Zrównoważony rozwój a wycena nieruchomości komercyjnych

Zrównoważony rozwój a wycena nieruchomości komercyjnych

RICS opublikował światowe wytyczne - Zrównoważony rozwój a wycena nieruchomości komercyjnych, wydanie 1.. Dostarczają one rzeczoznawcom narzędzi umożliwiających określenie, jaki wpływ na wartość nieruchomości komercyjnej ma jej charakterystyka oraz rozwiązania spójne ze standardami zrównoważonego rozwoju. Czytaj dalej

 

Cechy budynku związane ze zrównoważonym rozwojem z roku na rok stają się coraz ważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyceny nieruchomości. Dlatego też rzeczoznawcy specjalizujący się w inwestycjach z sektora komercyjnego będą musieli przyłożyć jeszcze większą wagę do cech nieruchomości związanych z ekologią i oddziaływaniem na środowisko. Czynniki te z pewnością będą coraz częściej wpływać na wycenę nieruchomości.

 

 

Najnowsze wytyczne RICS są źródłem wiedzy potrzebnej rzeczoznawcom do oceny ryzyka i zysków dotyczących zastosowanych w budynku rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju. Publikacja stanowi przewodnik po całym procesie wyceny, aż do finalnej analizy. Dzięki najnowszym wytycznym, rzeczoznawcy będą mogli w bardziej kompleksowy sposób ocenić wartość nieruchomości, w tym przewidzieć, jaki wpływ na jej cenę w przyszłości będą miały rozwiązania zastosowane w obszarze zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo dzięki tak przeprowadzonemu procesowi wyceny, kupujący otrzymają pełne informacje, będące dużym wsparciem przy podejmowaniu decyzji, ocenie oferty cenowej, negocjacjach kontraktowych oraz umowach dotyczących inwestycji.

 

 

RICS z radością przyjmuje nowe wytyczne dotyczące zrównoważonego rozwoju i wyceny nieruchomości komercyjnych, które są źródłem praktycznych wskazówek. Dzięki nim członkowie RICS będą mogli precyzyjniej oceniać cechy fizyczne, środowiskowe i społeczne budynków, zgodne ze zrównoważonym rozwojem.

 


Powszechnie uważa się, że aspekty zrównoważonego rozwoju odgrywają coraz ważniejszą rolę w procesie wyceny i tym samym zaczynają mieć podobne znaczenie, jak tradycyjnie brane pod uwagę czynniki. Mają one wpływ na  wartość ekonomiczną nieruchomości, ryzyko związane z inwestycją i jej wyniki. Przedmiotowe wytyczne zostały opublikowane w odpowiedzi na poruszane na całym świecie kwestie zrównoważonego rozwoju, które zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ustawodawstwie i wzorcach zachowań ekonomicznych”. - powiedziała Lorraine Howells, RICS Associate Director Valuation and Commercial, MRICS

 

 

Członkom RICS zaleca się postępowanie zgodnie z wytycznymi i najlepszymi praktykami wymienionymi w dokumencie, ponieważ zawarte w nim rekomendacje spełniają wysokie standardy kompetencji zawodowych.

2013-10-04
Źródło: MSL Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 99

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >