Zielone światło dla zielonych budynków

Zielone światło dla zielonych budynków

Mimo stale rosnącego zaintresowania ekologią i coraz intensywniejszego zaangażowania w nią władz organów unijnych, temat ekologicznego budownictwa jest wciąż zbyt rzadko podejmowany, a za bardzo obarczony mitami. Czytaj dalej

Przed kilkoma dniami warszawski „zielony oddział” Deutsche Bank PBC otrzymał prestiżowy Certyfikat LEED Gold. Jest to dopiero pierwszy w Polsce złoty certyfikat, a drugi w ogóle. Dla porównania w USA przyznano już 15 tysięcy certyfikatów LEED.

„Zielone budynki” to obiekty energooszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu. Inwestorzy, stojąc jednak przed wyborem: albo tańsze materiały i droższa eksploatacja, albo droższe materiały i tańsza eksploatacja, często wybierają to pierwsze. W rzeczywistości energooszczędne technologie w budownictwie były kosztowne, gdy były nowością. Teraz, także za sprawą wymogów unijnych, stają się powszechniejsze, a zatem i tańsze. Ponadto wdrażanie ekologicznych rozwiązań podczas etapu konstrukcyjnego pozwala na znaczące oszczędności. Wstępna inwestycja rzędu 2-10% w projektowanie, potrafi zaoszczędzić około 20% całkowitych kosztów budowy w trakcie cyklu użytkowania budynku. „Zielone budynki” pozwalają zachować od 30 do 50% energii, ok. 30 % wody, 39% emisji CO2 do atmosfery czy aż 70% odpadów w porównaniu do konwencjonalnych budynków.

Jednym z najważniejszych celów „zielonych budynków” jest minimalizacja wskaźników energochłonności eksploatacyjnej budynków. Konieczne tu jest zwrócenie uwagi na lokalizację budynku, jego kształt, a także usytuowanie pomieszczeń w zależności od ich funkcji i czasu użytkowania, dzięki czemu można rozplanować strukturę wykorzystania energii słonecznej.

W 2000 r. stworzono system oceny przyjaznych środowisku budynków – nazwany LEED (Leadership In Energy and Enviromental Design), który promuje projektowanie, wykonanie i eksploatację budynków w sposób przyjazny środowisku i zdrowiu ludzi. Jest to obecnie najpopolarniejszy i notujący największą liczbę zgłoszeń system na świecie.

Certyfikat LEED przyznawany jest przez U.S. Green Building Council (Amerykańska Rada Zielonego Budownictwa). Otrzymują go tylko te budynki, które są całkowicie przyjazne środowisku. Uzyskanie tego prestiżowego certyfikatu to nie lada wyzwanie. Do tej pory w Europie zostało przyznanych ich tylko kilkanaście, m.in.: w Niemczech (2), Francji (1), Hiszpanii (2), Wielkiej Brytanii (8) oraz we Włoszech (4).

Kilka dni temu USGBC postanowiło włączyć do tego grona również Polskę. „Zielony Oddział” (tzw. Green Branch) Deutsche Bank PBC, znajdujący się przy al. Jana Pawła II 19 w Warszawie, otrzymał prestiżowy Certyfikat LEED Gold. Jest to pierwszy w Polsce Złoty Certyfikat. Wcześniej został przyznany Srebrny Certyfikat w kategorii New Construction dla budynku produkcyjno-biurowego w Rzeszowie.


Certyfikat LEED potwierdza zastosowanie zarówno w procesie budowy, jak i w bieżącym funkcjonowaniu tzw. zielonych rozwiązań, czyli sposobów na obniżenie m.in. zużycia energii podczas prowadzenia prac budowlanych, minimalizację odpadów, wtórne wykorzystanie surowców czy wykorzystanie technologii gwarantującej niższą emisję CO2. Dzięki zaimplementowaniu licznych rozwiązań proekologicznych, w „Zielonym Oddziale” Deutsche Bank PBC zużycie energii  elektrycznej zmniejszy się o 40%, a zużycie wody o 30%. Ponadto w placówce ograniczono poziom zużywanych surowców m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów budowlanych i powtórne wykorzystanie połowy z nich, wyposażenie 30% biura w meble używane po renowacji, zastosowanie pojemników do segregacji zamiast pojedynczych koszy na śmieci. Przy pracach wykończeniowych wykorzystane zostały wysokiej jakości, wyróżniające się niską emisją substancji lotnych, materiały; farby, kleje czy wykładziny. Mniejsze zanieczyszczenie powietrza udało się uzyskać również dzięki instalacjom klimatyzacyjnym, w których czynnikiem roboczym jest ekologiczny R410A zamiast popularnego R22. Ponadto w całym budynku wprowadzony został zakaz palenia.

„Zielone budynki” są także zdrowsze dla ich użytkowników, a zatem wpisują się w strategię „zrównoważnego budownictwa”, łączącego funkcjonalność z ekologią. Dowiedziono, że naturalne światło słoneczne, zoptymalizowane oświetlenie stanowisk pracy, indywidualna kontrola temperatury oraz stosowanie bezpiecznych materiałów budowlanych wpływają na lepszą kondycję pracowników, a co za tym idzie większą wydajność firmy. Z badań Unii Europejskiej wynika, że w firmach działających w ekologicznych budynkach liczba zwolnień lekarskich spada aż o 35 – 55%.

 

 

Źródło: Boom!Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 331 Grupa: Trudne tema... Z pomocą w tym bardzo ważnym temacie przyszła mi informacja o sklepie internetowym https://diabetyk24.pl/blog-section/insul inoopornosc-przyczyny-objawy. Długo t...
  • Czy inwestycja w mieszkania to dobra inwestycja? P... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Nie ma wątpliwości, że najszybciej sprzedają się nieruchomości, którymi opiekują się profesjonalne agencje. To właśnie pośrednicy podpowiadają, jak urządzić czy...
  • Krem na przebarwienia Liczba postów: 36 Grupa: Trudne tema... Kosmetyki potrafią działać naprawdę świetnie, ale dla mnie najlepszą robotę zrobiła suplementacja kolagenu :) Szczerze nie sądziłam, że moja skóra możne być tak...
  • Rozwód Liczba postów: 89 Grupa: Trudne tema... Który detektyw Kraków polecacie? Potrzebuje fachowej pomocy w zebraniu mocnych dowodów, które zostaną wykorzystane na drodze postępowania sądowego. Niedawno zna...
  • Szkło hartowane realme Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakiego producenta szkło hartowane realme polecacie?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 124

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >