reguły lokale umieszczone w mniejszych budynkach (przeważnie po 4 mieszkania na budynek przyp. red.). Na rynku są dostępne oferty takich mieszkań, w których nabywca otrzymuje oprócz standardowego mieszkania o regularnych kształtach i wymiarach drugi poziom, czyli poddasze użytkowe ze skosami. Rozwiązanie takie zapewnia dużą dodatkową powierzchnię, oznacza jednak konieczność akceptacji dwupoziomowego układu mieszkania i pewnych niedogodności z nim związanych. 


Reasumując – obecność skosów  w mieszkaniu nie zawsze dyskryminuje ofertę sprzedaży, co więcej najczęściej kupujący takie mieszkania mogą liczyć na większą powierzchnię, którą otrzymują niejako dodatkowo do zwykłej powierzchni użytkowej. Specyfika mieszkań ze skosami powoduje jednak, iż odpowiednie zaplanowanie urządzenia pomieszczeń może okazać się kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności zakupu danego lokalu.


Aleksandra Kubicka serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń

2015-01-12
Źródło: emmerson / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • o ciągłości działań biznesowych Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Powiem tak przede wszystkim odpowiednia kampania reklamowa i pozycjonowanie w sieci, ja sama korzystałam z usług https://wmh.agency/jak-dziala-marketing- szept...
  • Reklama w XXI wieku Liczba postów: 237 Grupa: Trudne tema... Najważniejszym elementem każdego ogłoszenia jest jego treść, która powinna być spójna, konkretna i rzeczowa. Z całą pewnością nie należy przedstawiać produktu w...
  • Treningi Fitness ? Liczba postów: 173 Grupa: Trudne tema... W jaki sposób staracie się zadbać o swoje zdrowie? Czy staracie się odpowiednio odżywiać oraz właściwie suplementować? Zainteresowanym tematem polecam sprawdzić...
  • Zegarki Daniel Wellington-co sądzicie? Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... To prawda, że Wellingtona zegarki są spoko, ale z tego samego sklepu co pisał poprzednik w oko wpadł mi https://www.crazytime.pl/product-pol-488 5-Zegarek-meski-...
  • Filmy na podstawie książek? Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... Bardzo polecam stronę https://ekino.sx/ gdzie filmy są za darmo, tak samo seriale. Na stronie do wyboru jest bardzo wiele, pokazują się często jakieś nowości, s...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18034 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 865

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >