
Złoty coraz mocniejszy
We wtorek kurs europejskiej waluty względem polskiej spadł do najniższego poziomu od 1 września ubiegłego roku, tj. do 4,1400. Do 3,0770, czyli do swojego minimum od 28 października zniżkował także kurs dolara względem złotego.
Czytaj dalej
Choć na warszawskim parkiecie, w przeciwieństwie do polskiego forexu, nowych wielomiesięcznych maksimów nie zobaczyliśmy - a szkoda -, to nie zmienia to jednak faktu, że także na nim nastroje były dziś dobre. Inwestorzy zwiększali swoje zaangażowanie w polskie aktywa, na fali ponownego wzrostu apetytu na ryzyko obserwowanego na światowych rynkach finansowych, a widocznego zarówno po globalnym wzroście cen akcji, jak i po aprecjacji kursu EUR/USD.
Czytaj również: Pogorszone nastroje na światowych rynkach finansowych
W poniedziałek niemiecki Bundestag zatwierdził drugi pakiet pomocy dla Grecji, a Europejski Bank Centralny poinformował o tym, że już drugi tydzień z rzędu nie kupował rządowych obligacji. Z punktu widzenia ogólnych nastrojów, we wtorek najważniejsze było jednak oczekiwanie rynku na wynik zaplanowanej na środę drugiej rundy przeprowadzanej przez EBC operacji LTRO, a polegającej na udostępnieniu przez niego bankom komercyjnym 36-miesięcznych, niezwykle tanich pożyczek. W grudniu Bank zwiększył w ten sposób płynność o 489 mld euro, a obecne prognozy wskazują na to, że i teraz będzie to zbliżona kwota.
Po stronie makro
Przedpołudniowa paczka doniesień z Eurolandu, dotycząca marcowego wskaźnika zaufania niemieckich konsumentów oraz lutowego odczytu dla całej strefy euro indeksów nastrojów: w gospodarce i wśród konsumentów nie wywarła wielkiego wpływu na rynki finansowe, no może delikatnie je wzmacniając. Niestety po południu skalę wzrostów na światowych rynkach, w tym także na polskim, ograniczyły jednak istotnie rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki dotyczące głębszego niż oczekiwano spadku: zamówień na dobra trwałego użytku za styczeń oraz indeksu S&P/CaseSchiller za grudzień. Negatywną wymowę powyższych doniesień z USA, zdołały jednak w pewnym stopniu zniwelować kolejne informacje zza oceanu, tym razem dotyczące odczytu wskaźnika zaufania konsumentów za luty, a który to okazał się być już znacznie lepszy niż sądzono.
Czytaj również: Budowa węzła komunikacyjnego Łopuszańska w Warszawie
Bieżąca sytuacja rynkowa
W wtorek o godz. 16:11 indeks WIG20 szedł w górę o 0,17% do 2317,15 pkt, a złoty zyskiwał na wartości: 0,58% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1410) i 0,53% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,0896). Co prawda w tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,12% do 263,54 pkt, ale już amerykański indeks S&P500 rósł o 0,07% do 1368,59 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował dokładnie o tyle samo do 1,3403.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- super serwer Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... W mojej opinii wirtualne biuro to super opcja dla startupów. Ja korzystam z https://e-biuro.eu/ i dzięki temu mogłem przeznaczyć więcej środków na marketing.
- panorama dla firm Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Kiedyś miałem biuro na obrzeżach miasta, ale po przejściu na https://e-biuro.eu/ zauważyłem, że łatwiej znaleźć moją firmę w Google Maps. To naprawdę pomaga w z...
- kerdyt dla firm Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które nie chcą wynajmować biura tylko dla adresu do KRS, polecam https://e-biuro.eu/. Przejrzyste zasady, szybka obsługa i nie ma ukrytych kosztów.
- Dofinansowanie z UE Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Miałem problem z rejestracją firmy w mieszkaniu, bo wspólnota się nie zgodziła. Rozwiązaniem okazało się wirtualne biuro na https://e-biuro.eu/. Formalności zał...
- Wizerunek firmy Liczba postów: 31 Grupa: Trudne tema... Kopiowryterka z 3-letnim doświadczeniem. Początkowo pracowałam z domu podając domowy adres, ale klienci traktowali mnie mniej poważnie. Przeszłam na wirtualne b...